İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pamukta Fasulye Nasıl Yetiştirilir?

Cimcimeyle yaptığımız deneylere bir yenisini daha ekleyelim dedik ve bizlerin de vazgeçilmez deneyi olan pamukta fasulye yetiştirme deneyini  yapalım dedik. Fasulye deneyini herkes yapmıştır değil mi?Fen derslerimizin vazgeçilmez deneyidir pamukta fasulye yetiştirmek. Hadi tekrar bu deneyi hatırlayalım ve 3 yaş üzeri çocuklarınız ile birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cimcime ile malzemeleri hazırladık ve tek tek ne yapılması gerekiyorsa anlatarak cimcimenin yapmasına yardımcı olduk. Heyecanı gözlerinden okunuyordu, biz de acaba ne zaman çıkacak diye düşünmeye başladık. Kaç günde çıkar bilmiyorum ama güneş ve su çok önemli. Su zaten bütün canlılar için önemli , bu deneyde de önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.Deney için gerekli olan malzemeler:

  • Pamuk
  • Fasulye
  • Su
  • Kap

İlk olarak kabınızın altına pamuk koyun , istediğiniz kadar fasulye koyun. Cimcime biraz fazla koydu sanki ama bakalım zamanla göreceğiz, daha sonra fasulyelerin üzerine de biraz daha pamuk koyun. Alt ve üstte olan pamukların ıslanmasını sağlayıp güneş gören bir yere koyun ve sonra bekleyin fasulyelerin çıkmasını.

Fasulyeler kaç günde çıkar bilmiyorum ama onların filizlenmesi gerçekten çok güzeldi. Büyüdüklerini görünce cimcimenin tepkilerini gerçekten çok merak ediyoruz. Cimcime ile yapmış olduğumuz deneylere bakmak isterseniz eğer instagramda #ipekledeneyyapıyoruz a bakmanızı tavsiye ediyoruz, kolay ve eğlenceli videolarımız bulunuyor. Hadi çocuklarımızla deney yapalım.

pamukta fasulye 20150322_160603 20150322_160847

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın