İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İpek İle Mandala Boyama

Çocuklarla yapılan ve yapılabilecek etkinlikleri araştırmaya devam ederken şu anda gündemde de annelerin ilgi gösterdiği ve bizimde merak ettiğimiz MANDALA ‘yı sizlerle paylaşmak istedik.

İpek ile yaptığımız etkinliklerin çoğu boyama üzerine olduğu için mandalanın da boyama özelliğini kullanmak istedik. Google da arama yaparken MANDALA diye yazdığınız zaman resimleri bulabilirsiniz. Bizler de cimcime ile yaptıklarımızı sizlerle paylaşacağız zaten. Sizlerde mutlaka çocuklarınız için bunları indirin ve evde etkinlik yaparken kullanın. Çok mutlu olacağınıza ve güzel vakit geçireceğinize eminim.

Peki Mandala nedir? Mandala’nın ne tür faydaları vardır?

Mandala ,yaşama çekilmek için istenen şeylerin mağara duvarlarına yuvarlak bir şekil içerisine çizilmesi ile başlamış ve öyle devam etmiş. Daire bütünlüğü simgelediği için insanların isteklerinin, arzularının bu daire içerisinde yer alması da mandalayı oluşturmuş. Manda– Enerji,Öz anlamına gelirken La– Kap anlamına gelmektedir. Mandala için “Enerjiyi tutan kap” diye adlandırmışlar.

Mandala ile ilgili bilgilere göz atarken www.mandala.com.tr de ki yazılanlar dikkatimi çekti ve sizlerle bunu paylaşmak istiyorum. Direk sitelerinde yazan kısmı ile sizlere aktarıyorum :

“Mandala da bir öğretmen ve seyirci olması gerekir. Seyirci olmaz ise Mandala da olmaz. Süreklilik ve geçiciliğin muhteşem bir buluşmasıdır Mandala deneyimi.Günümüzde bir çok ülkede yapılan Mandala’ya giriş meditasyonları, çizim ve boyama çalışmaları bir çok şeye şifa olmaktadır.
Bunların başında rahat bir nefes ve huzur gelmektedir. Düzenli yapıldığı takdirde;
  • Çağın hastalığı olan Alzheimer oluşumunun engellenmesi ve hastalığın ilerlemesini durdurması bir nevi meditasyon aracı.
  • Down sendromlu çocuk veya yetişkinlerde belli bir düzen ve disiplin içinde tekrarlanmasından dolayı dingin ve huzurlu bir yaşam içinde yaratıcılığı artırmaya,
  • Biz yetişkinlerde bir nevi günlük ruhsal temizlik ve şifalanma gençlik iksiri çocuklukta ki yaratıcılığımıza dönme yolu…”

Biz de cimcime ile yaparken öğretmen-seyirci ilişkisini kullandık. İkimiz de hem konuşarak hem de istediğimiz renklerde boyadık. Boyama yapmak gerçekten çok güzel. Bizim zamanımız da boyamız sadece kuru boya olurdu yada öğretmenimiz sulu boya yada pastel boyada almanız gerekiyor dediği zaman anne-babamıza söylerken bile çekinirdik ama şimdi ki nesil öyle değil , tek boya yeterli olmuyor ,alabilen alabiliyor tabi ama alamayan aileler için çocukların düşünceleri gerçekten kötü olabiliyor. Her zaman dediğim gibi, keşke her çocuk aynı haklara sahip olabilse…

Cimcime ile yapmış olduğumuz mandala boyama çeşitlerini aşağıda görebilirsiniz. Bütün boyalarını önüne koyduk ve ondan boyamasını istedik ve çokta eğlendi. Özellikle kalpleri boyarken. Ailece evde yapabileceğiniz etkinlikler arasına mutlaka bunu eklemenizi öneriyoruz.

Mandala

çocuklar için mandala boyama

mandala eğitimi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın