İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ceyhan Witzel İle Röportaj

Bebek masajı nasıl yapılır?

İki çocuk annesi olan Ceyhan hanım, birbirinden farklı ve güzel işler yapıyor. Oyun grubu eğitmeninin yanı sıra bebek masajı uzmanı olan Ceyhan hanımdan çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Ceyhan hanımın eğitimlerine katıldığınız zaman çocuğunuzla birlikte çok güzel bir gün geçireceğinize eminiz.

Girişimci annelere yer vermeye devam ediyoruz ve Ceyhan hanıma bizlerle olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Sizler de Ceyhan hanıma sosyal medya hesaplarından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Takip etmenizde gerçekten fayda var.

Keyifli okumalar herkese.

Merhaba Ceyhan hanım, bizlere kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba 1974 Berlin doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı eğitimi, Almanya’da Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Pedagojik Eğitimi, IAIM – Uluslararası Bebek Masajı Derneği’ne bağlı olan Almanya Çocuk ve Bebek Masajı Derneği tarafından düzenlenen Bebek Masajı Uzmanlık Eğitimi aldım. 2010 yılında İstanbul’a yerleştim. Türkiye’nin ilk veli inisiyatifi okulu olan Küçük Kara Balık Çocukevi’nde gönüllü eğitmenlik yapmanın yanı sıra, alternatif bir eğitim modeli olan Montessori eğitim yöntemi ile ilgili olarak hem hizmet içi eğitimlere hem de Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneği’nin seminerlerine katıldım. OrffSchulwerk’in yaz seminerlerine, Müzik Pedagoğu Onur Erol’un sertifikalı Orff eğitimlerine ve 2012’de Uzman Psikolog ve Oyun Terapisti Filiz Çetin’in oyun terapisi eğitimine katıldım.  2012 yılında Moda Kids Club Oyun Grupları’nı kurdum. Hem ebeveyn katılımlı oyun grupları düzenliyorum hem de bebek masajı eğitimleri veriyorum.
Ceyhan Witzel ve çocukları
Almanya’da doğdunuz ve 2010 yılında İstanbul’a yerleştiniz. Sizin için zor oldu mu?
Ben Ortaokul/ Lise ve Üniversiteyi burada Türkiye okudum, dolaysıyla Istanbul’ a döndüğüm zaman çok çabuk adapte oldum. Ancak çocuklar için ilk bir yıl sancılı geçti, yeni bir ülke yeni bir ev ve okul hepsi birden değişince elbette zorlandılar.
İki çocuk annesiniz, onlarla birlikte olduğunuz da zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz? Beraber en çok ne yaparsınız?
Iki çocuklu her anne gibi bende iki çocuğumla da ayrı ayrı zaman geçirmek için onlara zaman ayırmaya ve ikisine de yetinmeye çalışıyorum, ama bu konuda inanın her zaman başarılı olamıyorum. Doğa da olmak orman da yürüyüş yapmak ve birlikte yemek yapmaktan çok keyif alıyoruz. Alternatif eğitim yaklaşımlarından dolayı çok beğendiğim bir kaç tane atölye dışında çocuklar için hafta sonu programları yapmıyorum. Çocuklarla birlikte uydurduğumuz bir dolu oyun var onları oynuyoruz, oyun grubu eğitmeni olunca oyun dağarcığınız ister istemez geniş oluyor.
Çocuklarda ikinci yabancı dil size göre ne zaman başlamalı?Çocuklarınız sıkıntı çekti mi?
Benim çocuklarım ikinci bir yabancı dil ile büyümüyorlar. Her iki dil de anadilleri. Eşim Almanca ben Türkçe konuşuyorum, bir insan bir lisan prensibini uyguluyoruz yani, doğal bir süreçte ilerledi her şey. Dolayısıyla yabancı dil için ne zaman başlanır demekten ziyade dil öğrenmek için ortam uygun mu? ona bakmak lazım. Gün boyu Native Speaker biriyle temas halinde olan bir çocuk yabancı dil öğreniyorum algısında değildir. İngilizce konuşan dadısıyla İngilizce konuşarak iletişim kurabileceğini öğrenir.
Girişimci bir annesiniz ve yaptığınız iş gerçekten çok güzel.Bebek masajı yapmak,yaparken teknikleri sizden öğrenmek ayrı bir güzelliktir.Siz nasıl karar verdiniz bebek masajı uzmanı olmaya?
Bebek masajı ile ilk, kızım dünyaya geldiğinde tanıştım. Almanya da, yaşıyordum ve yalnızdım yani hiç bakıcım olmadı, ailem de Türkiye’deydi. Bebeğimle birlikte katılabileceğim sosyaleşebileceğim hem de bebek masajı ve bakımı ile ilgili bir bilgi alabileceğim bir kurs buldum. Bebeğimin sinyallerini anlamak ve masaj yaparak rahatlamasını sağlamak çok hoşuma gitmişti. Her anne ve babanın kendi bebeğinin uzmanı olduğu felsefesini benimsiyorum ebeveyn-bebek bağlanmasının önemli bir süreç olduğunu ve birlikte geçirilen anlarda bebeğe ne kadar sevgi ve şefkat dolu dokunuşlar hediye edilirse, sağlıklı ve güven dolu bir ilişki kurmanın bir o kadar kolay ve güzel olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ebeveyn ile bebek arasındaki bağın güçlendirilmesine destek olmak üzere Bebek masajı uzmanı olmaya karar verdim.
oyun grupları
Bebeklere masaj yaparken nelere dikkat edilmeli?
*Bebeğinizin uykusunu almış, masaj yapmadan 1saat önce beslenmiş olmasına dikkat edin. Oynamaya ve keyifli vakit geçirmeye hazır olduğu sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda olduğunuzdan emin olun.

 *Oda sıcaklığının ortalama olarak 24-26 derece ısıda olmasına dikkat edin. Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın.

 *Bebeğinize masaj yapmak için bebek masaj yağı, alt değiştirme bezi ve bir havlu bulundurmanız yeterli.

 *Rahat edebileceğiniz bir oturma pozisyonu bulun derin bir nefes alın ve gevşeyin. Unutmayın rahat ve gevşemiş olursanız siz de bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizin kiyafetlerini çıkartın. Takılarınızı çıkarın ve elleriniz de bebek masaj yağını ovarak ısıttın, bebeğinizle fiziksel temas da bulunmayı sürdürün. Masaja başlamadan önce ellerinizi bebeğinizin yüzüne doğru tutarak bebeğinizden ona masaj yapabilmeniz için izin isteyin. Masaj sırasında göz temasında olmaya dikkat edin ve neler yaptığınızı bebeğinize anlatın.

*Masaj süresini kendiniz belirleyebilirsiniz, önemli olan sizin ve bebeğinizin keyifle zaman geçirmesi.

*Ateş’i olan, hasta, yorgun, ciltte iltihap veya farklı fiziksel ihtiyaçları olan bir bebeğe masaj yapılmaz. Bebeğin eğer cilt rahatsızlıkları veya bebek yağlarına karşı herhangi bir alerjisi varsa, masaj bebeğin kıyafetleri üzerinden de yapılabilir.

bebek masajı nasıl yapılır?

Anneler ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Sevgili anneler bebeğinizin en iyi UZMAN sizsiniz, iç sesinize güvenmeye devam edin, çünkü iç güdüsel olarak zaten bebeğinizin ihtiyacı olan herşeyi veriyorsunuz ve unutmayın bir bebeği en çok anne ve baba sevgisi büyütür, başka bir şey değil!

www.bebekmasaji.com

Facebook /Bebek Masajı Uzmanı

Twitter 

Instagram /Bebekmasajı

Bir yorum

Bir cevap yazın