İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Yerlerinde Kreş Haktır !

Çalışan annelerin sorunları gün geçtikçe artmaya devam ediyor.Nedense bu sorunlar bazı nedenlerden dolayı görmezden geliniyor yada yapılması gereken ,söz verilenler yapılmıyor.Bunun nedeni ne?

Biz mi? Çalışan anneler mi? İş verenler mi?

Herkes eşit haklara sahip diyoruz fakat bunu kimler nasıl uyguluyor? Kadın ve Erkek eşitse, neden bazı sorunlar ortak çözülmüyor? Sadece çocuk bakımı değil her yerde kadın ve erkek ortak ve eşit haklara sahip olmalı ki bazı şeylerin üzerinden sorunsuz ve ortak bir kararla kalkabilelim. Kreş konusunda herkesin kafasında farklı şeyler dönüp duruyordur kesinlikle. Çalışan anneler için bu konu gerçekten çok önemlidir. Bunun için yapılan bir platform var ve bunu belki biraz geç gördük, sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

İş yerlerinde Kreş Haktır platformu ,2013 senesinde kendini göstermiş fakat tam olarak her iş yerinde yürütülmeye başlanmamış. İş yerlerinde kreşin açılması için bazı kurallara uyulması gerekiyormuş ,özellikle özel sektörde çalışan 150 kadının bulunması gerektiği çok önemli. Bu özel sektörler büyük fabrikalar olmalı ki 150 kadın gerçekten çok fazla ! Ülkemizde 150 kadın ve üzeri çalıştıran firma sayısına bakıldığında ise 7204 iş yeri bulunuyormuş ,bunu okuduğum zaman gerçekten çok şaşırdım ve inanamadım. Bu firmaları gerçekten takdir ettim fakat kreş konusunda ne durumda olduklarını gerçekten çok merak ettim. 7204 firmadan 300 ü denetlenmiş ve inceleme sonucunda %45 inde kreş olmadığı görülmüş. Ne büyük bir acı değil mi? Keşke bütün iş yerlerinde bu sayı azaltılsa da anneler çocuklarını bakıcılara yada başka kreşlere vererek gözleri arkada kalıp işe gitmek zorunda olmasa.

Working Mother dergisin de bu haberi okuduktan sonra benim de çalışan bir anne olmamdan dolayı fabrikamızda ne yapılması gerektiği konusunda bir çalışma yaptım ki maalesef biz de 150 den az kadın sayımız olduğunu gördüm. Keşke elimden bir şey gelse de anneler için bir kreş yaptırabilsek. Kreş yapıldı diyelim bunun eğitimi nasıl olacak, çocukla kim ilgilenecek gibi sorularda kesinlikle sorulacaktır. Bunun için de gerekli kişilerden bilgi almakta kesinlikle fayda var.

İş yerlerinde kreş haktır platformu için hazırlanmış olan filmi de izlemenizi ve paylaşmanızı öneriyoruz.

Çocuk bakımı sadece kadınların değil erkeklerin de sorumluluğudur !

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın