İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siz Hiç Martılarla Konuştunuz Mu?

Siz hiç martılarla konuştunuz mu?

Uzun zamandan beri sabah evden çıktıktan sonra cimcimenin kuşlara tepki olarak bağırması,değişik sesler çıkarması yada şarkılar söylemesi ile karşılaşıyorduk. Bir gün yine anneannemize giderken martılar çok fazlaydı ve sesleri sabahın erken saatlerinde inlemeye devam ediyordu. Cimcime de onların seslerine karşılık vererek sesler çıkarmaya başlamıştı. Ben dayanamayarak cimcimeye neden böyle sesler çıkardığını sormam ile aramızda ki konuşma ilerledi ve bakın neler konuştuk 5dk içerisinde :

  • Ben: Kızım sabah sabah neden bu kadar bağırıyorsun?
  • İpek :Anne martılar ile konuşuyorum, baksana onlarda çok ses çıkarıyor.
  • Ben : Bence biraz sessiz olalım, sabah herkes uyuyor ve sesin çok yankı yapıyor.
  • İpek :Tamam anne.
  • İpek: Anne? Martılar nerede yaşar?
  • Ben: Martılar her yer de yaşayabilir belki ama özellikle denizi olan şehirlerde yaşarlar, balıklarla besledikleri için deniz olan yerleri çok severler.
  • İpek : Hayır anne, onlar balıkla beslenmiyorlar ki, simit yiyor onlar ! Hani biz vapura binmiştik onlara simit atmıştık yaaaa
  • Ben : Evet kızım simiti de seviyorlar ama balıkları da yerler.
  • İpek: Ben onları çok seviyorum, onlara şarkı söylicem…

Diyerek , onun lalalaaa diye şarkısı ile anneannemize gittik. Çok güzel bir 5-6 dk geçirdim onunla. Cimcime hayvanları çok seviyor ve onların nelerle beslendiği, nerede yaşadığını öğrenmesi bile beni mutlu etti. Sorular sormaya başladığı bu günler de sabırla ,ben de bir şeyleri daha dikkatli seçerek anlatmaya başladım.

Siz hiç böyle sorularla karşılaştınız mı? Tepkiniz nasıl oldu? Cevap verirken nasıl cevap vermemiz gerekiyor? Bazen olmadık sorular sorabiliyorlar, özellikle ölüm gibi. Geçenler de haberleri izlerken , kadının öldüğü haberini duyduk, o anda cimcime de meğer pür dikkat televizyona bakıyormuş. O anda “Anneee sen sakın ölme, ölürsen ben dayanamam” dedi. Sarıldı ve ağlamaya başladı. Ölüm ne? diye sordum biranda . O da bana bayılarak gösterdi. Anne ölüm bu işte dedi, o anda nasıl cevap vereceğimi bilemedim. Bunun için ne yapmamız gerekiyor acaba? Hayat çok kısa ve yarın yada bir kaç dakika sonra ne olacağı belli değil. Allah hepimize uzun ömürler versin.

Çocuklarımız hep mutlu olsun…

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın