İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kulak Deldirme

Çocuklar da kulak deldirme ne zaman yapılmalı?

Küpe takma işlemi nasıl olur?

Uzun zamandan beri istediğimiz ama hep ertelemiş olduğumuz kulak deldirme işlemini anneannesiyle eczaneye giderek tamamlamışlar. Cimcime sağ kulağını deldirirken biraz huysuzluk çıkarsa da eczacının ona güzel şeyler anlatması, hiç acımadığını söylemesi üzerine cimcime sol kulağında hiç bir acı hissetmemiş. Onun o anda yanında keşke olabilseydim ,çalışan anne olmanın en kötü taraflarından biri de işte çocuklarınızın özel günlerinde yanında olamayışınız. Akşam eve gittiğimiz zaman “Anne-baba bakın” diye kulaklarını gösteren cimcimenin sevinci ve heyecanı belki de bizde ki bu kötü enerjiyi attı. Çok mutluydu . Bizim zamanımız da çok önceden yorgan iğnesiyle delenler oluyordu hatta benimkini öyle delmişlerdi. Bide ip takılırdı aman kapanmasın diye. Şimdi her şey o kadar değişti ki makinalar ile yapılmaya başladı. İyi de oldu tabi ki.

Cimcime 3,5 yaşında oldu ve kulak deldirme için en uygun dönemin 3 yaşında sonra olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu kişiden kişiye değişebilir. Daha 1 yaşını doldurmamış bazı çocuklarda da küpelerinin olduğunu görebiliyoruz. Tercih meselesi…

Makina ile kulak deldirildikten sonra eczacı 2 hafta küpeyi çıkarmayın ve devamlı oynatın demiş bizde öyle yaptık. Kulak deldirme işlemi yapılırken steril olması gerektiği ve eldiven kullanılması gerektiği her yerde yazdığı gibi bunu yapmayan yada bilmediğiniz bir yerde lütfen çocuklarınızın kulaklarını deldirmeyin. Cimcimenin gitmiş olduğu eczacı bizim küçüklüğümüzü bilen, cimcimenin bebekliğinden bu yaşına kadar hep yanımızda olan ,işini en iyi şekilde yaparken ne kadar temiz olduğunu da görebildiğimiz,bildiğimiz biri. O yüzden orada kulakları delindiği için memnunum.

Kulak deldirme sonucunda kızarıklık, kaşınma, alerji yada kötü kokulu bazı sıvıların olması enfeksiyon kaptığını göstermektedir. Cimcime de Allahtan böyle bir şey olmadı. Böyle bir şey olduğu zaman mutlaka bir uzmana gösterin. Yastığının da devamlı değiştirilmesini öneririz.

cimcimenin ilk küpeleri

Babannemiz cimcimeye küpe almış. Kulaklarını deldirdikten sonra cimcime de kulak memesini tutma alışkanlığı oldu. Psikolojik olarak etkinlendi diye düşünüyoruz. Kucağımıza aldığımız zaman hemen kulak mememizi tutuyor yada uykusu geldiği zaman “Anne kulak” diyor, değişik oldu. İlk zamanlar kulağına dokundurtmuyordu çünkü eczacı mikrop kapabilir demiş, o da her dokunduğum da annem mikrop kapar,dokunma lütfen diyerek bana söyleniyor. Cimcimenin kuralları var ve o kurallara uymak zorundayız. Geçenler de nasıl olduysa tek küpesi düşmüş ve kaybolmuş. Aslında arkasının tıkalı olmasından nasıl düştüğünü anlamadık, kızım küpen düşmüş dediğimde önce fark etmedi, sonra kulağına dokunup ağlamaya başladı. Sahiplenme duygusu çok fazla galiba o yönden bana benziyor. Bir şey eskiyene kadar ona bakarım ve kullanırım. Babannemizin aldığı küpeyi taktık ama sadece tekini, diğerini çıkarttırmadı ,anne acıyor diyerek. Bakalım diğerini ne zaman değiştireceğiz ?

2 Yorum

 1. kerime kerime 4 Şubat 2015

  Ela’nın kulağını 2 yaşında eczanede deldirmişti babaannesi. dediğin gibi çalışan anne olunca yanlarında olamayıp kaçırıyoruz 🙁 o kulak memesi tutma olayı bizde de var anlayamadım bende

  • Burcu 1 Anne Burcu 1 Anne 4 Şubat 2015

   Oyyy bu cadılar çok fenalar gerçekten 🙂
   Çalışan anne olmamız bu yönden çok kötü ama akşam eve gittiğimiz de heyecanla göstermeleri harika bir duygu.

Bir cevap yazın