Aslıhan Gündüz İle Röportaj

Aslıhan Gündüz İle Röportaj

28 Ocak 2015 4 Yazar: Burcu Öğünlü

Bu hafta sizlere güzeller güzeli bir dergi editörü ile merhaba diyoruz. Anne değil ama anneler ve anne adayları için elinden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyor. Hamileyken yada doğum sonrasında dergileri karıştırır ve oda takımları, anne sohbetleri ,hamilelik ve bebek bakımı hakkında bilgiler okumaya başlarız ve benim de en çok takip ettiğim dergi Anne Bebek Dergisi olmuştu. Bir fuar da kendisini yakından görüp sohbet etme imkanına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissetmiştim ,bazen hayat karşımıza olmadık bir şekilde güzel insanları çıkarabiliyor ve bizim de öyle olmuştu.

Evet güzeller güzeli, candan, sevecen, gözleri ışıl ışıl parlayan, tatlı dilli bir kadın var bizlerle. Anne değil ama anneliğin çok yakışacağına emin olduğumuz bu tatlı kadın Aslıhan Gündüz . Bizlerle olduğu ve sorularımıza en içten şekilde cevap verdiği için teşekkür ediyoruz. Anne Bebek Dergisi’n de bebeğinizin kapak fotoğrafı olmasını istiyorsanız ve ayrıntılar hakkında bilgi almak istiyorsanız hadi buyrun, şansınız bol olsun. Keyifli okumalar herkese .

Merhaba Aslıhan, kendinden bahsedebilir misin bizlere? Aslıhan kimdir?

Aslıhan Gündüz Kimdir?Beykent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu, konuşmayı ve yazmayı seven, işini iş olarak değil de hobi olarak gören ve bu yüzden hiçbir zaman “Offf bugünde iş var…” demeyen biri Aslıhan. Aynı zamanda şu hayatta verdiği en doğru kararların başında bu mesleği seçmek olduğunu düşünen, bir sorunla karşılaştığında şimdi ne olacak demek yerine o zaman bunu yapalım mı diye sorarak çözümler arayan, hızlı düşünen, dağınıklığa tahammülü olmayan, özür dilerim ve teşekkür ederim cümlelerini kullanmayan insanlardan uzak durmaya çalışan, ikizler burcu, gezmeyi ve keşfetmeyi seven, çok insan tanıyan ama çok az kişiye dostum diyen, havayla birlikte modu değişen, eserekli, antika hastası, daktilo tutkunu, mikrofon sevdalısı ve Rüzgar kelimesine takıntılı biri.

 

Anne Bebek Dergisi editörü olarak neler yapıyorsun? Her şeye nasıl yetişiyorsun? Kendi adında Blog’un var, başka yerlere de yazıyorsun…

Derginin editörü olarak dekorasyondan modaya, güzellikten sağlığa, ajandadan kapak çekimine ve ünlü röportajlarına kadar birçok sayfayı hazırlıyorum. Her şeye yetişme konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum, çünkü mesleğimi, yaptığım işi çok seviyorum. Mart 2009’dan beri Anne Bebek Dergisi’ndeyim. Öncesinde bir yıl Doğan Grubu’nda başka bir bebek dergisinde bir yıla yakın çalışmışlığım var.  Anne Bebek Dergisi’nin editörlüğünü yapmanın dışında, senin de söylediğin gibi aslihangunduz.blogspot.com diye bir Blog’um var, onu güncel tutmaya çalışıyorum. İki ayda bir çıkan Carousel Instyle Dergisi’ne köşe yazıyorum 2013’den beri. Onun dışında Kasım 2014 itibariyle bi e-ticaret sitesinin kampanya içeriklerini yazmaya başladım ki her gün güncelliyorum orayı. Ocak 2015 itibariyle de tatil.com ‘un çıkardığı yeni yaşam dergisi Trend & Tatil Dergisi’ne yazmaya başladım. Tüm yazılarımı ilk yazı heyecanı ile yazdığımdan, keyifle yazdığımdan ve bir kez daha söylüyorum iş başlığı altında yapmadığımdan dolayı yetişebiliyorum.

Annelerin dergi kapak çekimlerine ilgisi çok fazla, çekim için bebek seçimini nasıl yapıyorsunuz? Yaş sınırı bulunuyor mu? Başvuru için ne yapmaları gerekiyor? 

Neredeyse son üç yıldır kapaklarımız da ünlü isimlerimizi ya da bebeklerini konuk etmiyoruz. Onları röportaj sayfalarımızda okurlarımızla buluşturuyoruz. Kapak bebeklerimizi de okurlarımızdan gelen fotoğraflar üzerinden değerlendirip seçiyoruz. Burada tek kriterimiz bebeğimizin fotojenik olması. Tüm bebekler çok güzeller sadece bazıları diğerlerine göre biraz daha fazla fotojenik oluyorlar ve biz de o bebeklerden yana oyumuzu kullanıyor oluyoruz hepsi bu. Yaş sınırlamamız var, evet. Bir yaşa kadar olan bebekleri tercih ediyoruz. Bazen bir buçuk yaş olabiliyor ama çok nadir oluyor. Başvuru için aslihan@annebebek.com.tr adresime bebeklerinin en son çekilmiş fotoğraflarını iletişim bilgilerini de yazarak atmaları yeterli.

Anne Bebek dergisi kapak

Çekim için hangi fotoğrafçı ile çalışıyorsunuz? Kapak çekimlerinde fotoğrafçının önemi nedir?

Bir fotoğrafçının en güzel imzası, fotoğraflarıdır. İşte biz de bu imzayı en güzel şekilde atan sevgili Şahver Koçulu ile çalışıyoruz. Bebek çekimlerinde sabır ve güler yüz çok önemli. Hiçbir şeyden haberi olmayan bir bebeği ışıkların arasına koyup, karşısına geçiyorsunuz ve size gülmesini bekliyorsunuz. Bu süreç bazen çok eğlenceli ve hızlı bazen de tam tersi olabiliyor. Her iki noktada da bebek kadar fotoğrafçı da önemli oluyor, çünkü bebekle bire bir göz teması kuran kişi fotoğrafçı oluyor.

Peki çekimde kullanılan kıyafetler neye göre seçiliyor?

Kıyafetlerimizi mevsime göre yazlık, kışlık seçerken tonlarına da dikkat ediyoruz. Bebeğimizin tenine uygun olmasına özen gösteriyoruz. Gözleri renkliyse onu ortaya çıkarak kıyafetleri almayı tercih ediyoruz. Peş peşe aynı renklerde ve tarzlarda kıyafetleri de yine seçmemeye özen göstererek kıyafet tercihlerimizi yapıyoruz.

anne bebek kapak fotoğrafı

Çekimler ne kadar sürüyor? Çekim anında yaşanan sorunlar oluyor mu? Bebeğin ağlaması, burnunun akması, annesini istemesi…

Bu sorunun standart bir cevabı çok. Çekimlerimizin süresini bebeklerimiz belirliyor. Kimi poz verme gününde oluyor ve işlerimiz yarım saat içinde bitiyor kimi de o gün huysuz ve huzursuz bir gününde olabiliyor ve o zamanda istediğimiz o fotojenik, güzel kareyi yakalamak için molalar vererek iki hatta üç saatte tamamlayabiliyoruz çekimlerimizi. Sorunlar demeyelim de aksaklıklar olabiliyor. Daha önce alışık olmadığı bir ortama girmesi bebeği huzursuz edebiliyor bu da ağlamasına, gözlerinin kızarmasına çekimin aksamasına sebep olabiliyor. Çok nadir de olsa bu gibi durumlarla da karşılaşıyoruz ama bizim için bebekle karşılaştığımız her durum normal, bu yüzden sorun olarak düşünmüyoruz hiçbir zaman.

En son olarak da annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersin?

Dergimizi takip etsinler, dergimizde yer almak için bana mail atsınlar. Çocuklarına, kendilerine yıllar sonra yazılı bir anı bırakmak için bu tarz fırsatları kaçırmasınlar.

Aslıhan GÜNDÜZ
aslihangunduz.blogspot.com