İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hem Fit Hem Anne İle Röportaj

Hemfithemanne diyet yapmaz, sağlıklı beslenir!

Spor, beslenme olmadan eksik kalır.

2015 sağlık,huzur,mutluluk,şans ve yeni insanları tanıma imkanı getirsin bizlere. 2,5 seneden beri “Röportajlar” bölümümüz dopdolu geçti ve yeni insanları tanırken sizlerinde onları tanıma fırsatınıza bir vesile olduk. Bizimle olan bütün anne-babalara tekrar teşekkür ediyoruz ve 2015 yılının ilk röportajı ile bu yıla adım atıyoruz.

2015 yılının ilk söyleşisi gerçekten dopdolu. Hemfithemanne ile tanışacak, onların düzenlemiş olduğu etkinlikleri takip edecek ve bebeklerinizle birlikte de #pusetligünler de çok güzel günler geçireceğinize eminiz. Sosyal medya hesaplarını takip ettiğiniz sürece bu fırsatları ve dahasını görebileceksiniz.

Facebook /Hemfithemanne

İnstagram /Hemfithemanne

www.hemfithemanne.com

Peki hemfithemanne kim? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?Neler yapıyorlar?

İşte bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz çok güzel bir söyleşi sizleri bekliyor. Hemfithemanne ekibine çok teşekkür ediyoruz. 2015 yılının ilk röportajı sizlerle, keyifli okumalar.

Merhaba Gözde ve Ceren, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz bizlere?

Gözde:Merhaba, ben Sarp’in annesi Gözde. Sarp dünyaya gelmeden önce farklı unvanlarım olsa da artık kim olduğumu sorguladığımda, ilk aklıma gelen anneliğim oluyor. Bu mucizeyi yaşamadan önce ise Marmara üniversitesi lisansım, Boğaziçi Üniversitesi Yüksek lisansım ve ilk 5 yıllık iş tecrübem ekonomi, finans ve sigorta sektörlerindeydi. Sırf popüler olduğu için okuduğum bölümde de, kurumsal hayatta da aitlik hissiyatını hiç yaşayamadım. Üniversitede dersten çıkıp spora koşardım, işten önce sabah 6.30’da spor hocaları ile spor salonuna inerdim. Bunu yapabiliyor olmamdaki en büyük neden ise zaten çocukluk ve ergenlik çağımda profesyonel yüzme ile uğraşmış olmamdı. Yıllar sonra annelikten aldığım cesaret ve güç ile kendimi en huzurlu hissettiğim yere, spora profosyonel anlamda dönme sürecim başladı.  Hobi olarak 8 yıldır pilates, 6 yıldır yoga yaptığım için bu branşların eğitimlerine öncelik vererek, hiç bitmeyecek bir eğitmenlik sürecine başladım. Ve tabii neredeyse lohusa iken kurgulamaya başladığım Hemfithemanneprojesinin heyecanlı yolculuğuna da.

Ceren: Merhaba ben Ceren

Öncelikle Ali ‘nin annesi. 4 yaşında (söylerken bana bile küçük geliyor) spor hayatına başlamış bir çocuk, birçok uluslararası müsabakada ülkesini temsil etmiş bir ergen ve daha sonra bu birikimi gelecek nesillere aktarmak adına calışmalara başlamış yetişkinim. 2010 yılında Marmara Universitesi  BESYO bölümünden mezun oldum ve hemen ardından Bahçeşehir Üniversitesi Spor Yönetimi dalında başarı derecesi ile yüksek lisansa başladım.

10 yıldır Fitness sektöründe birbirinden farklı bir çok branşın sayısız eğitimini aldım ve sayısız üyeye özel ve grup derderslerini verdim. Yıllar bu şekilde geçerken ana prensiplerimden birisi birçok kişinin doğru şekilde antrenman yapmasinı sağlamaktı. Bir diğer çok hassas yaklaştığım konu ise spor bilincini ulaşabildiğim her kişide yaşam tarzı haline getirmekti, ben olmadan da çalışabilmelerini sağlamaktı. 2012 Yılında hamilelik ile hayatımda başlayan değişim ve dönüşüm sürecinde tüm prensiplerimi ve tecrübelerimi annelik ile harmanlayabileceğim bir proje kurguluyordum. Hayallerimi gerçekleştirmek için gereken tesadüfleri hayat karşıma çıkardı. Hayallerim zamanla düşünce oldu şimdi ise gerçek.

hemfithemanne.com un kurucularısınız ve neler yapıyorsunuz? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Biz spor ile büyümüştük. Yılların getirdiği derinlere işlemiş bir spor bilinci vardı ikimizde de. Birbirimizden habersiz  8-10 Aylıkken bebeklerimizi yüzmeye başlatmışız. Ergenlik çağında birbirini şampiyona yarışlarından tanıyan iki genç kızdık, şimdi ise anne. Sohbete ve görüşmeye başladık. Konuştukça birbirinden habersiz kurduğumuz ortak hayallerin 3 temel kelimesi tüm sohbetlerimizin anafikri haline gelmeye başladı. Anne, Bebek, Spor.. Hali hazırda herkes ikimize de 2. Aydan itibaren soruyormuş:  Nasıl bu kadar çabuk kilo verdin? Ne kadar emzirdin? Halbuki ikimizde kilo vermek için özel bir diyet uygulamamıştık ve bir buçuk yaşına yakın oğullarımızı ikimizde halen emziriyoruz. İşin sırrı aslında çok temeldi. Bol yürüyüş, bol hareket, bilinçli egzersiz ve sağlıklı beslenme. Ama hareket etmeden diyet değil. Egzersiz ve beslenme beraber yürütülmeli

Egzersiz ve beslenme beraber yürütülmeli diyorsunuz ama proje kapsamında iki diyetisyen ve beslenme uzmanıyla beraber çalışıyorsunuz?

Hem Fit Hem Anne’nin ana prensiplerinden biridir; Hemfithemanne Diyet yapmaz. Projemizin öncelikli hedefi kilo vermek değil, sporu ve pek tabii sağlıklı beslenmeyi yaşam düzenine yerleştirmektir. Güzel mi güzel, sağlıklı seçenekler varken.. Danışanlarımız renkli beslenir,

Daha çok yeşil (kivi, salatalık, elma, ıspanak, semizotu, pırasa),
Daha çok sarı (limon, muz, biber, ayva, zencefil),
Daha çok kırmızı (nar, biber, elma, domates, kiraz),
Daha çok mor (patlıcan, şeker pancarı, incir),
Daha çok turuncu (portakal, mandalina, havuç, hurma, tarçın) tüketir.

Bunlara ek olarak et, tavuk, balık, yumurta ile baklagilleri de ihmal etmezsek, biz istemesek de kilolar kanatlanıp uçuverir. Ancak bazı durumlarda, doğru olduğunu düşündüğümüz bir beslenme yöntemi, fazla kiloların bedenimizi bırakmasına engel oluyor olabilir. “Su içsem yarıyor” cümlesinin ardında, annelikle beraber gelen bir hormon değişimi ya da haberdar olmadığımız bir duyarlılık yatıyor olabilir. Temel beslenme düzenini uyguluyor; ancak hala sonuç alamıyorsak, bir uzman kontrolüne ihtiyacımız var demektir. Ancak bu ‘Diyet’ kişiye özel olmalıdır. Diyet hazırlanırken, geçmiş beslenme alışkanları ve vücut yapısı göz önünde bulundurulmalı, gerekirse hormon tetkikleri yapılmalıdır. Bu yüzden biz iki değerli uzmanla çalışıyoruz, beslenme ile ilgili tavsiyeler vermeden önce hekim ve uzmanlarımızın onayını alıyoruz. 

Pusetli günler anneler

Çocuklarınızla beraber olduğunuz zaman neler yapıyorsunuz?

Bu soruya beraber cevap vermek isteriz. İkimiz de serbest zamanlı çalışan anneleriz. Özel ders ve grup derslerimizden kalan tüm vakti oğullarımız ile geçirmek aslında bizim hayat kaynağımız. Oğullarımız bir aktivite merkezine gitmek için uygun bulduğumuz aylara henüz yeni geldiler. Haftada bir kez müzikli, sosyal aktiviteli oyun gruplarına katılıyoruz bir kez de 8 Aylıkken başladıkları yüzme kursuna devam ediyoruz. Ama oğullarımızın ilk yılını düşündüğümüzde de etrafımızda sıkça görüştüğümüz bir anne kalabalığı ve akran bebekler vardı. Havanın elverişli olduğu her zaman sahilde yürüyüş yapıyorduk bebeklerimizle. Avmlere ise mümkün olduğunca ihtiyaç halinde gitmeye özen gösterdik hala da bunu uygulamaya çalışıyoruz. Onun yerine korular, parklar ve Belgrad Ormanını tercih ediyoruz.

#pusetligunler olarak her hafta bir yerde buluşuyorsunuz. Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı? Bu buluşmalarınıza herkes katılabilir mi? Neler yapıyorsunuz? Buluşmalara annelerin ilgisi nasıl? 

Arkadaş çevremizi, üyelerimizi ve hatta eşlerimizi gözlemlediğimizde genelde en zor bölümün başlamak olduğunu gördük. Hep bir sebep ya da belki bir bahane vardı harekete geçmek için. Biz de zaten çok severek yaptığımız Pusetli yürüyüşleri kendi projemize dahil etmek istedik.Anne olan olmayan herkes gelsin istedik ve herkes gelebilsin diye de ücretsiz yaptık. Pusetligunlerde 30-35 dakika belirli nabız aralıkları hedefleyerek bilinçli ve tempolu bir yürüyüşün ardından 15 dakika pusetleri de bir ekipman olarak kullanarak kuvvet, denge arttırıcı sıkılaşmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Esnetme ve soğutma ile bitiriyoruz. Evet hep gerçekleşeceğini derinlerde bir yerde biliyorduk ama memnuiyet ve ilgi bizi de çok mutlu ediyor. Anneler de çok mutlu ayrılıyor çocuklar da.. Çünkü pusette oturmak istemeyenleri çimlerin üzerine koyduğumuz matlardaki oyuncaklar bekliyor. Bazıları ise anneleri ile beraber kucakta veya kendi başına bizimle hareketlere dahil oluyor.

Pusetli Günler

“Gösteriş ve hava atmak için değil,anneler iyi hissetsin diye #hemfithemanne” diyorsunuz, çok güzel söylüyorsunuz ama illaki size özenenler oluyordur değil mi? Onlara ne yapmalarını öneriyorsunuz?

Bir anne ile kişisel antremanlara başlamadan önce o anneyi bebeği/çocuğuyla birlikte bir bütün olarak ele alıyoruz. Birebir çalışmaya başlayacağımız annenin programını anneyle çocuğun/çocukların sosyal yaşamı, ailenin beslenme alışkanlıkları, annenin spor geçmişi ve hamilelik süreci gözönünde bulundurarak kişiye özel olarak tasarlıyoruz. Bazı annenin gerçekten kilo vermeye, bazı annenin ise sadece daralmaya ihtiyacı oluyor. Neredeyse çalıştığımız kişilerin %30 unda tartıda herhangi bir değişiklik olmadan 8 haftanın sonunda uzak – yakın tüm çevresinden –‘aa sen kilo mu verdin?’yorumları gelmeye başlıyor. O yüzden de öneri vermek istesekte aslında o da kişiye özel oluyor. Emin olun ki 2 hafta egzersizi bırakalım, Ceren ve Gözde olarak bunca zamandır yaptığımız spora rağmen vücut hemen farkediyor. Bu yüzden sürekli hareket halinde olmak, temiz beslenmek, düzenli egzersize devam etmenin yanısıra sizi dinleyen, ihtiyaçlarınızı iyi anlayan ve bu parallelede size çalıştırabilecek nitelikli kişilerle antrene olmayı öneriyoruz.

Annelerin doğum sonrasında en çok takıldığı konu maalesef alınan kiloların verilmemesi. Bunun için onlara evde yapabilecekleri küçük bir tavsiyeniz var mı?

Gözde: Doğumdan sonraki 2,5 ay içerisinde eski kıyafetlerime girmeye başladığım için dolabımı düzenlerken geçirdiğim şaşkınlığı kolay kolay unutmam. Hamileliğimde iki indirim dönemini de yakalayıp kendime 40 bedenlik yeni bir gardırop yaratmışım. O kadar emindim ki o kiloların gitmesi mümkün değildi. 36 Bedene döndüğümde hepsi çuval misali duruyordu üzerimde.

45 Günlükken Sarp’ı sevmek için yaklaşan bir hanım bebeğin annesi nerede diye sordu bana. Neden ben olduğuma inanmadığını sorduğumda ise vücudum üzerine iltifat niteliğinde hoş bir kinaye yaptı (Lohusa iken hoş gelmiş olmasa da). Çünkü lohusalıkta evet düşüncelerin içinde bir yerde kilo diye mırıldanıyor birileri ama hayır, tadını çıkartmak ağır basıyor ilk 2-3 ay. Öyle olsun zaten. İlk 6 ay emziren anne daha detaylı bir konu. Ama katı gıdaya başlandıktan ve bebeğin düzeni oturduktan sonra kollar sıvanmalı ve evde bebekle, parklarda pusetle her daim spor yapılmalı.

Ceren: Herhangi bir egzersiz öneremiyoruz çünkü özellikle anneler için olan egzersizler bir eğitmen eşliğinde yapılırsa daha güvenli olur ama bol bol su içip her gün yarım saat pusetlerini alıp yürüyüşe çıkarlarsa kendileri için en iyi şeyi yapmış olurlar.

Bir yorum

Bir cevap yazın