İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baltalı İle Minik Şefler Mutfakta

Yemek ve minik şefler olunca hiç kaçırmayacağımız bir etkinlik bizleri bekliyordu.Baltalı ile minik şefler Kanyon Macro Center’da buluştu.

Keçi sütü ile ilk tanışmamız bu etkinlikte oldu. Sevdik mi? işte orasını tam olarak anlayamadık çünkü yapmış olduğumuz içecek galiba cimcime için biraz yoğun oldu. Bizim için ama çok güzeldi. Minik şefler usta şefleri Mert abilerinden bilgileri alırken gerçekten çok heyecanlı ve istekliydiler. Gözlerinde ki ışıltı görülmeye değerdi. Cimcimenin yemek yapmaya çok fazla istekli olması arkadaşı Derin ile yaptığı yemekten belli oluyordu. İkisi de prensesler gibiydiler. İkisi de çok iyi anlaştılar.

Mert abileri ilk olarak onlara menülerini dağıttı ve ne yapacaklarını anlattı, bizim minik şefler de bütün kuralları yerine getirdiler. 4-10 yaş aralığında ki minik şefler heyecanla birbirlerinin yapmış olduğu yemekleri izledi ve en sonunda da yapmış oldukları yemekleri yediler. Peki bu minik şefler ne yaptı?

İlk olarak Fesleğenli Cevizli Dip yaptılar. Derin ve İpek fesleğenleri blender ile birlikte doğradılar.Tabaklarını da birlikte süslediler.

Malzemeler:

 • 150 gr Baltalı labneh
 • 60 gr ceviz kavrulmuş
 • 1 çorba kaşığı pesto sosu
 • 30 ml zeytinyağı
 • 15 gr taze fesleğen
 • Taze çekilmiş karabiber

Yapılışı :

Derin bir kaba doğradığınız cevizi ,taze fesleğeni, pesto sosunu ve zeytinyağını koyup blender ile bir karışım oluşturun, içine labneh koyun ve karıştırmaya devam edin, üzerine de karabiber ve cevizi ilave ederek servis yapın.

İpek ve Derin bu karışımı yaptıktan sonra tabaklarını da havuç, salatalık dilimleri ve çerezler ile süslediler. Sonra da bir güzel yediler. Gerçekten değişik ve herkesin evde kolaylıkla yapabileceği bir tarif. Çocuklarınızı bunu sevecek mutlaka onlarla birlikte denemenizi tavsiye ederiz.

Şimdi sıra Muzlu Yulaflı Smoothie‘ye gelmişti. Buzdolabımızdan malzemeleri çıkardık ve büyük bir heyecan bekliyordu İpek ve Derin’i. Mert abileri yine ne yapmaları gerektiğini anlattı. İkisi birlikte yine çok güzel bir iş çıkardılar. Bunun içinde gerekli olan malzemeler şu şekilde :

Malzemeler :

 • 2 adet muz
 • 4 çorba kaşığı fıstık ezmesi
 • 2 çorba kaşığı bal
 • 2 su bardağı Baltalı keçi sütü
 • 4 çorba kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı:

Tüm malzemeleri İpek ve Derin tek tek blender içine koydular.Daha sonra hepsinin karıştığını gördükten sonra bardaklarına döktüler. Daha önceden seçmiş oldukları renkli pipetler ile de keyifle içtiler. Cimcimeye ağır geldi, sevmedi ama biz tadına baktık güzel olmuştu. Yoğundu ama sizler malzemeleri azaltarakta yapabilirsiniz. Çocuklarınızla güzel ve eğlenceli birkaç saat geçireceğinize eminiz.

Çocuklar bu güzel gün sonrasında şefleri Mert beyden sertifikalarını aldılar. Baltalı süt ile de ödüllendirildiler. Keyifli, heyecanlı ve bol eğlenceli bir etkinlik daha bittiği için biz üzgünüz. Çocuklarla yapılan her etkinlik çok güzel ve özel gerçekten. Devamlı söylediğimiz gibi Hayat Çocukla Çok Ama Çok Güzel…

Baltalı Minik Şefler 1

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın