İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda Müzik Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Müzik ruhun gıdası diye boşuna söylemiyorlar değil mi? Gerçekten de öyle. Hayatımıza renk katan, bizi bizden alan, sevincimiz, hüznümüzü sözlerle anlatan, bazen vapurda, bazen bir alışveriş merkezinde, bazen de sokakta duyduğumuz ,kulağımıza güzel geldiğini düşündüğümüz o güzel ritmler bizleri kendimizden alabiliyor. Alsın da zaten.

Bizim zamanımız da şöyleydi ,böyleydi diye başlamak istemezdim ama gerçekten de öyleydi. Babam çalışır annem bizlerle ve ev işiyle ilgilenirdi. Okul da başarılı olabilmek için çalışır dururduk. Hiçbir faaliyetimiz olmazdı okulda yada bizim mahallede ki okulda. Şimdiki okullar öyle mi? Etütleri, ek dersleri, müzik kursları her şeyleri var. Yeni nesil gerçekten çok şanslı. Ben küçükken ve hala da çok isterim aslında müzik ile ilgilenmek, kulağım da çok iyidir dediklerine göre, hatta lisedeyken koroya seçmişti müzik öğretmenim. Belki heyecanımı atabilmem bu şekilde olacaktı ama ben o kadar çok kişinin önüne çıktığım zaman hala da öyle heyecanlanıyorum. Yapım bu galiba.

Cimcime geçenler de babasıyla birlikte gitar beğenmiş ve o kocaman tabi ona göre kocaman olan kutuyu bir taşıması vardı görmeliydiniz, nasıl heyecanlı nasıl istekli. “Annneee bak biz ne aldıkkk” diye koşturarak, kutuyu sürükleyerek gelirken inşallah kuzum bu isteğin hep devam eder diye içimden geçirmiştim. İnşallah biz destek verdiğimiz sürece de devam edecek. Baksana şu güzelliğe yaa mor gitarıyla

Cimcimenin bu heyecanı ve isteğini gördüğümüz için acaba gerçek öğrenme ve eğitim alma yaşı kaç acaba diye düşünürken aklımıza iki müzisyen arkadaşımız geldi. Ahu (MüzisyenAnne ) ve Alper (AlperEser) ‘e çok teşekkür ediyoruz.Vermiş olduğu bilgiler çok değerli ve önemli bizler için. Eğer sizlerinde kuzuların da müziğe eğilim görüyorsanız yada ilerleyen yaşlar da bir enstrüman çalmasını istiyorsanız bu bilgiler sizlere de yardımcı olacaktır eminim.  Her yaş grubunun ayrı bir özelliği olduğu gibi her enstrümanı çalmayı öğrenmenin de yaşı varmış. Bu bilgi bizim için çok iyi oldu. Bu konu üzerine bakın Ahu ve Alper neler anlattılar , hadi buyrun…

AHU : Çocuklarla ve hatta bebeklerle erken yaşta müzik çalışmaları ritm, ezgi ve hareket eğitiminin birlikteliğine dayanır. (Örneğin ritmik tekerlemeler, ritmik el ve ayak vuruşları)Müzik çocukların eğitiminde kullanılan, tüm gelişim alanlarını destekleyen en etkili ve önemli beyin geliştirme yöntemlerinden biridir.Özellikle gelişim geriliği gösteren çocuklar ile iletişim kurmada yararlanılabilecek çok etkili bir tekniktir.

İletişimde dinleme ve dikkatini yoğunlaştırabilme becerilerinin gelişimi büyük önem taşımaktadır. Bu becerilerin gelişiminde ritmik etkinliklerin çok önemli bir rolü vardır. Müzik eğitimi sayesinde çocuklar bebekliklerinden itibaren ritm tutabilirler, işittikleri sesin ritmine uygun vuruş yapabilirler.ayrıca geç konuşma sorunu olan çocuklarda müzik eğitimi çok faydalıdır.

Yukarı da yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere bebekler dünyaya geldiklerinden itibaren bir müzik eğitimi ile karşı karşıya kalıyorlar.Duydukları her ses,her melodiyi kayıt etmeye başlıyorlar. Ailelere düşen görev duydukları ritmleri algılamalarına ve disiplin altına sokmalarına yardımcı olacak bir kurumla bağlantıya geçmektir.

ENSTRÜMAN EĞİTİMİNE BAŞLAMAK

Genel müzik eğitimi bebeklikten başlıyor ancak her aile gibi çocuklarımızın bir enstrümanla tanışması  için sabırsızlanıyoruz. Ritm perküsyon eğitimleri 4 yaştan itibaren grup dersi olarak alınabilir.Ancak bireysel enstrüman dersleri için en ideal yaş 4,5 -5 tir. Ayrıca mutlaka enstrüman eğitimini grup dersi değil özel ders olarak almalısınız.Her çocuğun algılama ve başarıya ulaşma süresi farklıdır.Bu sebeple grup piyano ,gitar,keman derslerinden şiddetle kaçının.Belki özel ders başta  maddi anlamda yüklü gözükebilir ancak vakit kaybınızın önüne geçersiniz.Eğer çocuğunuzun mutlu bir şekilde enstrüman eğitiminde başarıya ulaşmasını istiyorsanız her çocuğun yaşına ve karakterine göre farklı öğrenme teknikleri uygulanmalıdır.

Enstrüman eğitimine erken yaşta başlamak isterseniz en doğru enstrüman piyanodur…Piyano da tuşlara basıldığı anda ses çıkarabilmek çocukları mutlu edecek,daha çabuk parça çıkarabilecekleri bir enstrüman olduğu içinde  müzikten keyif almalarını sağlayacaktır. Telli enstrümanlar için yaşın biraz daha büyük olması gerekiyor.Özellikle Gitar ve keman için 6 yaşından itibaren deneme dersi yapılabilir. Bu derslere başlamadan önce de mutlaka kurum eğitmenleri ile bağlantıya geçip çocuğun el ,kol ,boyun yapısına istediği enstrüman uygun mu denemeliler. Telli enstrümanlar çocukların parmaklarını başlangıç aşamasında acıtabilir.Uzun zamandır spor yapmayıp birden başlayınca vücudunuzda olan ufak ve basit ağrılar gibi çocuklarında tellere bastıkları parmaklarda oluşan bu acılar, onları müzikten soğutabilir.

Enstrüman eğitimi düzenli çalışmayla başarıya ulaşılabilecekleri uzun bir yol.Eğer her gün 15 dakika  düzenli çalışılmazsa ilerlemek uzun zaman alabilir.Bu sebeple çocuklarımızın düzenli çalışmayı ve seçtikleri enstrümanın sorumluluğunu alacak yaşta müzik eğitimine başlaması gerekir.

Lütfen aile olarak gençliğimizde çalmak isteyipte çalmadığımız enstrümanları çocuklarımız çalsın diye baskı yapmayalım.Farkında olmadan iyilik değil kötülük yapmış oluruz.Bırakın önce çocuklarınız müzik eğitimi almayı isteyip ,istemediklerine karar versinler ve sonra uzmanlar eşliğinde hangi enstrümanda daha başarılı olabileceklerini seçsinler.

Yazımı özetlemem gerekirse biz uzmanlar olarak  müzik eğitimine başlamanın yaşlarını istediğimiz kadar yazsakta,en doğru yaş çocuklarınızın kendilerini hazır hissettikleri yaştır.

 

Ahu’nun son söylemiş olduğu cümle gerçekten bizlerin çok dikkat etmesi gereken bir şey değil mi? Şimdi cimcime gitarı alıp çalıyor ama daha 3 yaşında ,ben şimdi bırak kızım onu sen bununla ilgilen, bunu çal bakalım mı diyeceğim? Hayır tabi ki . O sevdi onu ve belki birkaç ay sonra hevesi geçecek belli olmaz ki. Ahu bizlere çok güzel bilgiler verdi, tekrardan teşekkür ediyorum ve Alper’in görüşlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bakın Alper müzik ile nasıl başlamış ve yaşadıklarından çıkardıkları neler, hadi buyrun…

Alper :Müziğe küçük yaşta başlayan, birkaç enstrümanı kendi kendine daha küçük yaşta öğrenmeye başlayıp çalabilen biri olarak bu konuda söylenebilecek çok şey var diye düşünüyorum. Okuyup araştırdıklarım ,çevremde gördüğüm , 2-3 yaşındaki çocukların ve bazı bebeklerin ritm ve müziğe verdikleri tepkilerle aynı doğrultuda. Hepsi aynı şeyi söylüyor aslında; Bebeklikten itibaren daha anne karnında başlıyor insanda müzik ve ritm duygusu var olmaya. Çocuk yetiştirenler bilirler çocuklara bazı şeyleri müzikle çok daha kolay öğretebilirsiniz. Ana okulları müziği eğitici bir araç olarak kullanırlar. Hatta erken yaşta yabancı dil eğitiminde bile müzik ve şarkılarla öğretimin yaygın olduğunu biliyorum.Çocuklar 3 yaşından itibaren ritm aletleri, 4 yaşından itibaren ses eğitimi ,5 yaşından itibaren keman ,piyano ve 6 yaşından itibaren de gitar gibi enstrümanları çalabilecek yeterliliğe sahip hale geliyor.

Müziğe başlayan çocukların daha fazla dışa dönük, kendine güvenen bireyler olduğu da tartışmasızdır sanırım. Müzik çocukların ruhsal ve bedensel gelişime de katkı sağlamaktadır. Müzik yaparken ve ritm tutarken aslında sadece bedeninizi değil, beyninizi de kullanıyorsunuz. Bu yüzden çocukların algılama, yaratıcılık, hesaplama, koordinasyon ve uyum gibi yeteneklerine katkı sağlamakla beraber gelişim çağının getirdiği baskı ve strese karşılık ruhsal dinginlik de sağladığına inanıyorum.

Diğer yandan müziğin toplumumuzda özellikle çocukların mesleki gelişimleri açısından çok ciddiye alındığını düşünmüyorum. Çoğu aile çocuğunun başka bir bölüm okumasını ama müziğe de hobi olarak devam edebileceğini söylemekte. Bu da gelecekte mesleki mutsuzluk yaratmakta. Mesleki hayat özel hayatınızı da etkilemekte. Bu anlamda çocukların mutlu oldukları şeyden nasıl para kazanıp ilerde hayatlarını kurabileceklerini planlamak ebeveynler için daha önemli olmalı kanımca.

Çocuklarınızı sanata, spora ve müziğe yönlendirin ki daha üretken bir toplum inşa etmek için bir tuğla da siz ekleyin.

Çocuğumuza ne kadar çok bilgi verirsek o kadar faydalı ve yararlı bir ebeveyn oluruz. Biz onlar istediği sürece vermeye devam edersek ilerleyen dönemler de onlar da bu bilgilerin faydalarını çok görecekler. Alper’in dediği gibi bir tuğlada biz ekleyelim onlar için. Tekrar çok teşekkür ediyorum arkadaşlarıma bu güzel bilgileri verdikleri için. Sizlere de faydalı olabildiysek çok mutlu oluruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın