İlk Uçak Maceramız

İlk Uçak Maceramız

8 Ekim 2014 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Çocukla uçağa nasıl binilir? Ne yapılması gerekiyor? Yanımıza bir şey almamıza gerek var mı? İşte bu soruların hepsi belki de biranda kafamızda belirdi. Uçağa binmek hiç aklımızda yokken tatil dönüşümüzün bu şekilde olması o koltuğa oturduğumuz da bu soruları gündeme getirdi.

Alanya-İstanbul arasını uçak ile geçmek bizim için çok heyecanlı olacağa benziyordu. Hem benim hem de cimcimenin uçağa ilk kez binmesi biraz stresliydi. Babamız iş seyahatleri dolayısıyla çok fazla uçağa bindi fakat bizim ilk kez binmemiz gerçekten heyecanlıydı. Otelden çıktıktan sonra transfer aracı ile Alanya hava alanına 50 dk da gittik. İpek gün boyunca uyumamıştı. Serviste uyudu. Hava alanına geldiğimiz de uyanmak zorunda kaldı maalesef. Huysuzluk çıkardı, uçağın kalkmasına daha çok olduğu için beklerken bir tost yedik gerçekten bu hava alanları çok pahalı.

Hava alanı o kadar kalabalıktı ki, turistler çok fazlaydı. Almanya uçağının da erteleme yapmasından dolayı biraz sorun da çıktı ama bizim uçağımız zamanın da geldi. 21:50 uçağı Gazipaşa Havalimanın dan tabi ki zamanında kalkmadı. Uçağa bindik 14A-14B-14C koltukları bizimdi. Normal de ÇIKIŞ bölümüne çocuklu aileleri koymuyorlarmış ,eğer öyle bir şey olsaydı biletlerimizi o anda değiştirecekmişiz. Tam çıkış kapısının ön koltuğu bizimdi. Bunu öğrendiğim zaman beni çok fena heyecan sardı. Bu heyecandan nasıl kurtulacağım bilmiyorum ama çok fena bir şey gerçekten.

Kemerlerimizi taktık, kaptan pilotumuz anons yapmaya başladı. Alanya -İstanbul arası 1 saat 5dk lık yolculuğumuz yukarıdaki bir uçağın inmesinden dolayı biraz gecikecek, onun inmesini bekliyoruz, özür dileriz. Uçak geri geri geldi ,yarım düz şekilde bekliyoruz. Bu arada Pegasus bize çok güzel bir armağan ve hediye verdi. Uçağımızın adı İPEK ti 🙂 Nasıl mutlu olduk anlatamayız. Çocuklarınızın isimleri gerçekten veriliyor uçaklara. Sonunda kalkıyoruz ve o sanki asansördeymiş gibi bir tuhaf duygu ile yavaş yavaş kalktık. Cimcime yukarıdaki tv deki reklamları izlerken bir şeyin farkında değildi. Ben camdan dışarı baktığımda ne kadar yüksekte olduğumuzu gördüm. Uçağın kanatları, arada rüzgarın etkisiyle sallanmalar, Bursa’yı geçtikten sonra alçalıyoruz diye anons yapılması ve yine o asansör etkisi… Eğer uçağa ilk defa biniyorsanız gerçekten bunları yaşıyorsunuz.

Pegasus uçak

Cimcime için ilk uçak macerasıydı fakat o etkilenmedi diyebilirim yada etkilendi bunu uyuyarak gösterdi. Eşim sakız al yanına dedi, basınçtan dolayı kulakların duymayabilir dedi, ben o sakızı nasıl çiğnedim bilmiyorum 2 gün çenelerim ağrısından duramadım. Çok güzel,heyecanlı ve komik bir anı oldu bizim için. Bir daha biner misin ? diye sorsalar tabi ki derim. Büyük bir kolaylık gerçekten. Otobüsle 12 saatte gittiğin yolu uçakla 1,5 saatte gidiyorsun. Tamam uçak biletleri çok pahalı ama fırsatları mutlaka değerlendirin. Pegasusun çok güzel indirimleri oluyor.

Uçak maceramız çok güzel geçti derken ,şimdi sıra bavulların gelmesi oldu. Bavullar tek tek gelirken cimcime bizim bavulları görünce nasıl sevindi nasıl. Yabancılar bavullarını sitrec ile sarıyorlardı neden diye düşünürken bizim bavul geldiğin de neden yaptıklarını anladık. Bavulumuz o kadar pislenmişti ki rengi falan gitmişti. Bunlar bizim için ders oldu diyebiliriz. Bir de her kişinin 15 kg taşıma hakkı bulunuyormuş, bizim bavul 23 kg geldi, 3 kişi olduğumuz için ekstra ücret ödemedik. Uçağın içinin temizliği konuşulur tabi ki, koltukların arkalarına sıkıştırılan yarım kalan bardaklar, dergilerin yırtık olması,küçük ufak tefek şeyler ama insanın gözüne çarpabiliyor . NG Hotels reklamları da yeni yayınlanmaya başlanmış, onun logosunu gördüğümüz zaman cimcime “Anneee bizim tatil “dedi , unutmamış cadı.

Bizim için büyük bir deneyim ve heyecan oldu diyebiliriz. Çocukla Hayat Çok Güzel ! demeye devam ediyoruz.