İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Düzenli Kahvaltı Yapıyor Musunuz?

Beslenme için en önemli öğün olan kahvaltı ,maalesef yeni nesil tarafından hiç önemsenmiyor. Biz ne yaparsak çocuklarımız da aynısını yapıyorlar. Kopyamızı büyüttüğümüz doğru aslında. Yemek yemesi, su içmesi, kitap okuması yada resim yapması, işte bunların hepsini bizden gördükleri sürece daha da artacak olan davranışlar. Biz çocuklarımıza doğru şeyleri gösterdiğimiz sürece onlar da daha bilinçli olacak ve hayatlarına o şekilde devam edecek.

Okula başladığım andan itibaren öğretmenimin orta okul derslerine de girmesinden dolayı hep sabahçı olmuşumdur. Sabahçı olmayı çok severdim. Uyku ile problemim olmadığı için sabah erkenden kalkıp kahvaltıyı bile hazırlardım. O günden beridir ki hep erkenden kalkar kahvaltı yapmadan evden çıkmam. Bazen kahvaltı etkinlikleri olur ,o zaman bile evden çıkmadan önce bir iki lokma atarım ağzıma. Alışkanlık galiba…

Okulların açılmasıyla beraber tabi ki sabahçı olan öğrenciler kahvaltı yapmadan evden çıkabiliyorlar. Anne-babasının harçlık verdiği para ile poğaça, sandviç ekmek alabiliyorlar yada tost yaptırabiliyorlar. Beslenme saati bizim zamanımız da ikinci ders sonuydu ,şimdi de öyle sanırım. Küçücük çocukların o saate kadar aç durup dersi yerinde dinleyebileceğine inanabiliyor musunuz? Ben inanmıyorum. Kahvaltı yapan çocuk daha dinç ve zinde olur. İnşallah biz İpek ile de böyle olacağız. Keşke her çocuk evinde kahvaltısını yapıp öyle evinden çıkabilse ama bazen çalışan anneler bırakıp çıkabiliyorlar. İş arkadaşım o şekilde yapıyor, oğlu uyurken evden çıkıyor, ekmek arası bir şeyler hazırlayıp masanın üzerine koyuyor, bakıcı gelir de o hazırlanan şeyleri yedirirse ne ala ama yedirmezse çocuk annesinin verdiği harçlık ile işte bir şeyler alabiliyor. Biz küçükken şanslıymışız inşallah bizim evlatlarımız da şanslı olurlar.

Bu konuda Kadıköy Şifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzm. Rabia Yurdagül bakın biz anneleri nasıl uyarıyor ve yapılan bazı uyarıları görmemizi sağlıyor :

Yapılan araştırmalarda kahvaltı öğününü tüketen öğrencilerin: Sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğu, Kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğu, Problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğu, Beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları, Kilo kontrolünü daha iyi sağlayabildikleri belirtiyor..

Kahvaltı yapma alışkanlığı edinmiş bir çocuk, öğrencilik hayatı boyunca bu alışkanlığını devam ettirme eğiliminde olacağından, gelecekte sağlıklı bir yetişkin olarak hayatını devam ettirecektir.Yine kronik hastalıkların çoğu (şişmanlık, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi) çocukluk çağı kökenli olduğu için, çocukluk yıllarında bu alışkanlığı edinmiş bir yetişkin, daha o yıllardan kronik hastalıklara karşı bir önlem almış olacaktır. Bütün bunlardan yola çıkıldığında, gün içerisinde sürekli ders dinleyen öğrencinin başarısında ve sürekli ders anlatan öğretmenin ders anlatabilme kabiliyeti ve performansında kahvaltının ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır...

http://katkisizsevgi.com/kahvalti-yapan-ogrenciler-daha-basarili/

Yazının devamı için de mutlaka tıklamanızı tavsiye ediyorum.

Rabia hanım gerçekten çok güzel şeyler söylemiş. Keşke bunları yapabilsek ,yaptıklarımıza da devam edebilsek. Kahvaltı yada diğer öğünlerimizin ne kadar önemli olduğunun farkına varabilsek bütün sorunlar kalkacak belki de ama fast food ürünler maalesef bazen çekici gelebiliyor. Rabia hanım ne yenmesi gerektiği konusunda da fikirler veriyor, linke gittiğiniz zaman göreceksiniz ,okumanız da fayda var gerçekten.

Çocuklarımızın sağlığı bizler için çok önemli, onlar hasta olduğu zaman nasıl kendimizi kötü hissediyorsak ,beslenmesine de o kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Yesin ne de olsa severek yiyor dediğimiz bazı yemekler maalesef zararlı olabiliyor. Bu dönem de artık içtiğimiz su da bile bir şeyler çıkarken nasıl iyiyi kötüyü bulacağız? Hayat her geçen gün zorlaşıyor maalesef, Allah yardımcımız olsun.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın