İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Didem Doğru İle Röportaj

Çocuklar hem eğleniyor hem pişiriyor

Farklı yaş gruplarına özel olarak dizayn edilmiş ve hem eğlenerek hem de pişirerek mutlu olduğunuz bir yerin kurucusu ile sizleri tanıştırmak istiyoruz. Atölye Krem Karamel’in kurucusu Didem hanım ile çok güzel bir röportaj yaptık. Aile, mutfak, annelik ve dahasını bulabileceğiniz bu güzel söyleşimiz de çok keyif alacağınızı umuyoruz.

Eğer Avrupa yakasında oturuyorsanız yada Göktürk bana yakın diyorsanız mutlaka uğrayın ve bu güzel yer de çocuğunuzun neler yaptığına,yapabileceğine şahit olun. Bakalım Didem hanım bizlere neler anlatmış, hadi buyrun.

Merhaba Didem Hanım, bizlere kısaca kendinizden bahsebilir misiniz?

38 yaşında, evli ve 2 çocuk annesiyim. Öğrenimimi İnşaat Anadolu Teknik Lisesi’nde Teknik Mimar olarak tamamladıktan sonra, Eskişehir Üniversitesi’nde İktisat Fakültesi’ne devam ettim. Yaklaşık 10 yıl kadar finans sektöründe, dünya sıralamalarında ilk beşe giren, yabancı menşeili finans kuruluşlarında görev aldım. Ve şimdi de hayalini kurduğum işin, Atölye Krem Karamel’in başındayım.

Didem Doğru kim?

Peki Atölye Krem Karamel nasıl ortaya çıktı?

Hayatta hepimizin hayalini kurduğu şeyler vardır. Uzun yıllar finans sektöründe severek çalıştım ancak yine de kendimi daha iyi ifade edebileceğim, yaratıcılığımı kullanarak mutlu olabileceğim bir işin hayalini kuruyordum. Sonunda 4 yıl kadar önce ne yapmak istediğime karar verdim. Hayatta en mutlu olduğum yer çocuklarımın yanı, en keyif aldığım şey ise mutfakta olmaktı… Çocuklarla birlikte mutfakta olma fikri bile beni heyecanlandırmaya yetiyordu. Ancak her anne gibi zaman zaman çocuklarıma yemek yedirmekte zorlandığım oluyordu. Özellikle oğlum Ali doğduğundan beri yemek yemekten kaçan bir çocuktu. Tüm bunlar kafamda yapmak istediğim işin oluşmasında etkili oldu. Ancak öncelikle bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsam eğitimini almalıydım. Türkiye’nin öncü şef okullarından Mutfak Sanatları Akademisi’nde 1 yıllık profesyonel Aşçılık ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği, ardından Doors Akademi’de Profesyonel Pastacılık eğitimi aldım. Sonrası uzun bir araştırma ve ön hazırlık süreci ile geçti. Bu süreçte,  dünyanın birçok yerinde başarıyla uygulanan ve tüketicileri tarafından severek tercih edilen ama ülkemizde henüz uygulamaya konmamış bir proje olduğunu fark ettim. Üstelik bu proje benim ilgi duyduğum iki önemli olguyu içinde barındırıyordu; çocuklar ve aşçılık… Çocuklarla birlikte eğlenerek pişirmek, onların mutfakta özgürleştiğini görmek, gelişmelerine, yeme alışkanlıklarına katkı sağlayabilmek; kısaca hayalimin gerçekleşmesi “Krem Karamel” sayesinde oldu.

Neden adı Atölye Krem Karamel oldu derseniz; Krem Karamel’ in renklerinin yumuşaklığı, cezbedici tadı, disiplini ve düzeni çağrıştıran formu, insanların içini ısıtan vanilya kokusu, isminin içinde gizli olan çocuksuluğu, dünyaca bilinirliliği ve insanlarda oluşturduğu kalite algısı bu projenin imajıyla birebir örtüşmekteydi. Kısaca, anlatmak istediğim her şeyi bu iki kelimeye sığdırabilmiştim.

atölye krem karamel

Girişimci annesiniz ve çocuklarla birlikte çok güzel şeyler yapıyorsunuz, biraz bahsedebilir misiniz?

Aslında bu projenin sosyal alt bilinci geliştirmek gibi bir amacı var; çocuklara sağlıklı ve doğru yemek yeme alışkanlığı kazandırmak. Çocuklar burada mutfağın şefi oluyorlar. Ana yemeklerden pastaya kadar birçok şeyi burada bizimle beraber yapıyorlar. Atölyelerimiz maksimum 12 çocuk kapasiteli. Sadece yemek yapmayı öğrenmiyoruz. Müzik dinleyip, dans ediyoruz. Mutfak güvenliği konusunda çocukların farkındalığını arttıracak önemli bilgiler paylaşıyoruz. Kullandığımız aletleri tanıyor ve doğru uygulanması konusunda bilgiler veriyoruz. Kullandığımız malzemelerin faydalarını ve özelliklerini öğreniyoruz. Tüm bunlar bir oyun kurgusu içinde gerçekleşiyor. Böylece eğlenirken, alt bilincin uyarılmasını sağlamış oluyoruz.

Mutfakta olmak sabır ve ekip çalışmasını gerektiren bir durum; çocukların bu konuda da gelişimlerini gözlemlemek mümkün hale geliyor. Çocukların yaratıcılık taraflarını açığa çıkarmaya çalışıyoruz, özgür olduklarını hissettiklerinde beklemediğiniz kadar yaratıcı olduklarına tanık oluyoruz. Bir şeyi tek başlarına ürettiklerini görmek, özgüvenlerini çok etkiliyor. Paylaşımı öğreniyorlar. Burada bir yarış yok, aksine bir birliktelik var ve ekip ruhu var bu yüzden çocuklar takım çalışmasını öğreniyorlar. Atölyede her çocuk başarıyor çünkü başarı çocukların kendi yarattığı şey olarak karşımıza çıkıyor. 90 dk – 120 dk ve 150 dk’lık farklı programlarımız var. Bazı anneler ilk geldiklerinde çocuklarının bu kadar uzun süre de sıkılabilecekleri kaygısı taşıyorlardı ama atölyemiz bittiğinde anneler çocukların mutfaktan çıkmak  istemediklerini görünce buna inanamadılar ve çok mutlu oldular. Bunu görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor ve bir kez daha doğru bir seçim yapmış olduğumu düşünüyorum.

Krem Karamel

 

Defne ve Ali de atölyelere katılıyorlar mı? Atölye de yaş grupları nelerdir?

Çocuklarım da atölyelere katılıyorlar ve çok keyif alıyorlar. Eğer küçük yaş grupları ile bir atölye yapıyorsam en büyük yardımcım Defne oluyor. O da benim gibi çocukları çok seviyor; onlarla arkadaş olup, vakit geçirmekten keyif alıyor. 8 aylıktan 16 yaş ve üzeri tüm çocuklara göre programlarımız var. Her program yaş grubunun fiziksel ve zihinsel becerileri göz önüne alınarak kurgulanıyor.

Doğum günü ya da özel günlerimiz de Atölye Krem Karamel nasıl bir hizmet sunuyor? Neler bekliyor bizleri?Krem Karamel doğum günü

Doğum günleri için Atölye Krem Karamel’de özel workshop programları uyguluyoruz. Farklı doğum günü paketlerimiz ile farklı taleplere cevap verebilecek zengin seçeneklere sahibiz. Çocuklar mutfakta keyifle zaman geçirirken, anne babalar da kafede misafirlerini lezzetli atıştırmalıklarla ağırlayabiliyor. Böylelikle hem çocuklarını izliyor hem de kendilerine özel vakit ayırabilme fırsatı sağlamış oluyorlar.

Ayrıca özel gün ve davetler için catering (yemek) servisimiz var. Görsel ve lezzet olarak her gün daha ileriye giden deneyim ve çalışmalarla , Atölye Krem Karamel’ in hızla gelişimine devam ediyoruz.

Minik şeflerle birlikte yemek yaparken, yaşamış olduğunuz ve daima hatırlayacağım dediğiniz bir anınız oldu mu?

Sürekli hatırlayacağım ve hiç unutmayacağım anılar biriktiriyorum. Bir minik şefimiz una iki elini birden sokarak hepsini yukarı doğru hızlıca attı ve sonrası tahmin edeceğiniz gibi kardan adam haline geldi. Bunun gibi birçok ve asla unutmayacağım anılar var. Aklıma her geldiğinde hala yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Ama inanın her atölyede muhteşem anlar yaşıyoruz. Birçok şey öğreniyoruz. Onların o saf ve güzel yürekleri bizleri daima gülümseten davranış ve sözlerle kendini gösteriyor. Onların dünyasına girmemize izin veriyorlar ve bu gerçekten muhteşem bir macera.

Atölye dışında Defne ve Ali ile beraber olduğunuzda neler yapıyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor?

Evdeysek en sevdiğimiz şey ailece müzik dinleyip, dans etmek. Kendi kendimize bazen parti yapıyoruz mesela. Ailece çok keyifli vakit geçiriyoruz. Bazen “anne kız ya da anne oğul özel günleri” yapıyoruz. Onların hoşuna gidecek aktiviteler yapıyor ya da onların olmak istediği yerlerde birlikte zaman geçiriyoruz. Sohbet ediyoruz ve bu bence en güzel şey. Sinema, yürüyüş, bisiklet, futbol, yüzme birlikte yapmaktan keyif aldığımız sporlar arasında.

Annelere ve anne adaylarına ne söylemek istersiniz?

Aslında her aile kendi annelik ve babalık serüvenini yaşıyor. Hepimiz keşfediyor, öğreniyor, olgunlaşıyor, gelişiyoruz. Birine doğru gelen diğerine yanlış geliyor. Bence annelik ya da babalık spesifik doğruları olan bir sistem değil. Salt olan tek gerçek hissedilen sevgi ve o sevgiyle yaşanılan paylaşılan hayatımız ve geriye kalan eşsiz anılarımız.

Twitter Atölye Krem Karamel

İnstagram Atölye Krem Karamel

Facebook Atölye Krem Karamel

***Didem hanıma çok teşekkür ediyoruz… ***

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın