İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eski Kıyafetleri Değerlendirme

Yukarı da gördüğünüz bu cimcimenin üzerinde ki badisi varya işte o badiyi anneannesi nasıl değiştirmiş görmeniz lazım. Herkesin böyle kenara koyduğu ,küçülmüş olan badileri vardır değil mi? Sizler de belki bizim yaptığımız gibi yapabilirsiniz. Gerçekten kullanışlı ve güzel bir görüntü oluyor. Cimcime ve ben gerçekten çok beğendim.

Peki bu elbiseyi anneannemiz nasıl yaptı?

Annem dikişi nakış öğretmeniydi bir zamanlar ve dikiş dikmeyi, bir şeyler yapmayı çok seviyor. Onun deyimiyle, çokta eski olan külüstür dikiş makinesiyle dikmiş bu elbiseyi. Kuzenimin eşi elbisesinin boyunda bir kısaltma yapmış ve annem de o kalan parçayı saklamış. Bu güne nasipmiş demek ki. Annem de cimcimenin o kadar çok küçülmüş badisi var ki, saklıyor ve doğum yapanlara tertemiz bir şekilde veriyor. Bu badinin de sadece kollarında kısalma olduğu için bunu değerlendireyim demiş ve elbiseyi dikmiş.

İlk olarak kollarını kesmiş. Kalan parçayı da boyuna dikince elbise tatattammm karşınız da. İşte bu kadar basit, tabiii dikiş bilenler için. Ben normal iğne ile dikmeyi biliyorum da hiç bu zamana kadar dikiş makinesi başına oturmadım.Zevkli bir iş gibi gözükse de yorucu. Modellerini çıkar, kes ,biç,dik derken tamam çok güzel birşey ortaya çıkıyor ama galiba ben sadece giymesini seviyorum. Annem ben küçükken de neler diker di neler. Elbiseler, etekler, yelekler.Hepsi birbirinden güzeldi.Keşke saklasaymışım diyorum ama saklamadığım için pişman değilim. Annem şimdi cimcimeye gözleri gördüğü sürece dikerim kızıma diyor. Böyle anneanneye sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Allah başımızdan eksik etmesin onu. İyi ki hayatımız da iyi ki bizim annemiz -anneannemiz .Emeğine sağlık annecim.

Cimcime biraz zor poz verdi ama yine de çekebildim. Sabah sabah uyku sersemi kuzum ,saçlar başlar dağınık, oyyy özledim kuzumu çok yaaa

Kıyafet

Bir yorum

  1. bodrum transfer bodrum transfer 2 Kasım 2014

    Teşekkürler uzun zamandır okuduğum en faydalı yazılardan bir tanesi oldu. Bizim toplum israfı sever, eski kıyafetleri değerlendirmek hep maddi açıdam hemde israf açısında büyük önemli bence. Elinize sağlık. Sitenizi takip etmeye devam edeceğim.

Bir cevap yazın