Özlem Canbolat İle Röportaj

Özlem Canbolat İle Röportaj

6 Ağustos 2014 0 Yazar: Burcu Öğünlü

“Çocuklu Aile Rehberi” ne kadar önemli değil mi biz aileler için? Gideceğimiz yerler hakkında kolaylıkla bilgi alabileceğimiz, acaba çocuk bakım odası bulunuyor mu? çocuklar için yiyecekler var mı? gibi sorular gideceğimiz yer için çok önemli. İşte bu bilgilerin bir arada toplandığı çok güzel bir site var.

Bugün bizlerle lulutata.com un kurucusu ,iki çocuk annesi olan Özlem Canbolat bizlerle. Değişik bir ismi olan lulutata.com hakkında ve annelik üzerine konuşmuş olduğumuz bu güzel söyleşimize hepinizi bekliyoruz. En içten cevaplarla sorularımızı cevaplayan Özlem hanım, girişimci anne olarakta örnek bir kadın. Mutlaka lulutata.com u ziyaret edin ve mekanlar hakkında bilgi sahibi olun. Çok faydalı bilgilere ulaşacağınıza eminiz.

Türkiye’nin İlk Çocuklu Gezi Rehberine hadi buyrun 

Bakalım Özlem hanım bizlere neler anlatmış, teşekkürler bizlerle olduğunuz için…

Merhaba Özlem hanım, kısaca kendinizden bizlere bahsedebilir misiniz?

İki çocuklu bir anneyim. İşletme mezunuyum, sonrasında Sermaye Piyasaları ve Borsa üzerine master yaptım. Bir menkul değerler firmasında uzman olarak çalışıyorken oğluma hamile kaldım, sene 2009.  İstanbul’a taşınalı 2 sene kadar  ancak olmuştu. Hamileliğim süresince gezmek, dinlenmek ve biraz da İstanbul’u keşfetmek üzere işimden ayrıldım. Ayrılır ayrılmaz bir sigorta acentesi kurarak evden çalışmaya başladım. Hem yeni bir meslek öğreniyor hem de bu yeni mesleğin gerektirdiği eğitim ve sınavlara girerek paslanmamak için elimden geleni yapıyordum. Hali hazırda acentem 5 senedir büyüyerek faaliyetine devam ediyor.

1,5 sene evvel bir de kızım oldu. Artık 2 çocuklu bir anneydim ve sanırım bir işim daha olmalıydı(?) Uykusuz gecelerimden birinde çocukla gidilebilecek mekanları bir sitede ve bir mobil uygulamada toplama fikri geldi aklıma. Çünkü biz ailece ne zaman dışarı çıksak, elimize telefonumuzu alıp ‘’çocuk oyun odası olan mekanlar’’ veya ‘’oyun ablası olan restoranlar nerede var?’’ şeklinde arama yapar olmuştuk. 2 çocukla bir yere gitmek ve 2 lokma bir şeyler yemek bizim için hayal olmaya başlamıştı! Bu dönemde, ki hala, bu tür mekanlar bizim birazcık da olsa nefes almamızı ve  arkadaşlarımızla sohbet etmemizi sağlıyor.

Özlem Canbolat kimdir?

İki çocuk annesi olmak nasıl bir duygu? Zorlukları oluyor mu?

Anne olmak harika bir duygu her şeyden önce. Kaç çocuk olduğu mühim değil. Allah isteyen herkese nasip etsin. 2 çocuklu olmak ise, sanki çocuklara birbirlerini miras bırakmak gibi. Çocuklar oynarken uzaktan onları izleyip ‘’gözüm arkada kalmayacak’’ diye düşünüyorum her seferinde. Üç kardeşiz biz ve babamızı çok erken kaybettik, kol kanat gerdik birbirimize her zaman, belki bu sebeple bu hissiyatım.

Zorlukları da oluyor iki çocuklu hayatın elbette. Devamlı ‘’acaba bugün onunla az mı ilgilendim?’’ telaşında oluyorsunuz. Dinlenemiyorsunuz. Hele ki çocuklar minikken kendinize hiç vakit ayıramıyorsunuz, eğer yanınızda bir anne veya yardımcınız yoksa işler daha da zorlaşıyor. Çocuklar büyüdükçe işler kolaylaşıyor. Şimdi kızım 1,5 ve oğlum 4,5 yaşında. Ben artık tam zamanlı çalışıyorum. Dahası kendime, arkadaşlarıma, hobilerime vakit ayırabiliyorum.

Çocuklarla birlikte olduğunuz da neler yapıyorsunuz? İkisine de aynı zamanı ayırabiliyor musun?

İşten eve geldiğimde ikisi de benden aynı anda, aynı oranda ilgi beklediklerinden ortak oyunlar oynamaya çalışıyoruz. Yaz aylarında olmanın avantajıyla her akşam çocuk parkında buluşuyoruz. Parkta oynadıktan sonra eve geliyoruz lego, araba veya hamur oynuyoruz, resim yapıyoruz. Enerjileri parkta tükenmediyse (ki genelde tükenmiyor) top veya saklambaç oynuyoruz. Cemre abiyle, abi de Cemre’yle tek başıma oyun oynamama izin vermiyor haliyleJ Babamız eve gelene kadar ortak oynayacakları oyunlar bulmak önemli.

Babamız geldikten sonra da ayrı ayrı oyun oynayabiliyoruz. Çünkü yaşları kaç olursa olsun, tek başlarına anne veya babayla oynayabilecekleri, ilginin sadece kendilerinde olduğu, kendilerine özel bir oyun saati istiyorlar.

Girişimci annesin ve güzel şeyler yapıyorsun , bizlere biraz bahsedebilir misin?

Lulutata.com kendi ihtiyacımdan doğmuş bir site. Bir fikirken, doğru ekiple güzel bir projeye dönüştü. Sabahladığım günler oldu, bilgisayar başında araştırmalar yaptım, devamlı notlar aldım. Yazdım, çizdim, hesapladım derken… çok şükür ki düşündüğümün de ötesine ulaşabildiğim, en azından benim için, başarılı bir iş oldu.

Lulutata.com ‘u hazırlarken çocuklu ailelerin çocuklarıyla gidebilecekleri her türlü mekana (kafe, restoran, müze, atölye, tiyatro, sinema, otel.. vb), bu mekanların iletişim bilgilerine, fiziksel konumlarına, fotoğraflarına ve mekanlar hakkında yapılmış yorumlara kolayca ulaşabilmelerini sağlayan bir ‘’Çocuklu Gezi Rehberi’’ niteliğinde olmasını daima ön planda tuttum. En önemlisi de, çocuklu ailelerin fikir alışverişinde bulunmalarının gezi öncesi planlama süreçlerini kolaylaştıracağını ve ‘’Çocuklarla Gidilebilecek Mekanlar’a lulutata.comaracılığıyla tek bir kaynaktan ulaşmanın zamandan tasarruf etmelerine büyük katkı sağlayacağına inandım.

6 ay gibi bir zaman diliminde lulutata.com artık bilinir bir site olmaya başladı. 6 ay bu tip işler için çok kısa bir süre!

Lulutata.com nasıl ortaya çıktı? Neden ismi bu seçildi?Lulutata Logo

Oğlum alfabenin bazı harflerini söyleyemiyordu. En çok rastlanan‘’R’’ harfini söyleyememeye  ek olarak birçok harfi de söylemiyor veya yerine söyleyebildiği harfleri koyuyordu  Oğlumun herkesçe sevilen enteresan telaffuzları oluyordu. Lulutata kelimesi bunlardan biriydi. Çikolata demekti bu. Çok saf, çok temiz, adı ve tadı gibi harika bir kelimeydi ‘’lulutata’’ Hep aklımda bu isimi markalaştırmak vardı. Bu siteye kısmetmiş.

Şimdilerde kızım da konuşmaya başladı. Ve görünen o ki abisinin yolundan gidiyor. Onun favori kelimelerinden biri de, yine kendince söylemeğe çalıştığı ‘’çikutta’’ kelimesi. Yine çikolata demek bu, Cemre’ce .Yeni planladığım bir projeye bu ismi verdim bile. Yakında hayata geçecek.

Lulutata.com a girdiğimiz zaman “Türkiye’nin ilk çocuklu gezi rehberi” karşılıyor bizleri. Rehber olarak biz anne-babalara neler sunuyor?

Öncelikle ana sayfa da çocukla gidilebilecek güncel mekanları görmeniz mümkün. Mekanlar başlığı altından ise bu mekanları grup halinde inceleyebilirsiniz: Kafe ve restoranlar; Müze ve tarihi yerler; Atölyeler; Bilim merkezleri; Hayvan çiftlikleri, akvaryumlar; Oyun grupları, kreş ve anaokulları, Oteller vs.

Çocukla gittiğinizde rahat edebileceğiniz veya edemeyeceğiniz veya hazırlıklı gitmeniz gereken yerler hakkında çocuklu ailelere bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Çocuklunun halinden çocuklular anlıyor. Çocuklu ebeveynlerin mekan girişi yapabileceği veya sitemizde yer alan mekanlara yorum yapabileceği bir sistem oluşturduk.

Tüm bunlara ek olarak annelik, bebek ve çocuk gelişimi gibi konulara farklı başlıklar altında yer verdik; uzman ve anne yazılarımız, 40 haftalık Lulu’nun gebelik günlüğü, 12 aylık bebek gelişimi yazılarımız gibi.

Lulutata.com da her yaş grubu için rahatlıkla gidilecek yerler bulabilmek mümkün değil mi?

Evet, mümkün. Çocukla gidilebilecek bir mekanda çocuk oyun odası, çocuk menüsü, bebek bakım odası, bebek alt açma yeri olup olmadığı konularında sitemizden bilgi almanız mümkün. Çocuk oyun odası yoksa örneğin, yanınıza belki boya kalemlerinizi almanız gerektiğinin sinyalini veren  bir konseptimiz var. Alt açma yeri olmayan mekanlar içinse, yanınıza bebek arabası almak bir alternatif olabilir.

Amacımız büyük beklentilerle gidilen mekanlarda belki de bir alt açma ünitesinin olmadığı veya çocuklar için hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı vb konularda tecrübe paylaşımı yapmak. Lulutatacom’daki mekanlarda‘’mekan özellikleri’’ başlığı altında mekanların detaylı bilgilerine (oyun odası, bebek bakım odası, çocuk menüsü, çocuk tuvaleti vs )  ulaşabilirsiniz Herhangi bir mekanın altına yapılmış yorumlar sayesinde de bu mekana gitmiş kişilerin mekan hakkındaki notlarını okumanız mümkün.

Sitenize “ÜYE OLMANIN” ne tür faydaları var?

Sitemize üye olan kullanıcılar, öncelikle tüm mekanlar hakkında YORUM yazabiliyorlar ve eğer yorum yapmak istedikleri mekan sitemizde yer almıyorsa, kendileri bu mekanı kolayca yeni bir başlık olarak ekleyebiliyorlar.

Üyelerimiz eğer isterlerse ‘’Siz de yazar olun!’’ köşemize uğrayarak (Anne Yazar başlığı altında) kendi blog yazılarını bize gönderebiliyorlar. Biz de Anne Yazar köşemizde yayınlıyoruz.

Ayrıca sitemize üye olan tüm kullanıcılarımıza e-bültenimiz gidiyor. Haftalık Lulutata gündemini buradan takip edebiliyorlar.

Annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Lulutatacom ile çocuklu ailelerin işlerini kolaylaştıracak bir bilgi bankası olmayı hedefledik.

Çocuklu aileler mekanlar hakkında olumlu veya olumsuz yorumlarını sitemize yazdıkça, lulutatacom’un faydası her geçen gün artacak.

Mobil uygulamamızı cep telefonlarına indirmeleri durumunda ise  her daim ceplerinde olacağız.

Sürekli güncelleme ve değişim içerisindeyiz. Her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Bizi takip etmeğe devam etsinler.

Sevgiler.