İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tuğçe Acaröz Oğuz İle Röportaj(Kazananlar)

Kazanan belli oldu !!!

25 yorum arasından 18. yorumu bırakan “şeyda” isimli takipçimiz bu güzel kitaba sahip olacak.

Şeyda hanımdan en kısa zamanda iletişim bilgilerini burcu@1baba1anne.com a göndermesini bekliyoruz.

SONUÇ

Şansınız bol olsun ,yeni yarışmalarımız olacak,takipte kalmanızı tavsiye ediyorum…

“Çocuğunuzu Anlamak”

“Bu kitapta sihirli annelik formülleri yok! Muhteşem baba olma kuralları yok! Bu kitapta ailelerin çocuklarını büyütürken sıklıkla yaşadıkları sorunlara ve merak ettikleri sorulara en gerçekçi ve samimi cevaplar var” diyor, çocuğu 2-6 yaş arasında olan anne babalar için gerçekçi bir yol haritası oluşturmak adına kaleme aldığı “Çocuğunuzu Anlamak” kitabının yazarı ve eğitmen Tuğçe Acaröz Oğuz…

Ne güzel söylüyor değil mi? Hepimizin yaşadıkları belki de aynı ama bazen yapmış olduğumuz kıyaslamalar, aaa bak onda olmamış bizde niye oldu gibi düşünceler hep kafamızda dolanıp duruyor maalesef. Başucu kitabı olarak kullanabileceğimiz bu kitap gerçekten her evde olmalı. Okudukça rahatlayacak, bazı şeylerin normal olduğunun farkına varacağız.

Bizler de Tuğçe hanım ile güzel bir söyleşi yaptık. Hem kitap, hem annelik hem de iş hakkında konuştuğumuz bu güzel röportajımız da Tuğçe hanımın da 1 kişiye hediyesi olacak. Bu hediyeye sahip olabilmek için :

Çocuğunuzu Anlamak Facebook Sayfasını Beğenmeniz

1Baba1Anne Facebook Sayfasını Beğenmeniz

Bu şartları yerine getirdiğinize dair Yazımızın altına 08.07.2014 e kadar yorum bırakıp paylaşımda bulunmanız yeterlidir.

Tuğçe hanıma çok teşekkür ediyoruz ve bu güzel sohbetimize herkesi bekliyoruz, hadi buyrun…

Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Tuğçe Acaröz Oğuz, Marmara Uni. Çocuk gelişmi ve Okul öncesi eğitimi Öğretmenliği alanı mezunuyum. Eğitimin okul öncesi branşında da, meslek eğitmenliği alanında da uzun süredir çalışmaktayım. 21 aylık Öykü Mira adından bir kız çocuk annesiyim.

Öykü Mira ile neler yapıyorsunuz? Anne-kız olarak yapmış olduğunuz ve en keyif aldığınız şey nedir?

Öykü ile Tuğçe genel hatlarıyla bakıldığında iyi bir ikili aslında. Bazı konularda henüz tam olarak anlaşmayı başaramasak bile birlikte oldukça keyifli zaman geçirmeyi başarıyoruz. Öykü espri anlayışı olan ve analiz yeteneği kuvvetli bir çocuk. Bu nedenle evde sık sık gülüşüyoruz. Birlikte arabada giderken dans etmekten de, perde arkalarında saklambaç oynamaktan da, birlikte öğrendiğimiz şarkıları söylemekten de, ses taklitleri yapmaktan da çokkeyif alıyoruz. Uyku öncesi ritüellerimiz, sabah keyiflerimiz, birlikte ıhmamur içme seanslarımız bile bizim için anlamlı hale gelebiliyor.

Tuğçe Acaröz OĞuz ve kızı Öykü

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirebilmemiz için neleri tavsiye edersiniz?

Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için ilk olarak gözlerimizi saatlerimizden uzak tutmak ve anı yaşamak gerektiğini düşünüyorum. Elbette yapılacak işler, yetişilecek yerler ve bekleyen görevler vardır ve hep olacaktır. Ama çocuğunuzla geçireceğiniz an’ların tekrarı yok! Bu nedenle saçını taramaktan, birlikte koşmaya kadar tüm aktiviteleri tam ve hissederek yaşamak gerekiyor. Ayrıca telefon, televizyon, tablet, oyuncak gibi yardımcılar çocuğunuzla zaman geçirirken destek alacağınız eşyalar arasında olmazsa gerçek bir ilişkiyi yaşayabilirsiniz. Birlikte geçirilen süre sınırlı da olsa önemli olan zamanın uzunluğu değil nasıl değerlendirildiğidir. Birlikte pazar alışverişi yapmak bile çocuğu işin içine kattığınız zaman gün içinde anlatılacak bir hikayeye dönüşebilir. Zaten çalışan anne babaların en büyük dertlerinden biri olan kaliteli zaman geçirmek sorusu kitabımda da yer verdiğim bir konu oldu.

“Çocuğunuzu Anlamak” nasıl ortaya çıktı? Kitabınız da neler bekliyor anne-babaları?

Kitap aslında uzun süredir aklımda, içimde, düşümde olan bir şeydi. Ama anne olduktan sonra içeriği netleşti. ‘’Ben nasıl bir kitap okumak isterim?’’ sorusunun cevabı olmaya çalıştım. Gerçek sorular, gerçekçi yanıtlar ve uygulanabilir önerilerle bir başucu kitabı olmasını amaçladım.

Çocuğunuzu Anlamak kitabı ve yazarı

Anne baba olmak ne zaman başlar? Anne-babalara neler önerirsiniz?

Anne babalara önerilerin en önemlisi içgüdülerini hiç kaybetmemeleri olabilir. Sevgi her zaman ilk yardımcıları olacaktır. Üstüne bilgi edinmeleri, çocukluk dönemini incelemeleri, gelişimden ve yeniliklerden uzak kalmamaları da çocuk-ebeveyn ilişkisini olumlu etkileyecek noktalardır. Anne babalık bebeğin daha annenin bedeninde oluşmasından yaşamın sonuna dek süren, çok emek ve ihtimam gerektiren bir yolculuk. Bu yolcuklukta herkesin farklı yolları ve yöntemlerinin olması olağandır.

Çocuklarımıza farkında olmadan da yapmış olduğumuz bazı yanlışlar var, kıyaslama, korkutma gibi. Bunlar çocuklarımızı nasıl etkiliyor?

Tüm günün içinde bazen istemediğimiz şeyler söyleyip, istemediğimiz bazı davranışlar sergileyebiliyoruz. Sansürler, otokontrol sistemleri ve dikkatler bazen yetersiz kalabiliyor. Elbette insan olmanın getirisi olarak hata yapmamız oldukça normal. Ancak ‘’normal’’ olması demek çocuklarımız bu yanlışlarımızdan etkilenmeyecekler anlamına gelmiyor. Bizim hatalarımız ne kadar normalse, çocukların etkilenmeleri de o kadar normaldir. Bu durumda özellikle kızgın, sinirli, sabırsız ve yorgun olduğumuz zamanlardaki davranışlarımızı daha yavaş yapmaya ve mümkün olduğu kadar kendimizi aynada izliyormuş gibi hareket etmeye özen göstermeliyiz. Biz yetişkinlerin kullandığı mazeretler, açıklamalar, alt metinli ve imalı sözler çocuklarımızın dünyasında yok. Çocuklar herşeyi çok daha düz ve saf bir şekilde algılıyorlar. Bu nedenle çocuklara karşı olan davranışlarımızda gerekli hassasiyeti göstermeliyiz.

En son olarak da 1Anne olarak annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Ben de 1Anne olarak çocuklarının kokusunu doya doya içlerine çekmelerini ve birlikte geçirecekleri her anın tadını çıkarmalarını öneririm. Zaman sandığımızdan çok daha hızlı geçiyor ve şikayet ettiğimiz pek çok durumu bir süre sonra anımsamıyoruz bile. Bu nedenle yaşanan günlük sıkıntıların üstünde çok durmadan, sağlıkla ve mutlulukla büyüyecek çocuklar yetiştirmelerini diliyorum.

Yürüme, yemek, öğretim, tuvalet öğrenilebilen becerilerdir ve er ya da geç her sağlıklı çocuk bunları kazanacaktır. Ama saygı, dürüstlük, merhamet, sabır, sorgulama gibi kişilik özelliklerinin temellerinin erken atılması çok önemlidir. Biz annelerin çocuklarımızın erdemli insanlar olmaları için azami gayreti göstermesi gerektiğini düşünüyorum.

tugceacarozoguz.strikingly.com

Twitter /Tugce Acar Oguz

 

26 Yorum

  1. Şaziye Şaziye 8 Temmuz 2014

    Tuğçe hanımı ve kitabını bu akşam keşvetmiş biri olarak şansımı denenezsem olmaz. Facebokk beğeniler tamamdır
    Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın