Biberon Mu?Emzik Mi?

Biberon Mu?Emzik Mi?

30 Haziran 2014 5 Yazar: Burcu Öğünlü

Size göre önce Biberon mu? yoksa Emzik mi? bırakılmalı?

Zor bir soru belki de ama bizim yaşamış olduğumuz sorunlar olduğu için keşke ilk önce biberonu bıraksaydık diyoruz. İkisi de anneler için büyük bir kurtarıcı belki de ama bırakması çocuklar üzerinde maalesef bazen sorun olabiliyor. Bunalıma girdikleri, ağlama krizleri yada kendilerine zarar vermeleri… Cimcime ile emzik savaşımız çok kötü olmuştu. Sizlerle bunu paylaşmıştık. Emziğimizin halini de görmüştünüz, tekrar okumak isterseniz buyrun

11 Ekim 2013 te emziği bırakmamızla biraz sorunlar yaşadık. Cimcime biberon olmadan hiçbir şey yapmaz olmuştu, hala bu devam ediyor. Biberonu emzik niyetine kullanıyor. Geceleri o olmadan uyumuyor. Sütünü içtikten sonra da hala ağzında bekletmesiyle bu devam ediyor. Dişlerinin çıkmasıyla sıkıntılar artmış hatta sinirini ondan çıkarıyordu. Biberonun emziğini bir seferin de yarıya kadar koparmış ve hala o şekilde içmeye devam ediyordu. İyicene yırtıldı, kıyamadık yenisini aldık. Tabi cimcime bizim o yırttıkça bizim değiştirdiğimizin farkına varınca devamlı aynı şeyleri yapmaya başladı. Artık emziği değiştirmeyi bırakmış ve yırttığı yerden kesmiştik. Büyük bir ağız olmuş ve o şekilde içmeye devam ediyordu. Bir seferinde metroya binmiş ve bir yere gidiyorduk ki biberonundan süt öylece döküldü, ben de artık sinirle “Artık biberon yok, bitti, artık içmiyorsun ” dememle galiba hayatın yanlışını yaptım. Nasıl bir kıyamet koptu anlatamam ve bu ağlama eve gelene kadar sürdü. Eve geldik ve saatlerce ağladı, artık sesi gitmişti. Yanlış yapmıştım, tekrar geri vermekte istemedim ama VERDİM…  Keşke vermeseydim ama o kadar ağlamasına ,kendini yıpratmasına dayanamadım. Kendimi çok kötü hissetmiştim. Kısa bir biberon çatışması bu şekilde yaşamıştık.

ipek ve biberon

Ahhh keşke bilseydim ilk önce biberonu bıraktırırdım…

Çok zorlandık ve zorlanıyoruz da cimcime biberonu bırakmıyor bırakamayacakta galiba. Ne yapacağız ,nasıl üstesinden geleceğiz bilmiyorum. Keşkeler hep kafamın içini kemirip duruyor ama iş işten geçti tabi ki. Önceden fotoğraflarımız hep emzikli olurdu şimdi biberon olmadan olmuyor.

  • Anne biberonum nerede?
  • Anne ,ben sütümü oturarak içicem, çünkü sütüm dökülüyor…
  • Anne, baksana şuna yaa, ağzı kocaman oldu…
  • Anneee biberonum anneannemde kalmamış kiiii (Bunu söylerken ki heyecanını gözlerin de görmelisiniz)
  • Annee biberonu mu sakın arkadaşlarımın yanında gösterme tamam mı?

Gibi bir sürü şeyi söylüyor cimcime biberonu için. 3 yaşına girerken hala biberon kullanması ve bu kadar bağlı olması nasıl tarif edilir bilmiyorum. Ona bağlılığı okula başlayınca bitecek belki de ama bunun içinde zaman var gibi. Kafamız karışık olduğu için cimcimenin de artık kafasını karıştırmamak, bunalıma sokmamak için biraz daha beklemeye çalışalım dedik.

Bekliyoruz, elbet bir gün bırakacak…

Şimdi size soruyorum, ilk önce biberon mu? bırakılmalı yoksa emzik mi? Yorumlarınızı bırakırken lütfen neler yaşadıklarınızı da yazarsanız çok mutlu olurum, tavsiyelerinize de bekliyorum…