İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tavuk Hakkında Bildiklerimiz-Bilmediklerimiz

Kuş gribi ! Deli dana !

Bu tür hastalıkları ve bundan farklı olanları duyduk,yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz . Kuş gribi duyulduğu zaman ne oldu hatırlıyorsunuz değil mi? Bütün tavuklar ve tavuk ürünleri yenmedi,satılmadı. Deli dana hastalığı olduğun da da aynı şeyleri yaşadık, hepimiz gerçekten korkmuş , okuduğumuz yazılar, izlediğimiz haberlerden dolayı çok fazla etkilenmiştik. Geldi geçti tabi ama tavuk denince herkesin aklına bu olayların gelmesi insanların kafasını biraz karıştırıyor değil mi?

Herkesin bildiği yada kulaktan dolma bilgiler ile bazı şeyler hakkında maalesef bazen yanlış şeyler okuyabiliyor ve yazabiliyoruz.Geçenler de katılmış olduğumuz Banvit ile bütün doğruları konuştuğumuz toplantı da çok fazla bilgiye sahip olduk ve gördüklerimizle şaşırdık. Bakın Banvit bizlere neleri gösterdi , neler hakkında bilgi verdi. Bizlerin bazı şeyleri duyduğumuz ama doğruluğunu nasıl öğrenebileceğimizi bilemeyeceğimiz şeyleri Banvit anlattı ve sizler de banvit.com.tr den okuyabilir hatta videolarını da izleyebilirsiniz…

Örneğin :

*Tavukların olduğu bölüm küçücük ve hareket bile edemiyorlar !

**İlgi Görener, bizlere bunun ne kadar yanlış olduğunu gösterdi. Tavukların olduğu bölümlerin büyük ve rahat hareket edebildiklerini anlattı.

* Tavukların altlıkları temizlenmiyor, pis şekilde kalıyor !

** İlgi Görener bu konuda bizlere, altlıkların bilgisayar ortamı ile devamlı denetlendiği ve otomatik olarak temizlendiğini söyledi.Bulundukların yerin ısısının, temizliğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulan İlgi hanım, böyle bir şey olamaz dedi ve bunun da raporlarının sitelerin de olduğunu ve herkesin okuyabileceğini söyledi.

*Tavukların yemlerinde GDO kullanılıyor !

**İlgi Görener bu konu da da rahatlıkla ,yemler de mısır kullandıklarını ve mısırların içerisinde GDO olmadığını, ithal etmediklerini söyledi.

*Büyütme amaçlı antibiyotik kullanılıyor !

**Bu konu da gerçekten bizler için çok önemliydi. Çocuklarımız için antibiyotik kullanmakta sakınan biz anneler, yediğimiz hayvanlar da da antibiyotik kullanıldığını duymak çok kötü olabiliyor fakat İlgi Görener bu konu da , antibiyotiği sadece doktor kontrolün de ve reçeteli olarak sadece hasta olan tavuğa verdiklerini, bu tavuğun hastalığı geçene kadar veterinerler tarafından kontrol altında tutulduğunu söyledi.Bu tavuklar da başka bir bölüme ayrılıyormuş.

Tavuk üzerine o kadar çok şey anlatıldı ve anneler sorular sordular ki keşke herkese açık bir ortam da olsaydı da herkes bu bazı bilinen yanlışların ne kadar doğru-yanlış olduğunu görebilseydi. Yapılan araştırmaların, raporların ,videoların açık açık sitelerin de yer alması da gerçekten çok önemli. Sizler de mutlaka raporları inceleyin .Ben tavuk yiyorum ve bu zamana kadar hep Carrefourdan Banvit ürünleri alıyordum. Toplantı da ki annelerden biri Migrosta neden satılmıyor? diye sorduğu zaman farkına vardım orada hiç gözüme denk gelmemişti. Bunun üzerine İlgi hanım neden banvitburada.com a bakmıyorsunuz? diye sordu. Hemen notumu almıştım ve geçen haftalar da sizlerle paylaşmış olduğumuz bir yazımız da bundan bahsetmiştim. Marketler de satılan ürünlerden daha farklı ürünleri burada kolaylıkla bulabiliyorsunuz ve sizlere gelmesi de gerçekten çok özenli. Banvit Buradadan yapmış olduğumuz alışveriş detayları için buyrun.

Biz anneler ve çalışan anneler olarak belki de İlgi hanımdan bunu duymak bizleri çok mutlu etti. Fabrika bahçesinde bulunan Çocuk Evi ile anneler çocuklarını buraya bırakarak güven içinde olduklarını bilip çalışmaya devam ediyorlar. Nasıl güzel bir motivasyon değil mi? 0-6 yaş grubu çocukların burada her şeyden faydalanması ve onlara çok iyi bakılması gerçekten büyük bir öz veri. Hangi fabrika çalışanlarına böyle bir imkan sağlıyor ki? Daha emzirme odası bile olmayan firmalar olduğunu göz önüne alırsak çalıştığımız firmalardan böyle bir şey talepte etmemiz de imkansız olabiliyor. Bu konuda ben de çalıştığım fabrikada zorluk yaşadığım için yaralıyım diyebilirim ama maalesef elimizden bir şey gelmiyor. İnşallah Banvit gibi firmalar çoğalır . Tekrar böyle bir şey yaptıkları için onları tebrik ediyorum.

Tavuk konusu annelerin kafasını çok karıştırıyor biliyorum ama belki Banvit sizlerin de kafanızdaki soruların birkaçının cevabını bulabilmeniz de yardımcı olabilir.

Banvit Burada etkinliğii

2 Yorum

Bir cevap yazın