İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haşhaş İle Neler Yapıyorsunuz?

Halk dilinde haşhaş olarak geçen bu bitkinin bilimsel adına bakıldığı zaman Papaver somniferum olduğunu görebiliyoruz. Genelde tıpta kullanılan uyuşturucu ilaçların üretilmesinde yetiştirilmesine rağmen bizler onunla börek, kek ve çeşit çeşit şeyler yapmaya başladık. Üretimi Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından takip edilmesine rağmen en çok Afyon-Isparta-Uşak gibi yerlerde yetiştirilmektedir. Afyon çiçeği ,Uykucu haşhaş olarak ta geçmektedir.

Kapsül şeklinde olup minik tanecikleri vardır. Mavi ve siyah haşhaş bulma imkanınız bile vardır. Özel taşın üzerinde ezildiği zaman börekler de kolaylıkla kullanılabilir. Bazen kurabiyelere, böreklerin ,poğaçaların üzerin de süsleme de de kullanılır. Haşhaş Hint’ler den sonra üretiminde Türkiye 2.sırada yer almaktadır. Ülkemiz de üretilmesinin en büyük nedeni tıp alanında kullanılmış olmasıdır. Ülkemiz de üretilmesiyle beraber ihracatın da çok fazla olduğu görülmektedir.

Haşhaş bir rivayete göre hamilelik döneminde sancı kesici ve ağrı dindirici olarak söylenmekte. Yağının da kabızlıkta çok iyi olduğunu belirtilmektedir. Tabi bunu mutlaka kullanın demiyoruz, doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın. Özellikle hamilelik dönemin de doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Biz bu kadar haşhaş kullanıyoruz ama haşhaşın sadece yılda bir kez ürün verdiğini biliyor muydunuz? Evet yazları sıcak ve kurak, kışları az yağış bölgeler de kolaylıkla yetişebilen haşhaş yılda bir kez ürün vermektedir. Ne kadar tuhaf değil mi? Kıymetini bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Bir kapsülün içinde bulunan o minnacık tohumların ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Bu kadar haşhaştan bahsettikten sonra bir tarif vermeden olmaz değil mi? Benim yaparken zevk aldığım, yerken herkes tarafından da beğenilmesi , kolay olması devamlı yapmama neden olmuştur. Sizler de mutlaka denemelisiniz. Haşhaşlı Tatlı tarifimiz için mutlaka tıklayın …

** Haşhaş ile cilt bakımı yapılabileceğini biliyor muydunuz? Evet ben de duyduğum zaman şaşırmıştım. Haşhaşın çiçekleri suda iyicene kaynatılıyor, daha sonra 1 saate kadar dinlendirip iyicene demlenmesi sağlanıyor, iyicene demlenme olduktan sonra akşam yatmadan önce yüzümüzü yıkadığımız da cildimiz temizlenip canlanıyor. Denemedik ama öyle söylüyorlar. **

Hadi sizler de haşhaş ile neler yaptığınızı paylaşın.

Bu arada Cook Life’ın Mayıs sayısını mutlaka Karaca mağazalarından alın, bizler varız . Teşekkürler Cook Life

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın