İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dudağınız da Uçuk Mu Çıktı?

Uçuk nedir?

Uçuk neden çıkar?

Uçuk için doğal çözümler nelerdir?

Bu soruların çoğunu o uçuk dudağımız da çıktığı zaman araştırmaya başlarız değil mi? Benim de öyle oldu. Geçen ay çıkan uçuk bir iki gün içersin de geçmişti fakat tekrar kendini gösterdi. Nasıl olduğunu anlamadım gerçekten. İlk olarak sanki zonklama ve yanma şeklinde kendini gösterdi, daha sonra kaşınmaya başladı ve yarım saat içerisin de ben buradayım dedi ve su toplamış küçük kabarcıklar orada yerini almıştı.

Her geçen saat daha çok kaşınmaya başlamıştı fakat iş yerin de olduğum için hiçbir şey yapamamıştım. Ertesi gün biraz daha kendini göstermişti. İnternetten araştırdığım zaman BULAŞICI olduğunu öğrenince çok korktum. Cimcimeyi öpüp duruyordum ve havlumu değiştirmemiştim. Üzüldüm. Allahtan eşime ve cimcimeye bulaşmadı.

Peki uçuk neden çıkar ? sorusu kafam da dolanmaya başladı. Mayıs ayı gerçekten çok stresli geçti benim için . Toplantılar, dedemin rahatsızlığı, iş stresi,ülkemiz de olan olaylar falan derken artık vücudum dayanamadı ve kendini uçuk ile gösterdi. Evet uçuğun baş belası her hastalıkta olduğu gibi STRES.

Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, enfeksiyonlar ve adet dönemin de virüslerin aktif hale gelmesi biraz daha tetiklediğini göstermekte. Bunların hepsi aynı anda olması bazen böyle sorunlara neden olabiliyor. Bunlardan nasıl korunmamız gerekiyor bilmiyorum ama stressiz bir ortamın olmadığı, hem çalışıyor olmak hem de eve geldiğin de çocuğuna vakit ayırmak, yemek yapmadan zamanın geçmeyeceği, düzensiz uykular hayatımızın olmazsa olmazı oldu artık.

Uçuk için doğal çözümler nelerdir? diye sorduğumuz da da şunları görebilmekteyiz:

  • Uçuk üzerine bal sürüldüğü zaman, 1-2 güne kadar geçtiği,
  • Uçuk üzerine tahta kaşığı kızdırarak sürülmesi,
  • Uçuk üzerine sarımsağı ortadan kesip ,biraz sıkarak sulandırarak üzerine sürülmesi,
  • Uçuk üzerine buz uygulamak
  • Pamuğa sirke döküp, uçuk üzerine bastırılması

gibi belki de koca karı ilaçlarını hepimiz biliyoruz ve uyguluyoruz. Eczaneler de satılan Zovirax kreminin de iyi olduğunu duydum ama denemedim. Çıkmasın bu uçuklar , hem çok kötü duruyor hem de bulaşıcı olması insanı üzebiliyor.

Sağlıklı günlerimiz olsun, stres, yorgunluk,uykusuzluk bizlerden uzakta olsun.

Bakın Manyak Anne blogunun sahibi Şebnem uçuk hakkında neler anlatıyor :

“Uçuk ile 2004 yılında geçirdiğim Hepatit A ile tanıştım. Daha önce hiç yoktu. Hastalıkla çıktı. O günden bu yana ne zaman üzülsem, ne zaman kötü bir şey yaşasam, birkaç saat içinde dudağımda beliriyor. Sadece orada çıkıyor neyse ki. Ancak acıtıyor. Kullandığım tek bir ilaç var.Hayatımı çok etkiliyor mu, hayır ancak özel günlerde uçukla dolaşmak çok sinir bozucu. Daha önce hiç uçuk çıkmıyor diye sevinirken birden hayatıma girmesi rahatsız etti beni.

En kötüsü uçuk çıktığı zaman kızımı öpememek. 

Meğer Hepatit A’nın etkilerinden biriymiş… Çocuk hastalığı ancak ben 26 yaşında geçirince 10 gün hastanede 3-4 hafta da evde yatmıştım. Evet hastalık geçiyor da her uçuk çıkartışım da o günlere geri dönüyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın