İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hale Oylumlu İle Röportaj

Sosyal medya bizlere bazen çok güzel insanlarla tanışmamıza neden olabiliyor. Anne olduktan sonra benim de bu sayede tanımış olduğum çok güzel yürekli insanlar oldu.Onlardan biri de Hale Oylumlu. Konuşurken onun da Abant İzzet Baysal’dan mezun olduğunu öğrendiğim de çok mutlu olmuştum.

Hale çok güzel bir iş yapıyor ,sizler de sosyal medyadan yapmış olduğu güzel etkinlikleri takip edebilir, katılabilirsiniz. Anne olduktan sonra hayatında neler değişmiş, kızı Rana ile neler yapıyor, çalışan anne olmanın sıkıntılarını yaşadı mı, Luna Organizasyon neler yapıyor diye sorduk ve Hale bizler için cevapladı. Çok teşekkür ediyoruz ve girişimci anneleri hep desteklediğimizi söylemeye devam ediyoruz.

Luna Organizasyon

Facebook

Twitter

Bakalım Hale bizler için neler anlatmış, hadi buyrun…

Merhaba Hale hanım, kısaca bizlere kendinizden bahsedebilir misiniz?Luna Organizasyon

Burcu hanım merhaba, öncelikle bloğunuz da bana ve firmama yer verdiğiniz  için çok teşekkür ederim. Ben Hale Oylumlu 1980 Tekirdağ doğumluyum. Ve 14 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. İlk ve orta öğretim dönemim Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde geçti. Sonrasında ise Abant İzzet Baysal Üni. İşletme bölümünü bitirdim. Yaklaşık 20 yaşımdan beri İstanbul’da birçok kurumsal firma da Halkla İlişkiler ve Eğitim / Organizasyon departmanlarında çalıştım. 2009 yılında anne olduğumda ise hayatta yapılabilecek en büyük, en zevkli ve en zor görevin annelik olduğunu öğrendim. Kızımın doğumu ile birlikte çalışma hayatıma ara verdim. Kızım Rana 2 yaşına geldiğinde, eşimin desteği ve aklımın bir köşesinde hep olan kendi işimi kurma hayali ile ; kendimi en iyi ifade ettiğime inandığım organizasyon işlerine adım attım. Bu iş alanı gerçekten ucu bucağı olmayan bir deniz gibiydi. Bu konuda geçmiş deneyimlerime de dayanarak; marka ve kurumlar için hitap ettiği kitleye özel olarak kurgulanmış sanat, eğlence ve yaratıcılık odaklı organizasyonlar düzenlemeyi hedef edindim. Ve çalışmalarımın temelini  artık anne olmanın da etkisi ile çocuk ve kadın temalı etkinlikler oluşturdu.

Çalışan bir annesin ve evde olduğun günler de Rana ile neler yapıyorsun?Anne-kız yaptığınız ve en keyif aldığınız şeyler neler?

Ben hem çalışan, hem de çoğunlukla home-office sistemi ile çalışan bir anneyim. Bu şekilde çalışmanın hem pozitif hem de negatif yönlerini yaşıyorum. Kızımı daha makul saatlerde okula kendim bırakma kendim alma, hemen hemen her gün birlikte parkta vakit geçirme, anne / çocuklu arkadaşlarımızla bir araya gelme gibi lüksleri yaşarken; iş akışım anlamında zaman yönetimi konusunda zorluklar yaşayabiliyorum. Çünkü evden iş takip ederken aslında aileye ait bir ortamda çalışmış olduğunuzdan, bu ortamın gerektirdiklerini bir arada yapmaya çalışıyorsunuz. Bunu da dönem dönem aile büyüklerimizden ve ev işlerinde bana yardımcı olan kişilerden destek alarak çözmeye çalışıyorum.

Anne – kız olarak yaptığımız en keyifli şeyler; birlikte sinema yada tiyatroya gitmemiz yada ikimize uygun bir hobi aktivitesine katılmamız oluyor. Tiyatro merakım kendimi bildim bileli var olduğu için; kızımı da özellikle bu sanata ilgisi ve sevgisi oluşarak büyütmeye çalışıyorum. Bunun haricinde ise evde yapılabilecek küçük deneyleri yada evsel faaliyetleri birlikte gerçekleştirebiliyoruz. Bu konuda da sizin gibi blog yazan birçok annenin aktivite yazılarını takip ediyor ve uyguluyorum.

Luna Organizasyon ve Rana

Anne olduktan sonra hayatın da değişen bir şeyler oldu mu?

Bir çok kadının bu soruya “yüzlerce şey oldu “şeklinde cevap vereceğini tahmin ediyorum ,belli başlı şeyleri sayacak olursam; Öncelikle bir hayata bedenen ve zihnen şekil vermenin aslında ne kadar zor ve meşakkatli bir görev olduğunu anladım. Hiç bitmeyecek ve bitmesini asla  istemeyeceğim büyük bir yolculukta ilerlediğimizi gördüm. Bu yolculukta iyisi ve kötüsü ile yaşadığımız her deneyimin bizi aile yaptığını anladım. Daha sabırlı, daha objektif ve daha duyarlı bir insan haline geldim diyebilirim.  Ve birçok anne gibi bende anne olunca, annemin sözlerinin aslında ne anlama geldiğini daha iyi anladım.

Luna Organizasyon” adı altında çok güzel şeyler yapıyorsunuz.Bizlere biraz bahsedebilir misin?

LuNa Organizasyon; Kurum ve markalar için özel gün temalı projeler, atölye çalışmaları, interaktif etkinlikler, yetişkinlere yönelik organizasyonlar düzenleyerek  birlikte proje yürüttüğü firmaya maksimum fayda sağlayan bir organizasyon firmasıdır. Partner olduğumuz kurumun hedef kitlesi için ise;  mutlu ve farklı olacağı etkinlikleri düzenlemek, hayatın içinden, insana dokunan,  farklı ve özünde pozitif  ilkeler barındıran projeler  tasarlamayı hedef edinmiştir.

Yaptığınız organizasyonlar da yaş sınırı var mı? 

Yaş sınırımız olmamakla birlikte, partner olduğumuz kurumun hedef kitlesi ile doğru orantılı her türlü projeyi tasarlayarak , yönetimini üstlenebiliyoruz.

Logonuz da ayın her hali bulunuyor, bunun bir anlamı var mı? 

Logomda ve firma ismimde Ay kullanmış olmamın birçok anlamı var aslında… LuNa birçok dilde AY anlamına geliyor ve özellikle çocuk organizasyonlarımızda kullandığım LuNapark çocuk atölyesi nin ismi ve kelime anlamı ile birleşim sağlaması gibi bir faydası oldu bu ismi seçmemin . Ayrıca kızımın isminden bir parça olmasını istediğim için sonda yer alan kelimeler onu da temsil ediyor. Ay Dünyamızın uydusu ve benim üstlendiğim bu iş grubunun da birçok markanın yüzü ve uydusu olduğuna inanıyorum. Ay’ın her hali gibi insanların ve projelerin de birçok farklı hali olması, Ay’ın insan üzerinde ki derinlik yaratan etkisi gibi anlam ve sebeplerim var…

Luna Organizasyon LogoYapmış olduğunuz organizasyonlar da sizin için en önemli şey nedir?Daha çok nelere dikkat edersiniz?

Doğru etkinliğin doğru kitle ile buluşması en önemli şey aslında.

Bunun yanı sıra tasarladığım projede a dan z ye her adımı çok titizlikle takip ederim. En ufak bir aksaklık çıkmaması için o günü zihnimde defalarca yaşarım. Çalıştığım kişiler benim marka yüzüm olduğu için pozitif kişiler olmasına ve her türlü canlıya karşı sevgi saygı duyan kişiler olmasına dikkat ederim. Dürüstlük ve samimiyetle atılan her adımın geri dönüşünün olduğuna inanırım. Ve aslında kabul edilmeyen bir projenin bile bana ve yaratıcılığıma bir şeyler kattığını düşünürüm.

1Anne olarak annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersin?

Tüm anneler için naçizane söyleyebileceğim; çocuğunu büyütürken tavsiye alsınlar fakat kendi hayatlarını bu tavsiyeler üzerine kurmasınlar. Çünkü benim 4,5 yılda gözlemlediğim en büyük şey her çocuğun farklı bir birey olduğu ve aynı olan bir duruma hepsinin farklı tepkiler verdiğidir. Dolayısıyla her anne kendi çocuğunu en iyi tanır. İlk günden itibaren söylenen genel yargıları dinlesinler fakat bu kuramları kendilerine uygun hale getirerek uygulasınlar. Bu öneriyi hayatlarına oturtabilirlerse çıkış noktaları olacaktır. Benim kendi annemin dediği ve aslında ne anlama geldiğini yaşadıkça öğrendiğim bir söz vardır. “Çocuk büyütmek iğne ile kuyu kazmaya benzer, o denli zordur ve sabır gerekir.” Bu söz hep ışığım olmuştur. Sabrımın tükendiğini düşündüğüm her an aslında üstlendiğim görevin zorluğunu ve boyutunu düşünür ve görevime dört elle sarılırım.

2 Yorum

Bir cevap yazın