Hadi Ham Yap! İle Röportaj

Hadi Ham Yap! İle Röportaj

14 Mayıs 2014 1 Yazar: Burcu Öğünlü

Kendi çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz hiçbir gıdayı satmıyoruz!

Sloganıyla bizlerin gönüllerini fetheden iki girişimci anne ile merhaba diyoruz sizlere. Hadi Ham Yap! diyerek çocuklarımız için atıştırmalık kurabiyeler yapan ve kendi çocuklarını düşünürken bizlerin çocuklarını da düşünen bu iki güzel girişimci anne Filiz ve Dalya. Hadi Ham Yap nasıl çalışır? Nasıl kurabiyeler ,kekler var diye merak ediyorsanız eğer hemen sosyal medya hesaplarından takipte olun. Yaptıklarını ve yaparken kullandıkları ürünleri gördüğünüz zaman Tamamdır! diyeceğinize eminiz.

Facebook

Twitter

Instagram

Filiz ve Dalya hanıma çok ama çok teşekkür ediyoruz. Hem kendilerini hem de yapmış oldukları işi çok güzel anlattılar. Hadi Ham Yap ! diyelim bizler de ve bu güzel röportajımıza herkesi bekliyoruz. Hadi buyrun…

Merhaba Dalya ve Filiz, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz bizlere?

Öncelikle merhaba,

Kendimizden kısaca bahsedelim hemen;

Ben Filiz, 4 ve 6 yaşında iki oğlum var… Özel sektörde yıllardır yazılım danışmanlığı yapmaktayım.. Fotoğraf çekmekten, gezmekten, çok okumaktan, çokça da yazmaktan (Aklımdakiler adını verdiğim bir bloğum var ve 2007’den beri yazıyorum www.filizmorkoc.blogspot.com)  ve elbetteki mutfakta çokça vakit geçirmekten müthiş keyif alan bir insanım..

Ortağım Dalya’nın ise 3 yaşında bir kızı var. O da özel sektörde yönetici asistanlığı yapıyor.. Uzun yıllar halkla ilişkiler ve ofis yöneticiliği yapmış, bunun yanı sıra mutfakta yaşayan (başka odaya ihtiyaç duymadan) biri. Çok iyi yemek yapan bir babaannenin torunu) Öncelikle yemek yapmaktan, gezmekten, okumaktan keyif alan bir plates aşığı.

Hadi Ham Yap3

Nasıl tanıştınız, nasıl birlikte iş yapmaya karar verdiniz?

Biz Emziren Anneler mail grubunda tanıştık ve “anne eksenli girişimcilik projeleri yapalım, herkes elinden en iyi hangi iş geliyorsa ve kalbinden ne geçiyorsa onu yapsın mutlu olsun” diye yola çıkan kalabalık bir ekiptik en başta.. Dalya ve ben gönlümüzü mutfağa vermişiz bir kere, yollarımız kolaycacık kesişti.. Zaten hemen farkettik ki zaten bu proje olmadan da biz çocuklarını sağlıklı ve doğal  şekilde beslemeye ve büyütmeye çalışan anneleriz.. Eşlerimizden de tam destek alınca ve Dalya’nın eşi “fikir babamız”, benim eşim de “isim babamız” olunca Hadihamyap.com ana hatlarıyla şekillenmiş oldu.

Hadi Ham Yap” nasıl işliyor? Neler yapıyorsunuz?Hadi Ham Yap

Hadihamyap.com üzerinden gelen siparişleri şimdilik kendi evlerimizde, kendi mutfaklarımızda maksimum hijyen şartlarına dikkat ederek ve Türkiye’nin dört bir yanından temin ettiğimiz organik veya temiz tarımla üretilmiş malzemeler kullanarak pişiriyoruz. Neler yapıyorsunuz derseniz sitemizde de görülebileceği üzere tatlı/tuzlu kurbiyelerimiz, keklerimiz, poğaçalarımız var. Bir de çiğ kuruyemişlerden 5 saatte kurutarak hazırladığımız Granola dediğimiz bir ürünümüz var ki, çok özel bir lezzet.. Henüz sevmeyen çocuk görmedik.

Blogunuzu ziyaret edenler ilk olarak “Kendi çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz hiçbir gıdayı satmıyoruz” sloganınız ile karşılaşıyor. Sizler bu konuda nelere dikkat ediyorsunuz?

Birinci önceliğimiz kullandığımız hammaddeler.. Un, süt, yoğurt, sebze, meyva, yağ… Tümünü Türkiye’nin en temiz tarımının yapıldığı topraklarda, kimyasal gübre ve GDO’lu tohum kullanmadan, sadece yerli tohumlarla üretim yapan yerel çiftçilerden tedarik ediyoruz. Çiğ süt kullanıyor ve yoğurdumuzu evlerimizde kendimiz  mayalıyoruz.

Şeker konusunda ise karar vermek bizi de oldukça zorladı aslında.. Önceleri balla veya pekmezle tatlandırılmış atıştırmalıklar yapmak üzere yola çıkmıştık ancak bal ve pekmezin yüksek ısıya maruz kalması sonucu ortaya çıkan istenmeyen maddelerden haberdar olduktan sonra “organik şeker” konusunu araştırdık. Türkiyede malesef organik şeker üretilmiyor ve kullandığımız şekerin tamamı rafine ediliyor ve beyazlatılıyor. Oysa uzmanlar rafine edilmiş şekerden muhakkak uzak durmamız gerektiğini söylüyorlar. Biz bunun da sağlıklı olanını araştırdık ve yurt dışından organik rafine edilmemiş ve beyazlatılmamış şeker kamışından üretilen esmer şeker getirmeye başladık. Şimdi tüm tatlı ürünlerimizde (Granola tipler hariç, onlarda şeker yok zaten) bu şekeri kullanıyoruz. Şeker konusundaki tercihimizi niçin bu şekilde kullandığımızı ünlü onkolog Prof.Dr.Erkan Topuz’un ağzından okumak için “Rafine şeker zehir, doğal şeker şifa” başlıklı şu yazısını da paylaşmak isteriz :

http://www.gidahareketi.org/Rafine-Seker-Zehir,-Dogal-Seker-Sifa-750-haberi.aspx

Hadihamyap

 

Sipariş işlemi nasıl gerçekleşiyor? Minimum sipariş adetiniz bulunuyor mu?

Yaptığımız atıştırmalıkların bir partilik gramaj veya adet bilgilerini talep eden olursa fiyat listesi formatında bir dokümanda paylaşıyoruz.. Minimum sipariş adeti diye bir şartımız yok, fiyat listesindeki gramajları ya da adetleri bölemiyoruz ama.. Çünkü bu hamur işi pişirme işinde malzemeleri ikiye bölerseniz her zaman aynı tadı ve kaliteyi yakalayamadığımızı yapa boza öğrendik. Bu sebeple minimum 1 parti olmak şartıyla tek çeşit ürün bile sipariş edilebiliyor.

Siparişleri siparis@hadihamyap.com adresimizden alıyoruz genelde.. Sonrasında da mailleşerek devam ediyor süreç.

Hadi Ham Yap1

Çocuklarınızla birlikte olduğunuz zaman neler yapıyorsunuz? Onlarla birlikte siparişleri hazırladığınız anlar oldu mu?

Çocuklarımızdan  Ceylin 3 yaşına girecek, Erdem 4 olacak ve Emre de 6 yı bitirmek üzere.. Zaman zaman biz mutfakta iken özellikle kurabiyeler de “yardım etmek” için bizimle birlikte çalışmak istedikleri oluyor tabi.  O zaman onlara yeniden hamur yoğuruyoruz ya da ikna edebilirsek 1-2 kurabiye yapacak kadar küçücük hamurları önlerine verip bize “yardım” etmelerine izin veriyoruz. Tabi onların yaptığı kurabiyeler müşteriye gitmiyor ve bu eksik kurabiyeler için de müşteriyi haberdar ediyoruz hak geçmesin diye..

Ama ortağım da ben de gündüzleri başka işlerde çalıştığımız için genelde siparişleri gece çocukları yatırdıktan sonra yapıyoruz…

Annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Anne ve anne adayları için öncelikle çocuğunuzun aldığı gıdaların, kişiliğini ve düşüncelerini de etkilediğini vurgulamak isteriz.. Yani sizin kalsiyum deposu sandığınız hazır meyveli bir yoğurt, çocuğunuzu huysuz, söz dinlemez, hiperaktif yapabilir…  GDO’lu mısır şurubuyla yapılmış, içine koruyucu maddeler katılmış bir kek, çocuğunuzun zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Her çocuk atıştırmayı sever..  Bir anne olarak çocuğunuzun ana öğünlerine gösterdiğiniz hassasiyeti atıştırmalıkları için gösteremiyor, buna vakit ayıramıyor olabilirsiniz.. Bu sebeple biraz da hayatınızı kolaylaştırmak için yola çıktık biz..

Çevreden sıkça gelebilecek “sen şimdi bu kadar titiz davranıyorsun ama yarın büyüyüp okula gidince kantinden her türlü zararlı gıdayı almayacak mı bu çocuk?” tarzı söylemlere inatla ve sabırla göğüs germelerini ve önemli olanın çocuklarımıza “sağlıklı olanla sağlıksız olanı ayırma ve tercih edebilme” alışkanlığını verebilmek olduğunu  tekrar tekrar hatırlatmak isteriz.