İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pınar Karaca İle Röportaj

Girişimci anneler-girişimci kadınlar. Hepsi bir şeyler yaparken ilk olarak kendi çocuklarından esinleniyor ve başka çocukların da bunlardan rahatlıkla yararlanabilmeleri için ellerinden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyorlar ve yapıyorlar da. Onlardan biri de LOGY ahşap oyuncak ile çok güzel şeyler yapmış.

İki erkek çocuk annesi olan Pınar hanım ,eşinin de desteğiyle LOGY Ahşap bloglarla tanışmamıza neden olmuş. Bizlerle olduğu ve sorularımızı en içten şekilde cevapladığı için teşekkür ediyoruz. Sizler de LOGY’ i bütün sosyal medya hesaplarından takip ederek ürünler hakkında her şeye kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Sorularınız olduğun da Pınar hanım kesinlikle yardımcı olacaktır. Hadi bakalım ,Pınar hanım LOGY hakkında neler anlatmış okuyalım…

Herkese keyifli okumalar.

Merhaba Pınar hanım, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

1983 doğumlu, Lise’de Grafik tasarım ve Üniversite’de İç mimarlık Eğitimi almış, 2010 ve 2012 doğumlu Osman ve Sinan’ın annesiyim. Üniversiteden sonra çocuklu hayata karışıp daha sonra çocukların biraz büyümesini fırsat bilip eşimin girişimiyle oyuncak üretimine başladık.

2 yıl boyunca güzel bir ahşap oyuncak yapma fikriyle dolandıktan sonra son 1 yılımızda da kafamızda kurduğumuz hayali somutlaştırmak için uğraştık. Tabi böyle birkaç cümleyle özetlediğimiz şey bizim için epey yorucu oldu. Ortaya çıkaracağınız şey çocuklarla ilgili olunca  ve bir de çocuğunuz varsa olaya daha titizlenerek bakıyorsunuz.

İki oğlunuz var, onlarla hayat nasıl geçiyor? Erkek çocukları annelerine çok düşkün olur derler, sizde de durum öyle mi?

İki erkek çocuk annesi olmak bu anlamda bana çok şey kattı. Yolu bilmekle yolda yürümek aynı şey değil. Özellikle benim için, her şeyi uygulamada anlayan biri olduğumdan, hiç değil. Çocuğum olmadan önce, bir çocuğun bu kadar güzel olduğunu hayal bile edemezdim herhalde. Bu ancak yaşanarak öğrenilebilecek bir şey. Bu duyguyu herkes yaşasın isterim.

Çocuk size çok şey katıyor. Her şeyden önce zamanın değerini fark ettiriyor. Çok çabuk büyüyorlar ve siz hem onların hızını yakalamaya çalışırken hem kendi hızınızı kontrol etmek zorunda kalıyorsunuz. Bir de çalışan anne olunca daha bir kıymetleniyor zaman kavramı.

Yaşları birbirine yakın olduğu zaman zor oluyor biraz çocuk meselesi. Büyük oğlumu kardeşinden dolayı biraz kısıtlamak zorunda kalmak yorucu. Oyun hamuru dökseniz ortaya, küçük olanın hamuru yeme ihtimaliyle karşılaşıyorsunuz. Boya verseniz diğerine, bir bakarsınız küçük olan kapıp kaçtığıyla duvarları boyuyor.

En fenası da sonradan gelen abisine annesini öpme fırsatı bile tanımıyor. Ama bunların sonunda daha konuşmayı öğrenememiş kardeşle çenesi düşük abinin baş başa bir köşede kendince muhabbetlerini izlemek acayip güzel.

Girişimci bir annesiniz ve neler yapıyorsunuz, bizlerle paylaşabilir misiniz?

Eşinin desteğiyle bu yola girmiş bir girişimci anne demek daha doğru galiba. Çetin (eşim) hem kendi işini yaparken (bütçe&planlamacı) bir yandan da bana destek oluyor. Hep çocuklarını büyütürken sosyal mecradan da annelerin paylaşımlarını okuyan bir anneydim. Evet çalışma fikrim hep vardı ama kendi mesleğim doğrultusunda bir şeyler yaparım diye düşünüyordum. Kendi işini kuran girişimci kadınlar kervanına katıldım bende. Şimdi çocuklar dışında tek gayem, Logy’yi titizlikle yürütmek. Hatta hayalimizi büyütüp ihracat yapabilecek kapasiteye gelmek. Çünkü kaliteli ve yenilikçi bir ürün çıkardığımıza inanıyor ve bunu paylaşmak istiyoruz. Bunun yanı sıra iyi oyuncakların sadece ithal edilemeyeceğini, istersek kendimizin de yapabileceğini göstermek istiyoruz.

Logy Manyetik Ahşap bloglar ile neler yapılabilir?

Konu Logy’ye gelirse, Logy Manyetik Ahşap Bloklar’ı 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda 2013 Eylül ayında satışa sunduk.

Logy Manyetik Ahşap Bloklar’ın en önemli özelliği içindeki manyetikler. Bu manyetikler sayesinde çocuklar ahşap bloklarla daha keyifli oynuyor. Çocuğa tasarım özgürlüğü sunuyor. Logy’lerle istenilen her şey yapılabilir. Sloganımız da şu: “hayal gücünü yer çekiminden kurtar!” Yani sınır çocuğun hayal gücü. Oyuncaklar içerisine bir yönlendirme broşürü koymadık, zaten çocuklar önlerine koyulduğu vakit onlarla hemen ortaya bir şeyler çıkarmaya hazırlar. Manyetik olmaları hemen dikkatlerini çekiyor. Yaptıkları bizce bir şeye benzemese de, onlar benzetecek bir şeyler mutlaka buluyorlar. Çünkü hayal güçleri çok iyi. Bir görsel hazırlarken onlardan çokça ilham alıyorum.

Her yaş grubuna uygun oyuncaklar bulunuyor mu? Oyuncaklar da nelere dikkat ediyorsunuz?

Ahşap olması çok güzel. Doğal bir malzeme. Sadece ahşaba dokunmanın bile insan sağlığına çok faydası var.

Kullanılan koruyucu %100 organik ve sağlıklı. Ahşap işlenirken zımpara kullanmıyoruz. Zımparada bulunan kimyasallar oyuncak üzerine geçiyor ve oldukça sağlıksız.  Bunlar bizim özellikle dikkat ettiğimiz noktalar. Bu yüzden 1 yaşındaki oğlumun eline verirken bile içim rahat.

Yaş sınırı olarak 2 yaşından itibaren oynanabilecek bir oyuncak.  Biz aslında 0-99 yaş sınırı belirledik. Çünkü büyükler de çok sevdi

Ürünlerimizin fiyatları yüksek gibi görünse de uzun ömürlü ve ucu açık bir oyuncak. Kurulabilecek oyun sayısı tükenmiyor. En önemlisi de onlardan bir şey yapmaya başlayan çocuk hayal etmeye ve paralelinde düşünmeye başlıyor. Bu yüzden fiyatının hakkını gerçekten veriyor.

Logy olarak manifestomuz şu:

  • Çocuklar için etraflarında gördükleri her şey aslında potansiyel bir oyuncak zaten.
  • Tema; oyuncak değil oyun ve tasarım.  Zira oynamak eylemini esinlenerek tasarlamak olarak tanımlıyoruz.
  • Sonuç şu oluyor. Ya tasarlanırsın ya da tasarlarsın.  İkincisinin oranı arttıkça çocuğun özgür bir birey olma şansı artıyor. Böyle bakınca oyun aracı ne kadar basit ve doğal olursa, oyun o kadar özgür bir sürece dönüşüyor.
  • Düşünün.  Bu blokların içinde mıknatıs var. Birbirlerini çekmesi durumu soyut bir durum. Tahta somut. Aslında yazarak anlatmak güç. Ama soyut somut ilişkisi mesele…
  • Tahtaların içinde bir potansiyel güç var. Hazır bir güç.  Sonraki proje şu: güç hazır değil.  Parçalara gücü tasarımcı(çocuk) verecek. Ne kadar güç verirse o kadar sonuç alacak.

1Anne olarak annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Anne ve anne adaylarına söyleyebilecek son sözüm, işim gereği oyuncakla ilgili olacak: oyun ve oyuncak çocuk için çok önemli. Şimdinin çocuğu, gelecekteki kişiliğini oynadığı  oyun ve oyuncaklarıyla kurmaya başlıyor. Oyuncak deyip geçmemek gerek.

SEVGİLER

PINAR KARACA

LOGY

İnstagram

Facebook

Twitter

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın