Rengarenk Kelebekler

Rengarenk Kelebekler

29 Nisan 2014 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Rengarenk, kocaman kelebekler…

Butterfly en sevdiğim kelimelerden biridir. Tırtıl olarak kovanlarından çıkarlar . Üç çift gözü ve 2-5 çift karın bacağı bulunur. Çok fazla beslenen tırtıllar 4-5 defa deri değiştirirler. Zamanla bu büyüyen tırtıllar kendilerine ipeksi bir koza oluştururlar ve o kozadan güzeller güzeli, rengarenk kelebekler çıkar. Bazı kelebekler 24 saat yaşamasına rağmen bazı çeşitleri 1-2 ay yaşamaktadır. Kelebek gibi uçmak, onların o güzel uçuşlarını izlemek çok güzel. Renkleri ve şekilleri çok değişik olmasına rağmen bu kadar kısa yaşamaları gerçekten kötü. Kelebekler çiçeklerdeki polenlerden yararlanırlar. Hayatları nasıl değişik belki de biraz karmaşık değil mi?

Bu hafta sonu gitmiş olduğumuz Maltepe Park AVM de “Kozanın Dönüşümü” adlı sergi vardı ve gerçekten çok güzeldi. Kelebekler o kadar renkli ve güzeldi ki cimcime görür görmez çok beğendi. “Anneee kelebekler her yerde baksana” dedikçe biz çok sevindik. İpek kelebek olduğunu biliyordu ama bu kadar kısa yaşadıkları hakkında bilgisi yoktu, ilerleyen zamanlar da anlatacağız tepkisi ne olacak bilmiyoruz ama zaman neler gösterecek bakalım bizlere.

Her kelebeğin önünde o kelebekle ilgili bilgilerin yazılması da gerçekten çok güzeldi,her bilgi bizim için gerçekten çok güzeldi. Kelebeklere bakarken onları da okudukça bilgi sahibi olduk. Keşke gelenler sergiye zarar vermese. Bunun örneğini de gördük tabi ki. Bir kelebeğin kanadı kırılmıştı. Niye bu kadar dikkatsiz olabiliyoruz  yada yapılana değer vermiyoruz? Değer verilmediği sürece herşey maalesef elimizden kayıp gidecek, gidince her zaman olduğu gibi kıymetini anlayacağız.

Kelebekler bir mekanizma ile de hareket ediyordu. Kanatlarını çırpışları , o kocaman rengarenk kanatlarını çırpışları gerçekten çok güzeldi. Keşke bu tür sergiler devamlı olsa. Biz çok eğlendik ,teşekkür ediyoruz böyle bir şey yaptıkları ve düşündükleri için.

kelebek1

 

kelebek