İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dilek Temelli Nisa İle Röportaj

Girişimci annelerle tanışmaya başladığım andan itibaren onlarla bir kez daha gurur duyuyorum. Yaptıkları işlerinde gerçekten başarılılar ve çocuklarımız için de ellerinden geleni en ince ayrıntısına kadar araştırarak bizlere sunuyorlar. Girişimci annelerden bir örnek daha ,Dilek ve Esra hanım. Çocukluk arkadaşı olan bu iki anne, çocukları olduktan sonra yaşamış oldukları sıkıntıları da düşünerek neden diğer anneler için biz bir şey yapmıyoruz diye düşünmüş ve çok güzel bir şey ortaya çıkarmışlar.

Bambu-Keten ve Pamuğun öneminin vurgulandığı, baskılı bodylerinin olduğu, ipeksi kumaşlarıyla bebeklerimiz için gerçekten çok önemli ürünler yapan ClubEdi yi tanımak ister misiniz?

ClubEdi nasıl işliyor, neler yapıyor öğrenmek istiyorsanız eğer hadi buyrun.

ClubEdi nin kurucu annelerinden Dilek hanım bizlerle olduğunuz için çok teşekkürler.

Dilek hanım merhaba,kısa kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba Burcu Hanım..Ankara’da doğdum. 7 yaşında İzmir’e taşındık. O yüzden kendimi daha çok oturduğumuz bu güzel şehre ait hissediyorum. İzmir Amerikan Koleji’nden sonra ODTÜ İktisat Bölümü’nü bitirdim. Uzun yıllar Amerika mağazalar zinciri Pottery Barn ve Williams-Sonoma’nın Türkiye alım ofisi direktörlüğünü yaptım. Hem kariyer hem çocuk yapabilenlerden değildim. Defne 2008 de dünyaya geldi… Doğum izninden sonra kariyerime bir süre ara verdim. 2010’da ailemize  Derin katıldı. Şimdi de clubEdi’yle iş hayatına geri döndüm.

İki güzel kızınız var,onlarla birlikte olduğunuz da neler yapıyorsunuz?

Çok teşekkürler. Defne 6 yaşında, okul öncesine gidiyor. Derin de tam gün anaokulunda. Çocuklar büyüyünce annelikten daha fazla keyif alan gruptayım … Onlarla beraber oyunlar oynamak, puzzle yapmak, kitap okumak çok zevkli. Daha fazla evcilik ve kuaförcülük  oynayabilmeyi dilerdim ama o kadar sabırlı değilim sanırım…: )

Hamilelik döneminiz ve doğum sonrası evreleriniz nasıl geçti?

Her iki hamileliğimde de çok şanslıydım. Aş erme, bulantı, ağrı gibi sıkıntılarım olmadı çok şükür. İlk doğumdan sonra hafif de olsa loğusalık sendromu yaşadım diyebilirim ama… Bebeğimi çok sevmem rağmen bütün hayatımın dengesi şaşmıştı ve sanırım bu kadarını beklemiyordum. Emzir, gaz çıkar, alt al, uyutmaktan ibaretti hayat  ve açıkçası çok zevk almamıştım bundan… Defne’nin kolik problemi vardı. O ağladıkça kendimi çok çaresiz hissediyordum. Uykusuz geceler de cabası… O açıdan ilk annelik deneyimim çok da keyifli değildi itiraf edeyim… İkinci de az çok aynı döngü olsa da birincinin deneyiminden her şey çok kolay ve çok keyifli geçti diyebilirim… O yüzden benim gibi ilk hamileliğinde problemler yaşayan annelerin gözü korkmasın hiç…

Girişimci anneler günümüzde çok az ve sizlerde onlardan birisiniz.Annelerin çalışması konusunda ne düşünüyorsunuz?Çalışan annelere verilen haklar konusunda neler düşünüyorsunuz?

Dediğim gibi ben önce kariyer yapmayı seçmiştim. Açıkçası o en kolayı… Benim Defne olduktan sonra ara verebilme lüksüm vardı. Full-time çalışıp bebek sahibi olan kadınları çok takdir ediyorum. İş hayatı çok acımasız: patronlar, müdürler ne yazık ki çoğunlukta erkek ve onların kadınların yaşayabilecekleri sıkıntılara fazla empati kurabileceklerini zannetmiyorum. Çocuk sahibi olmayan kadın patronlar daha da katı olabiliyor öte yandan.  En sağlıklısı çoğu Avrupa ülkesinde uygulanan 1 yıllık ücretli izin. Bir bebeğin ve annenin birbirine en ihtiyacı olan bu süre ne yazık ki bizde sadece 18 hafta. En büyük başarı çocuk sahibi olup çalışan anneler.

Yeni açmış olduğunuz ve iki girişimci anne olarak birlikte yürüttüğünüz çok güzel bir siteniz var ,onun hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çok teşekkürler. Ortağım Esra çocukluk arkadaşım. Onun da 13 yaşında bir oğlu var. Uzun yıllar ev tekstiline yönelik bir mağazası vardı. Şimdi hem clubEdi’nin pazarlamasıyla hem de yoga eğitmenliğiyle uğraşıyor.

İnternetten alışveriş hala Türkiye için çok yeni. Geleceğe yönelik doğru bir seçim yaptığımızı düşünüyoruz. Bu yolla  Türkiye’nin her yerine ulaşmayı hedefliyoruz. Ürünlerimiz yeni doğanla 3 yaş arasına hitap ediyor. Son yılların en trend ürünü bambuyu bebek body ve uyku tulumlarında kullandık. Bambu pek çok özelliğe sahip bir elyaf:özellikle hassas ciltlere yönelik anti-alerjik bir malzeme. Ayrıca kışları sıcak yazları serin tutuyor. Bambu organik bir bitki. Yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde ya da gübre kullanılmıyor. İpeksi, yumuşacık dokusuyla çok rahat ve son derece hafif. Bebeğin tenine ilk değecek en doru seçim bambu. Ayrıca Ege pamuğundan havlularımız, bornozlarımız var.  Yatak grubumuzda pamuk saten ve 100% doğal keten ve pamuk danteli birleştirdik.. Çok da şık oldu. Hediye sepetlerimiz de özellikle doğum hediyesi almak isteyenler tarafından çok tercih ediliyor.

clubedi.com.tr ilk kurulduğu sıralarda yaşamış olduğunuz değişik ,sizin için anlamlı yada şaşırtıcı bir olayla karşılaştınız mı?

Eylül ayında Bebek Parkı’nda düzenlenen bir şenliğe katıldık… Starbucks’dan kahve almaya gittiğimde bir bebek arabasında clubEdi karton torbasını asılı görünce nasıl gururlanmıştım anlatamam… Bu bizim için bir ilkti. İnşallah kısa zamanda bu torbaların sayısı artar… : )

clubEdi ‘de satmış olduğunuz ürünlerde nelere dikkat ediyorsunuz?

Uzun yıllar ihracat yapmış biri olarak Türkiye’nin en iyi tekstil fabrikalarıyla çalıştım. İhraç mallarında kalite kontrol son derece önemlidir. Üretimin her türlü aşaması teste tabiidir. Hem kumaş hem de dikişler bir sürü testten geçer. En değerli varlıklarımız bebeklerimizin iç piyasada da bu özeni hak ettiğini düşünerek bu işe girdik. Dünyanın en ünlü markalarına imalatçılarıyla çalışıyoruz.  Kısa zamanda aldığımız tepkiler çok olumlu .Amacımız  Türkiye’de sağlıklı ürün arayışında olan anneleri ürünlerimizle internet yoluyla buluşturmak.

Bu arada tüm ürünlerimiz  Oeko-tex sertifikasına sahip.  OEKO-TEX® Standard 100 uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır.Bu standart dünyanın en gelişmiş laboratuvarlarında tekstil ürünlerinin analizlerinin yapılarak, tekstil ürünlerinin üretim ve boya sürecinde kanserojen, toksik etki ve alerjik maddelerden arındırıldığının garantisini verir.

clubEdi ‘de yapılan alışverişlerden bir kısmı sosyal sorumluluk alanında güzel bir yere gidiyor,bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eğitimde fırsat eşitliliğinin sağlanması amacı güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği  bağışçıların desteğiyle her seviyede eğitime destek vermektedir. Eğitim, kendimizi öğrenmekle başlayan, ailemiz ve çevremizle sevgi ve saygı ile hayatı paylaşıp birlikte gelişmenin bel kemiğini oluşturan uzun bir süreç. Çoğu zaman hepimiz, bu süreçte ihtiyacı olanlara özellikle çocukların eğitimine katkıda bulunmak istiyoruz. İşte biz de bunu alışverişin bir parçası yaparak onların hayatına dokunmamızı sağlıyoruz.

1Anne olarak annelere ,anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Annelik  tarifi en zor kavramlardan biri… Allahin bir lutfu. Arzu eden tüm kadınların bu duyguyu tatmasını dilerim. Uçaklarda sevdiğim bir uyarı var. Maskenizi önce kendinize, sonra çocuğunuza takın diye..Bunu unutmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz mutluysak çocuklarımız da mutlu oluyor. O yüzden kendimizi ihmal etmeyelim.

İşimle ilgili olarak da şunu söylemek isterim: Bebeklerimizin yediklerinde haklı olarak çok dikkatli davranıyoruz. Elimizden geldiğince organik yedirmeye çalışıyoruz. Giyimlerine, dolayısıyla ciltlerine de gereken özeni gösterelim. Hesaplı olsun diye çok şeyden ödün verildiğini tekstil kökenli biri olarak çok iyi biliyorum. Lütfen bu tuzaklara düşmeyelim.

Size de ailenizle, dostlarınızla beraber keyifli, sağlıklı, mutlu 1Yıl diliyorum…Biz takip etmeye devam edin… : )

www.clubedi.com.tr

Facebook

@clubEdi

İnstagram

Bir yorum

  1. Halley 9 Mart 2014

    Dilek Hanım’ın örnek hikayesi için teşekkürler Burcu1anne:) , bazen ne kadar güçlü olabileceğimizi unutuyoruz. Çocuk sahibi olmayı engel olarak görüyoruz ne yazık ki.

Bir cevap yazın