İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiğdem Kaba İle Röportaj

Girişimci anneler çok güzel şeyler yapmaya çalışırken bizlerle beraber oldukları için tekrar teşekkür ediyoruz. Girişimci annelerden biri de benim daha yeni tanıştığım ama gerçekten çok güzel bir şey tasarladığı için sizlerle de güzel bir röportaj ile tanışmanızı istedim. Evet bugün Emzik Zincirim ‘in kurucusu Çiğdem Kaba bizlerle…

Çiğdem hanım bebeklerimiz için Akça ağacından üretilmiş malzemelerle çok farklı emzik zincirleri tasarlıyor. Tek tek hepsine baktığınız zaman ne kadar özenle tasarlandığını göreceksiniz.

Çiğdem hanıma tekrar teşekkürler ve bu güzel söyleşimizi sizlerle paylaşıyorum, keyifli okumalar…

Çiğdem hanım Merhaba kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Merhabalar. Ben Çiğdem Kaba. 28 yaşındayım ,Bursa kökenliyim fakat Almaya doğumluyum.

Eğitim yıllarım da Almanya da yaşayan Türk çocuklarına özel ders verdikten sonra Abitur sınavımı başarı ile elime aldım ve Münih Ludwig Maximilian Üniveristesin de yabancı dil ögretmenligi okudum.

2009 yılında ailem ile birlikte Türkiye ye kesin dönüş yaptık. 1 yıl sonra 2 yıllık nişanlım ile dünya evine girdik ve şuan iki buçuk yaşında bir oğlumuz var.

2012 yılından bu yana EMZİKZİNCİRİM ile Türkiye de ilk olan ve tamamen doğal malzemelerden oluşan emzik zincirleri üretiyorum.

Bir oğlunuz var şimdi ikinci kez Anne olacaksınız. Neler hissediyorsunuz?

İlk hamileliğim ile kesinlikle kıyaslanamaz .. Daha rahat daha sabırlı ve daha tecrübeli olduğumu hissediyorum.  Sorunsuz bir hamilelik yaşadığımı  söyleyebilirim .Çevremdekiler bazen hamile olduğumu bile unutuyorlar Çünkü bende o şekilde davranıyorum.

İkinci bebek için eşimle birlikte beklememek bizim için çok önemliydi. Çünkü kardeşlerin arkadaş gibi büyümelerini  istedik.  Benim de ablam ile aramda 3 yaş var ve en iyi dostum diyebilirim.

Umarım oğullarımızda ilerde çok iyi anlaşabilirler..

Oğlunuzla birlikte neler yaparsınız? Gideceğiniz yerlerde “olmazsa olmazlarınız” var mıdır?

İçimdeki öğretmen aşkını oğlum ile yaşattığımı söylesem abartmış olmam sanırım .

Montessori eğitimini örnek alarak Hamza ile bir çok eğitici oyun oynuyoruz. Bu konuda en dikkat ettiğim şey onunla birlikte çizmek boyamak ve kesinlikle hazır oyuncak tercih etmemek. Blokları kelime kartlarını posterleri hep birlikte yapıyoruz.

Hamza şimdiden bir yetişkin gibi konuşup alfabenin % 80 nini  çözmüş durumda. Ona bir şey öğretmek ve her gün geliştiğini görmek inanılmaz bir duygu ve beni devam etmek için motive ediyorJ

Eşimin Profesyonel Sporcu  olması  bize bir çok avantaj sağladı. Hamza küçük yaşına rağmen bir çok Şehir de kaldı ve değişik ortam ve insanları tanıdı. Şuan düzenimiz değişse bile zorluk çekmiyor ve bulunduğu ortama kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

Dışarı da genelde parklara ve yüzmeye gideriz. Hava şartları nasıl olursa olsun her gün 30 dakikalığına bile olsun dışarı çıkartıp hava almasını sağlamaya çalışıyorum.

Yabancı dil öğretmenliği okuyup iler de girişimci anne olacağınızı hayal etmiş miydiniz?

Öğretmen olma isteğim çocuklara olan sevgimden kaynaklanıyor. Onlara yol göstermek faydalı olabilmek ve aydın bir geleceğe öncülük edecek bir nesillere azda olsa katkıda bulunmak hayalimdi.

Eşimin mesleği  son yıllarda sürekli şehir değiştirmemize neden oldu. Zaten Hamza dan sonra mesleğimi  icra etmek benim için imkansızdı. Bu ‘mobil’ yaşam tarzını kendim için avantaja döndürmem gerekiyordu.

Birden katkıda bulunmak ve  çözümler sunmak istediğim kitle çocuklardan annelere kaydı.

Emzikzincirim ; hem sevdiğim bir şeyi yapıp, hem yer ortam sorunu olmadan anne ve anne adaylarının günlük hayatını kolaylaştıracak bir Ürün Üretmemi sağladı.

Emzik Zincirim” oluşurken nelere dikkat ettiniz? “Emzik Zincirim” nedir?

Son yıllarda ‘çin malı’ plastik oyuncak ve kanserojen  kelimeleri her duyarlı anne de olduğu  gibi beni de endişelendiriyordu. Söz konusu bebek olunca bence her anne baba çok dikkatli olmalı..  ‘organik’ ve ‘sağlıklı’ diye adlandırılan ürünü bile çok iyi araştırmalıdır.

Öncelikle kullanacağım malzemelerin  ipine kadar araştırdım. Malzemeleri tedarik etmeye karar verdiğim  fabrikayı  Almanya da  ziyaret edip  ilk önce kendim emin oldum.

Sonra emzik zinciri üreten Almanya nın en kurumsal firması ile irtibata geçip zincirin nasıl yapıldığını öğrendim.

Zinciri yapmak sadece ipe boncuk dizmekten ibaret değil. Düğümünden mühürlenmesine kadar çok dikkatli olmayı gerektiren bir işlem. Bunu soyluyorum çünkü ; malesef son günlerde Çin’den birebir aynı boncukları ithal edip sıradan iplerle alelade bağlanmış ve her an kopma tehlikesi olan zincir Üreten bayanlar görmeye başladım.

EMZİKZİNCİRİM in boncukları  % 100 Akça ağacından üretiliyor. Avrupa Birliği 2008 yılında sırf emzik zincirleri için bir yasa çıkardı. Bu yasaya birebir uyduğum için zincirlerimin güvenirliği ve kalitesi müşterilerimin kafasın da hiç bir şüphe uyandırmıyor.

Emzikzincirim.com de çok farklı ürünler var, bilgi verebilir misiniz?

Bu günün bayanları kişiye özel tasarım işini çok seviyorlar. Herkes yenilik peşinde ve ‘bende olan kimsede olmasın’ isteği ile alışveriş yapıyor.

Niye bebeklerimizin de ismine ve tarzına  özel zincir yapmayalım dedim ve ‘tasarımcımız sizsiniz’ sloganı ile Siz Tasarlayın köşesini açtım.

“Siz Tasarlayın” bölümü nasıl çalışıyor?

www.emzikzincirim.com sayfasına girip Siz tasarlayın bölümüne tıklıyorsunuz.

Burada

 • klipsin rengini
 • Boncuklar da kullanılmasını istediğiniz renkleri
 • Beğendiğiniz motifleri

Seçip mail veya telefon ile bana bildiriyorsunuz. Buna göre bende bir model hazırlayıp size resim atıyorum. Değiştirmek istediğiniz yerler varsa birlikte üzerinde çalışıyoruz.

Müşterimin içine sinmeden zinciri kesinlikle göndermiyorum.

Zinciri nasıl kullanmalarını tavsiye ediyorsunuz?

Zincirlerimizin uzunluğu maksimum 22 cm dir. Bebek ve çocuklar da boğulma riskini ortadan kaldırmasından ötürü bu uzunluk ölçüsü tercih edilmektedir. Bu yüzden kesinlikle başka nesnelerle uzatılmamaları gerekir.

Emzik zinciri bir oyuncak veya diş kaşıyıcısı değildir bunu unutmamak gerekir.Zincirimiz anneler  için dışarıda kolaylık sağlayan ve emziği yere düşmekten koruyan bir aksesuardır.

1Anne olarak annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Annelik ; bir kadının hayatında tadabileceği en mükemmel olaydır. Bu gerçeği hiçbir zorluk değiştiremez.  Bir anne ve en önemlisi anne adayı sürekli tavsiyelere ve eleştirilere maruz kalır. Benim için her kadın bebeği konusunda iç güdülerini dinlemelidir. Bu konuda da kendine güvenmelidir yoksa çok çabuk etrafındaki seslere kanıp çocuğu ile iletişimde zorluk yaşar.

Siz … siz olun en mükemmel anne değil ,En mutlu anne olmaya gayret edin.

**Veee Çiğdem hanımın sizler için de bir hediyesi var. Bu hediyeye sahip olabilmek için şunları yapmanız gerekiyor :

 • Twitterdan takip etmelisiniz
 • Emzik Zincirim’in Facebook sayfasını ve ailemerkezi Facebook beğenmelisiniz
 • Röportajımızın altına 25.02.2014 e kadar bunları yaptığınıza dair yorumunuzu bırakmalısınız.

Peki ne kazanacaksınız?

***Dilediğiniz Renkte dilediğiniz bir Orta Boy Motifli Zincirlerden hediye edilecek ***

Herkese şimdiden bol şans…

İŞTE KAZANAN TALİHLİMİZ

 

15 yorum arasından yapmış olduğumuz çekiliş sonucunda 10. sırada yorum bırakan DİLŞAD isimli takipçimiz bu güzel hediyeyi kazanmıştır. Lütfen iletişim bilgileriniz ile “Dilediğiniz Renkte dilediğiniz bir Orta Boy Motifli Zincirlerden ” beğendiğinizi söyleyerek merhaba@ailemerkezi.com a mail atınız. Şansınız bol olsun, katılan bütün takipçilerimize teşekkür ediyoruz.

16 Yorum

 1. Emine Kılıç 12 Şubat 2014

  Merhaba face sayfalarını TC Emine Kılıç adıyla,Twitter sayfasını @inc_tanem adıyla beğendim.
  Şanslı olursam aileye yeni katılcak yeğenime hediye olacak.

  • Burcu 1 Anne Yazar | 26 Şubat 2014

   Merhaba kazanan talihlimiz siz oldunuz, şansınız bol olsun, iletişim bilgilerinizi ve beğendiğiniz ürünün modelini bekliyoruz.İyi günler.

 2. İREM YILDIZ 26 Şubat 2014

  katıldım umarım geç kalmamışımdır. zincirler bu kadar ayrıntılı düşünülüp profesyonalce yapılmış. yapılan iş küçük ya da büyük farketmiyor. önemli olan en iyisini yapabilmek. ve bunu yaparkende sevmek. ben bu röportajdan bunu çıkardım. tebrikler

Bir cevap yazın