İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anne Ben Nerden Geldim?

Cinsel konular da konuşmakta çekinen bir toplumuz. Bilgi verenler de bulunmadığı gibi bunun üzerine de bir çalışma yapılmıyor. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve elinden geleni yapmaya çalışan kişiler olduğu sürece bizler de onlar sayesinde bilgileneceğiz. Emeği geçen,ellerinden gelenin en iyisini yapan bu kişilere ne kadar teşekkür etsek yeridir.

Anne-baba olarak bazı zamanlar çocuklarımızdan gelen sorular kafamızı karıştırdığı gibi bunlara nasıl cevap vereceğimiz de bizim için sorun olabiliyor. Bunlardan en önemlisi ve en çok rastladığımız belki de “Anne Ben Nereden Geldim? sorusudur. Biz şuanda daha küçük olmamıza rağmen bu tür soruların ilerleyen zamanda geleceğine eminim.

Bu konu üzerine,Müge bizlere bir mail attı ve seminer olacağının bilgisini vermişti.Seminere gidemedim ama Müge’nin notlarına hep güvenmişimdir ve onun yazmış olduğu yazısını sizlerle de paylaşmak istiyorum.Müge’ye tekrar çok teşekkür ediyorum. Mügenin yazısın da bakın neler yazıyor:

Bu soru geldiğin de nasıl cevap vereceğim konusuna geldiğim de ise Iraz hanım şu şekilde anlatıyor :

“#AnneBenNerden geldim diye sorduk Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’a. Larespark Otel’de 70 ebeveyn ile dinlediklerimizden, işte dün gece öğrendiklerimiz:

Anne Ben Nerden Geldim?

Çocuğun sana cinsellikle ilgili soruları ile geldi. Ama sen rahat değilsin, o zaman o da olmaz sevgili Anne.

Konuşmaya başlamadan önce kendi değer yargılarını gözden geçir. Cevabınla ona kendini suçlu ya da normal hissettirebilirsin. Dikkat et.

Yeterince hazır değilsen şunu söyleyebilirsin: “Bunu bana sormana sevindim. Bana biraz izin ver, hazırlanayım. Yarın senle bu konuyu tekrar konuşalım.” Dersine yazı dizisinin sonunda önereceğimiz kitaplardan çalış ve söz verdiğin gibi anlat.

Sadece sorduğu kadarını cevapla, fazlasını değil. O talep etmedikçe fazla detaya girme. Konuşman bir diyalog olsun, konferans değil. O sana sordukça esas neyi öğrenmeye çalıştığını anla. “Anne bebek nasıl olur?” diyorsa neyi merak ettiğini öğrenmek için ayırt edici sorular sor. Merak ettiği zaman, merak ettiği kadarını anlat.

Babanın tohumu ile annenin yumurtası birleşir, bebek olur. Sonra annenin bebek kanalından doğar.

Bu kadarı genelde yeterli bir açıklamadır.

 • Cinsellikle ilgili açıklamalarına sevgiyi dahil etmeyi unutma. Sadece çok teknik bir bilgi verirsen o da bunu teknik bir bilgi olarak kodlar. Bunu asla sadece bedensel bir şey olarak gösterme.
 • Dahasını sorarsa anne baba birbirini çok sever, aynı yatakta yatar diyebilirsin. Ancak bunu sana sorduğunda söyle ki, bunun zamanı genelde okul öncesi dönemin sonlarına doğrudur. 3 yaş civarı çocuğa bunu söyleyecek olursan, yatakta onu da bulursun.
 • Çocuk senin vereceğin cevaba hazır değilse, onu anlamlandıramayacaksa, bu bir konferansa döner. Stres yüklenirsiniz ve amaca hizmet etmez.
 • Cinsel organlara ad takmadan, isimleri ile söyle. İşin doğrusunu senden duysun. Gerekiyorsa kitaplardaki görsellerden yararlan.
 • Çocuğun hazır oluşu her şeyden önemlidir.

Çocuk 12-21 yaş arasında hangi yaşta neye hazırdır, ona da bakalım:

Erken ergenlik: 12-14 yaş: Fiziksel değişimin çok yoğun yaşandığı dönemdir. İlk regl, ilk ereksiyon bu dönemde yaşanır. Çocuk sürekli bedeni ile uğraşır. Saçımı şöyle mi böyle mi toplasam, şu 3 tüyümü tıraş etsem mi dönemi.

Orta ergenlik: 15 – 17 yaş: Arkadaşlar aileden daha önemli hale gelir. Anne ve babadan hoşlanmama, dışarıdaki hayatı daha cazip bulma dönemidir. Çocukta yavaş yavaş bir siyasi görüş oluşur. Yaşamsal fikirler bu dönemde oturmaya başlar.

Geç ergenlik 18- 21 yaş: Kişisel gelişimin tamamlandığı dönemdir.”

HT Hayat,Aile Okulu adı altında çok güzel eğitimler düzenliyor. Bunların ilki Uzman Psikolog Iraz Toros Suman ile 14 Kasım ‘da gerçekleşti.Zor bir konu ile başladılar ve “Anne Ben Nereden Geldim?” anlatıldı. Bundan sonra da etkinlikleri olacak, takip etmeniz de fayda var diyorum. HT Hayat ekibinden ve bizlerinde Avent Annesi olarak bildiğimiz Müge ‘nin sitesinde bu konu üzerine daha ayrıntılı bir şekilde bilgilere sahip olabilirsiniz.

14 Kasım’da gidemedim ama giden arkadaşların twitter üzerinden #AnneBenNeredenGeldim hastagh ile paylaştıklarına baktığınız zaman çok faydalı şeylere sahip olacaksınız .Bunlardan bazıları şu şekildeydi:

 • Öpenin ne düşündüğünün önemi yok, önemli olan çocuğunuzun ne hissettiği. İstemiyorsa, zorla öpülmesine izin vermeyin.-HTHayat
 • Yaşıtları ile küçük cinsel oyunlar oynamaları normal ancak kendilerinden büyüklerle oynatsa tramvatize olabilirler-Evrimİseri
 • sizin cocugunuzun hayir deme yetkisi var, bunu ogretip istemedigi seye tepki vermesini anlatmak lazim.-Dorikus
 • 6 yaş öncesi çocuklar cinsel hikaye anlatıyorlarsa uyduruyor olamazlar, ciddiye alıp sorgulamadan terapiste götürmeli .-TeknolojikAnneler
 • Okul öncesi dönemde çoçuklar cinsel bir bilgiye sahip değildir. Anlattiklari cinsel hikaye yalan olamaz. –Kokoshanne

Uzman Psikolog Iraz Toros Suman ,cinsel eğitim için her kitap doğru kitap değildir demiş ve bizlere örnek kitaplar vermiştir.Bu kitaplara mutlaka edinelim,kitaplığımızda bulunsun.

Bunlar:

 • Sır Versem Saklar mısın?
 • Ben Nereden Geldim?
 • Bana Neler Oluyor?

Bu konu üzerine konuşulması ,bizlerin öğrenmesi gereken çok şey var. Bu tür etkinliklerin olması her anne-baba için gerçekten çok önemli. Biz bu bilgilere sahip olduğumuz gibi bunları aktarabilmek, doğru bilgiler verebilmekte bizlerin elinde.Hayat Çocuklarımızla Çok Güzel. Onların geleceği ,bizlerin elinde.Biz bilinçli olduğumuz sürece onlar da daha iyi bir dünyada yaşayacaktır, yeter ki kıymet bilelim ! Evlatlarımıza sahip çıkalım !

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın