Sağlıklı Yemekler Mutlu Çocuklar

18 Kasım 2013 0 Yazar: Aile Merkezi

Neler yapsanız da yemeyen bir çocuğunuz mu var?

O yemediği sürece hayatınız mı kararıyor?

23 ay oldu memeden ayrılalı.Dedik ki belki memeden ayrılırsa yemesi düzelir.Ne oldu?Düzelmedi. Düzelseydi belki de biz şimdi yeme sorunu yaşamıyorduk ama yaşıyoruz maalesef. İşte bu sorular belki de bazı annelerin hiç aklından çıkmayan sorular ama düzelecek şeyler.

Clara Amram tam İpek için bir kitap çıkarmış diyebilirim. İçindeki tariflere baktığım zaman o kadar güzel şeyler var ki benim bile ilgimi çekmiyor değil. Clara Amram ile Muzipo Kids Kozyatağın’da görüştüğümüz zaman hazırlanan masa da o kadar güzel şeyler vardı ki anlatamam. Masa çocuklarımız için en ince ayrıntısına kadar özenle düzenlenmiş ve biz büyüklerin de dikkati çekmişti. Gülen yüzlü sandviçler ise İpeğin bile dikkatini çekmiş ve yemişti.Tabi onun yediğini görünce artık kahvaltılarımız da bu gülen sandviçler hep yer alacak. Küçücük şeyler yaparak neler yaratabildiğimizi bir kez daha gösterdi bize Clara Amram.

Clara Amram

Bence sizler de çocuklarınız için bu güzel sandviçlerden hazırlayın. Hatta sizlerinde çocuğunuz yerken severek yiyeceğine eminim 🙂

Çocuklarımız için en önemli öğünün KAHVALTI olduğunu hepimiz bilmekteyiz.Kahvaltılarını ne kadar iyi yaparlarsa güne o kadar iyi başlar ve daha verimli olabilirler. Clara Amram çocuklarımız için kitabında beslenme çantaları için bile çok güzel ve özel tarifler vermiş.Kolaylıkla hazırlanabilen sular bile belki aklımıza gelmemiş olabilir ama ben su bölümünü görünce çok şaşırmıştım. Salatalık, limon,portakaldan yapılan sular o kadar güzeldi ki anlatamam. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Clara Amram Salatalık suyu

Yedik içtik derken artık imzaya sıra gelmişti ve Clara hanım herkes adına kitaplarını imzaladı.Kitaplar imzalanırken fotoğraf çektirmesek olmazdı ve o kadar çok eğlendik ki anlatamam. Clara hanımın getirmiş olduğu brokoli,tavuk,patlıcan ve havuçlar ile bol bol fotoğraf çektirdik. Yemek tabaklarından hazırlanmış maskeler ile de fotoğraf çekilirken Clara hanım her maske üzerinde ki yemekler hakkında bilgiler verdi. Kolaylıkla yapabileceğimiz bu tabaklar gerçekten hazırlarken annelerin hayal güçlerini de zorlayacak türden.

Muzipo Kids Kozyatağı’n da biz anne babalar Clara hanımdan yemekler hakkında bilgi alırken çocuklarımız da oyun ablaları ile çok güzel vakit geçirdiler. Resim yaptılar,top havuzunda oynadılar, paraşüt oyunu ve daha neler yaptılar neler. Onların da bizim gibi gerçekten çok eğlendiği belliydi. İpek 1cimcime artık gitme zamanımız geldiğini öğrenince çok üzüldü hatta oradan ayrılmak bile istemedi.

Clara Amram bakın kitabın da neler söylemiş :

  • Sağlıklı bir beslenme planı çocukların büyüme ve gelişmesi için vazgeçilmezdir.Doğru beslenme ,büyüyen kemik ve kaslar için olduğu kadar beyin gelişimi için de son derece önemlidir.
  • Çocuklar genellikle yemek seçerler ama biz yetişkinlerin onlara sağlıklı ve dengeli yeme alışkanlıkları kazandırmak için başvurabileceğimiz bir sürü yaratıcı yöntem vardır.

Her zaman ki gibi 1Baba bol bol fotoğraf çekti ve bu günü de bu şekilde bitirdik.Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Anneler lütfen biraz daha çocuklarımız için elimizden gelenin en güzelini yapalım. İpek yemiyor diye üzerine düşmüyordum ama şimdi bu güzel tabak süslemelerini görünce onun dikkatini çekebilecek çok güzel şeyler yapacağıma eminim. Artık inşallah yemek sorunumuz olmaz,hiçbir anne yemek sorunu yaşamasın .

[nggallery id=54]