İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emzik İle Savaşımız,Sonuç:Bitti

Hayatımızı kurtaran ürünler arasında görülmesine rağmen bazı zamanlar kötü sonuçlanabiliyor maalesef. Emzik her anne için gerçekten önemli bir şey. İpek doğduğu andan itibaren aldı ve emmeye başladı. Bazı çocuklar emzik ile hiç tanışmadan büyümelerine rağmen biz ilk andan itibaren kullandık. Benim için kötü bir şey mi hayır. Rahatlığını çok gördüm ,iyi ki emzik girmiş hayatımıza demiştik.

Zaman çok hızlı geçerken bazen bazı şeyleri göremez olmuş ve herkesin söylediği bizim için ise önemsiz olan şeyleri kulak ardı yapmaya başladığımız anlardan dı belki de. Emzik olayı her geçen gün etkilerini çok kötü gösteriyor hatta bu ağlama krizleri ile sonuçlanıyordu. İki yaşını doldurduğu andan itibaren bazı dişlerin birden çıkması ve malum 2 yaş sendromunu kötü bir şekilde atlatmaya çalışmamız sinirlenmesine ,bazı zamanlar saçlarını yolmasına bazen de işte emzikleri koparıp atmaya başlamasıyla devam ediyordu. Bir gün baktım emziğin ucu yırtılmış. Neyse idare eder dedim, ertesi gün baktım biraz daha yırtılmış. “Kızım bu emziğin hali ne, niye böyle yaptın?” dediğim zaman omuzlarını kaldırıp o haliyle emmeye devam ediyordu. Biz tabi gece emerken yutar ,Allah korusun boğazında kalır diye korkumuza yeni bir emzik aldık. Her ay artık emzik değiştirir olmuştuk. Çünkü emziklerin durumu hep aynı ,ortadan yırtılmış bir vaziyette oluyordu.

Çalışan anne olduğum için bazı izinlerimizi çocuklarımıza ayırmak gerektiğini İpek büyüdüğü an hissetmeye başladım ve 1 haftamı ayırmıştım. Perşembe –Cuma yada pazartesi-Salı günleri kullanıp İpek ile 4 gün de olsa beraber bir şeyler yapalım diye düşündüm, çok ta eğlenmiştik izin günlerimde. Daha sonra kurban bayramı ve 10 günlük tatil olduğunu öğrenince işte o zaman bazı şeylerin artık bitmesi gerektiğini, cimcime için emzik olayının bu izin içinde bitmesi gerektiğini babamızla konuştuk ve karar aldık. Yine emziğini yırtmıştı. Ben de o yırtılan kısımdan yanında gözünün önünde ayırdım ve “Bak kızım bu emzik artık yırtılmış, emsen bile senin için hiç iyi olmaz “ dedim, önce güldü sonra emziği alıp bana verdi, güldü… İşte o anda emzik olayı bitti bizim için .11 Ekim 2013 bizim için en önemli günler arasına girmiştir. Bırakmak isteyen annelere şimdiden sabır diliyorum. Emzik bırakma evresi gerçekten çok zor ve sabır isteyen bir süreç. Siz sabırlı olamazsanız maalesef kötü sonuçlar alabilirsiniz.

 

En son emziğimizin hali bu şekildeydi

Peki biz emziksiz neler yaptık? Gece uykumuz nasıl oldu?

Emzik gece uykularımız da en önemli şeyler arasındaydı gerçekten. Emzik olmadan uyuyamaz, yolculuk edemez olmuştuk. Biberon kullanmamız belki de bu evreyi çok çabuk unutmamız ve kolay atlatmamıza neden oldu. İpek arada emzik krizlerine girip “Anneeee emziğim nerde?” diye sormasına rağmen kafasını birazcık dağıtıp, oynayabileceği şeyler önüne koyup ilgisini dağıtmaya çalışıyorduk. Gerçekten bizim için bu çok önemliydi. Unutturmaya çalışırken bazı şeyleri de düşünmek gerekiyordu. Yeme sorununu biz de yaşıyorduk ,emzirmeyi bıraktık belki yer ,düzene girer dedik olmadı, emziği bıraktık onda çare aradık belki de ama yine yeme sorunumuz devam ediyor. Doktorumuz her kontrolümüzde “Önce siz kendinize bakın daha sonra çocuğunuzda kilo arayın “diyor. Her şeyinde normal seviyede gitmesi ve sağlıklı olması aslında büyük bir sorun değil ama annelerin en büyük derdi çocuğuna yemek yedirme çabası bazen kafamın etini yiyor. Maalesef ağzı olan konuşuyor ya işte cimcime için de bazı insanlar konuşup duruyor, bu büyüdüğü evre boyunca hep devam edecek galiba. Başka çocuklarla kıyaslamalar “bu çocuk neden yemiyor” diye konuşmalar hiç bitmeyecek…

Gece uyku sorunu yaşamayan anne çok azdır, biz ilk günden itibaren yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz belki de. Çalışıyor olmam ve gece çok uyanması bazı zamanlar sinirlerimi hoplatsa da annesiniz ve bazı şeyleri sabrederek üstesinden geleceğimizin farkına varmamız gerekiyor. Emzirmek ,emzirirken uyumak nasıl güzel bir duyguydu anlatamam, her annenin de bu tadı sonuna kadar tatmasını dilerim. Ben zorunlu olarak emzirmeyi bırakmıştım ve içim parçalanmıştı ,bizim için çok zor olmuştu. Dişimden dolayı ilaç kullanmaya başlamam artık bitmesi gerektiğini göstermişti, tam 23 ay emdi cimcime. Bıraktığımız evre de çok zor geçmişti onu da bir gün yazacağım inşallah. Gece biberonla süt vermeye başladım, bu bizim için çok iyi oldu. Emzikten sonra en önemli kurtarıcı şey biberon. O olmasaydı ne yapardım bilmiyorum.

Biz emzikle aslında pekte savaşmamışız. Fotoğraflarımız bu zamana kadar hep emzikleydi ama şimdi emziksiz. Başka çocuklar da emzik gördüğü zaman tepki vermiyor, dokunmuyor bile. Bulsa, tekrar versem ne yapar bilmiyorum ama istemeyeceğini de sanmıyorum. Bu arada sanki bu aralar biberonu emzik niyetine kullanıyor gibi. Şuanda gözlem aşamasındayız. Emzik niyetine kullanıyorsa galiba artık biberonu da bıracakağız, hayırlısı bakalım. Günler bize neler gösterecek, neler öğretecek göreceğiz. Şu bir gerçek ki bunu söylemeden geçemeyeceğim ,”Emzik her çocuğa yakışıyor” ,o çekilen fotoğraflar ne kadar şirin ve güzel çıkıyor.Zamanın da ve kararlı bir şekilde bırakıldığı zaman hiçbir sorun yaşamayacağınıza eminim.

Emzikle beraberliğimiz 27 ay sonunda bitti. İpek 1cimcime büyüyor ve bize güzel şeyler hediye ederek hayatına devam ediyor. Allah’ım bütün yavrularımıza uzun ömür ve sağlık versin. Onlar hiç hastalanmasın, ağlamasın. Onlara sevgimizi sarılarak gösterelim, buna çok ihtiyaçları var…

Emzikten korkmayın, emzik sizden korksun!

Emziği bırakacaksanız kararlı ve istekli olun!

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın