İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayatınızı Değiştiren Güzel Varlıklar-Çocuklarımız

Hayatımızın anlamı, yaşamak için bir amacımız olduğunu gösteren, çalışan anneler için akşam eve gittiğiniz de bahçe de sizi bekleyen, kapıdan girdiğinizi gördüğünde önce şaşırıp daha sonra da “Anneee, benim annem geldi “diyerek koşup boynunuza sarılan evlatlarınız ,işte onlarla bu hayat çok ama çok güzel.

Hayatım 2011 yılında 25 Temmuz’da o minnacık prensesimi kucağıma aldığım an değişti işte. O bizim yüzümüzde ki gülümseme, hayatımızın rengi, yaşama kaynağımız, şans meleğimiz olmuştu. O günden beri devamlı söylediğim ve bütün annelere söylediğim şey “Hayat Çocukla Çok Güzel “olmuştur.

Çalışan anne olarak devletin vermiş olduğu maalesef 112 günlük iznimden sonra senelik iznim olan 2 haftamı da kullandıktan sonra iş başı yapmıştım. Daha minnacıktı, çok zayıf doğmuştu ve büyüdüğü anlarda yanında olmam gerekirken hayat şartlarından dolayı işe gitmek zorundaydım ve şuanda 2 yaşında İpek 1cimcimem hala çalışıyorum. Her şey onlar için biliyorum ama maalesef kendimi cezalandırıyor gibiyim. Evde çocuklarıyla beraber olan anneleri gördükçe üzülüyor keşke bende kızımla beraber olabilsem, keşke oyunlar oynayabilsem, keşke gezebilsem, keşke keşke…  diye söylenip duruyorum. Kime yapıyorum ? tabi ki kendime. Bunları düşünmemek gerekiyor tabi ki ama bazı zamanlar gözünün önüne gelince işte o zaman keşkeler artmaya devam ediyor.

Bazen düşünüyorum da aslında şanslı çalışan annelerdenim. Kızıma annem bakıyor ve annem karşımdaki apartmanda oturuyor. Diğer çalışan anneler gibi bakıcı sorunum olmadı hiç ,allah anneme uzun ömürler ve sağlık versin de hep kızıma o baksın. Gerçekten çocuğunuza bakan kişi çok önemli. Onun öğrettiği şeyler, yedirdiği yemekler çok önemli. Bakıcı bulmakta çok zor, ona güvenebilmekte. Başkasının güvendiği kişi maalesef sende aynı etkiyi göstermiyor. Sen ondan memnun olabilirsin, senin çocuğun sakindir, yemeğini düzenli olarak yer ama benim çocuğum yerinde duramaz, yemeğini doğru düzgün yemez işte o zaman sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bakıcı olayına girildiği zaman maalesef çalışan anneler bu tür sorunlar yaşamakta ve güven konusu çok önemli olmakta. Ben de galiba başkasına emanet edemezdim.

Gezmeyi çok seven bir aileyiz biz ve benim hamile olduğumu öğrendikleri zaman ilk söyledikleri şey “Eee çocuk olduktan sonra artık evinizde oturursunuz” neden evde oturayım? Çocuk gezmek için bir sıkıntı mı? sorun mu? Onu alıp bir yere gidemez miyim? Hayat çocukla çok güzel. Sen onunla rahat edeceğin yerleri seçersen neden sorun ,sıkıntı olsun gideceğin yer? İpek 1cimcime 2 seneden beri Türkiye turunda ve onunla her yere gidiyoruz. Biz gezmeyi çok seviyoruz. Çocukla gidilecek çok ama çok güzel yerler var. İnsanlar bazı zamanlar bahane üretmek için çocukları kullanıyorlar ama yanlış yapıyorlar. Gideceğiniz yerleri çocuklarınıza uygun olarak seçin, her yere onunla gidin. Beraber olduğunuz sürece çok mutlu olacağınıza eminim.

Kızımla aktiviteler yapamadığım için üzüldüğüm için hafta sonları yada akşamları kaliteli zaman geçirmek için elimden geleni yapıyorum. Mesela geçenlerde birlikte maydanoz ektik. Onun toprakla oynaması, tohumları atması çok hoşuma gitti . Bizim için çok keyifliydi, bence sizlerde böyle küçük şeyler yapabilirsiniz. Beraber yaptığınız şey belki sizi yorabilir, onun isteklerine bazen kızabilirsiniz ama onun gözlerinde ki ışıltıyı gördüğünüz zaman bütün dünya sizin olur. Çalışan anneler buna hasrettir çünkü . Hayatım hep tüh keşke evde olsaydım, keşke ilk emeklemesini ben görseydim, ilk adımını atarken yanında olsaydım gibi şeylerle geçti. Bunların üstesinden gelmek için de artık kaliteli zaman geçirerek unutmaya çalışıyorum.

Hayat çocukla çok ama çok güzel. Hadi sende bunu söyle, sevgini ona sarılarak göster. Her sarıldığında “Annemmm” benim de. Onun gözlerinin içine baktığında sana karşılığını göreceksin. Sadece biraz sabır ve zaman her şeyi düzeltecek gibi.

Her şey onlar için, evlatlarımız için. Çalışan anneler sakın uykusuzum demeyin, sarılın yavrularınıza, kokularını içine çekin. Onların yüzlerinde ki bir gülümsemeyi görün kendinize ders edinin. Yaptıklarınızdan pişman olmayın, pişman olacak şeyler de yapmayın. Onların sizin sevginize ihtiyacı var.

Sevgiyle kalın ,hep mutlu olun. Hayat Çocukla Çok Güzel !

2 Yorum

  1. BEYHAN 12 Kasım 2013

    cnm ya cok güzel yazın anne olupta duygulanmamk elde degil haklısın onların anne demesi dünyaya bedel benim paşam annesim dior o an herşey duruyor bende oğluşum diyorum nasıl gözlerinin içi gülüyor 21 aylık ama o sevgiyi anlıyor ya ben haasta oldugumda annem deyip öpüyor bana bakısları nasılda farklı i var ii ki anneyim ii ki anneyiz demi cnm ben anneysenden beyhan bu arada aeolun prensesinle

Bir cevap yazın