İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özden Pusat İle Röportaj

Tutumlu anne nasıl olur? Peki siz tutumlu anne misiniz?

“Anne Dayanışması” adı altında bir site açılmış ve bunun kurucusu 1Anne. Girişimci annelerin olması ve hergün değişik fikirler ile güzel şeyler oluşturması beni çok mutlu ediyor. Girişimci annelerden bir tanesi de tutumluanne.com un kurucusu olan Özden hanım. Özden hanım ile blogger anne blogger baba toplantısında tanışma fırsatını bulmuştum. Toplantı hakkında bilgi almak isterseniz tık tık .

Özden hanıma tutumluanne.com u ve anneliğini sorduk.Oğlu Tibet ile neler yapıyor, nasıl vakit geçiriyorlar onları öğrendik. Bizler çok mutlu olduk. Özden hanımı ve tutumluanne.com dan bilgiler almak gerçekten bizi çok mutlu etti. Bizimle olduğu ve sorularımızı içten cevapladığı için çok teşekkür ediyoruz. Sizleri bu güzel röportajımız ile başbaşa bırakıyoruz, keyifli okumalar…

Özden hanım merhaba, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, 1973 doğumluyum. İzmirli’yim. ODTÜ Sosyoloji mezuniyetinden sonra 15 yıl kurumsal bankacılık yaptım. 2010 yılında anne oldum, 2012 yılında bankacılığı bırakarak hayatıma yeni bir pencere açmaya karar verdim ve tutumluanne.com’u kurdum.

Hamilelik döneminiz nasıl geçti? Sıkıntılar yaşadınız mı?

Çok şanlıyım rahat ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirdim. Özellikle hamileliğimin son aylarında bol bol oğlumla konuşurdum. Beni duyduğunu hissediyordum bir şekilde. Sağlıklı beslenmeye özen gösterdim ve aldığım kilolara hiç aldırmadım. Emzirme sayesinde aldığım kiloların hepsini 3 ay içinde verdim.

Doğumdan sonra eşinizin yardımları oldu mu?

Kesinlikle evet. Her türlü desteği verdi ama tabi ki o doğumdan bir kaç gün sonra çalışmaya başladığı ve de doğal olarak ben emzirdiğim için geceleri ben baktım diyebilirim. Kim ne derse desin bebek en çok anne’nin oluyor ve en büyük yükü de o alıyor. Ama sonuna kadar değer. Dünyanın en güzel şeyi insanın çocuğu değil midir?

Tibet nasıl bir bebeklik dönemi geçirdi?

Ben şanslı bir anneydim Tibet’in yemek, uyku gibi sorunları olmadı. Biraz da bizim verdiğimiz eğitimlerin de katkısı oldu tabi. Yemek ve uyku problemi olmayınca diğer sorunlar daha kolay tolere edilebiliyor. Bu nedenle Tibet mutlu ve çok sosyal bir bebekti diyebilirim.

Çok güzel bir site açtınız, tutumluanne.com. Bunun kurulma hikayesini bizlerle paylaşır mısınız? Neden tutumluanne oldu ismi?

Tüketim çağının tam göbeğinde yaşıyoruz. Çocuklarımız da bu doyumsuzluktan nasibini alıyor. Çok klişe ama gerçek biz bir iki oyuncakla çocukluğumuzu geçirdik şimdiki çocuklar her şeyi hemen tüketip sıkılıyorlar. Biz anneler de biraz bunu tetikliyoruz. Çocuğum olduktan sonra bebek ve çocuk eşyalarına nasıl çok paralar verilip, nasıl az kullanıldığını daha iyi anladım. Ne kadar eleştirsem de ben de oğluma yeni şeyler almayı çok seviyorum, kendime bir şey almak için çıkıyorum bir bakmışım yine ona alıvermişim. Bütün bunları yaşarken ve ne iş kuracağımı düşünürken tutumluanne fikri doğdu. Neden bu yepyeni kalmış eşyalar anneler arasında alınıp satılmasın. Bizim kültürümüzde bunları bir tanıdığa ya da ihtiyacı olan birine vermek çok yaygın ama her zaman çevremizde böyle birileri olmuyor. Ya da dünya para verdiğimiz bir şeyi vermeye kıyamıyoruz, bunu satıp, oradan gelecek para ile çocuğumun başka bir eksiğini alsam diye düşünebiliriz. Bu ihtiyacı görünce tutumluanne’yi açmaya karar verdim. Sitenin isim babası ise eşimdir. İsmi Tutumluanne çünkü tek kelime ile çok iyi anlatıyor projemizi.

tutumluanne.com sosyal sorumluluk için de güzel şeyler yapıyor. Biraz bahsedebilir misiniz?

Bu projeyi oluştururken mutlaka bir sosyal sorumluluk projesi olmasını istedim. Zaten sistemimizi ‘’Anneler arası dayanışma sistemi’’ olarak tanımlıyoruz. Bunu yaparken bizden çok daha büyük dertleri olan annelere de destek olmalıyız diye düşündüm. Bu kampsam da kanserli Çocuklara Umut Vakfı ile bir işbirliği yaptık. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, Cerrahpaşa hastanesi bünyesinde görev yapan doktorlar tarafından kurulmuş, çok değerli bir vakıf. Faaliyetleri ile çocuğu kanser hastalığı ile mücadele eden ailelere barınma ve diğer ihtiyaçları konusunda yardım ederek uzun soluklu mücadelelerinde destek oluyorlar.

Biz de tutumluanne olarak Kaçuv’a destek oluyoruz. Tutumluanne’de gerçekleşen her satışın %1’i otomatik olarak Kaçuv’a aktarılıyor. Ayrıca dileyen satıcılar elde ettikleri gelirin tamamını vakfa direk bağış yapabiliyorlar. Bu sayede bir anne, eğer isterse, evde artık ihtiyacı olmayan bir ürünü www.tutumluanne.com ‘da satarak hem başka bir anneye fayda yaratabilir, hem de çocuğu kanser hastalığı ile mücadele eden bir anneye destek olabilir.

Çalışan anne olarak sıkıntılar yaşıyor musunuz? Tibet ile beraber olduğunuz bir gün de neler yapıyorsunuz?

Ben bebeklik döneminde bankada çalıştığım için Tibet’e kısıtlı zaman ayırabiliyordum ama bunu çok vicdan meselesi yapmadım. İşten geldikten sonra Tibet’in uyku saatine kadar tamamen onunla ilgilenirdim, hafta sonları da keza öyle. Her zaman, bebekle tamamen ona konsantre ve kaliteli zaman geçirmenin önemine inandım. Şimdi daha esnek çalışabiliyorum ve Tibet artık yuvaya gittiği için günü çok daha kolay organize edebiliyorum. Bütün çocuklar gibi Tibet de en çok ona vereceğim hediyeler yerine ona ayıracağım zamanı tercih ediyor. Bu zamanlarda da modumuza göre bazen parka gidiyoruz, bazen evde kurduğumuz oyunları oynuyoruz. Mesela şimdi sırada bayram tatilinde topladığımız deniz kabuklarını boyama aktivitemiz var J

Anne olduktan sonra hayatınızda değişiklikler oldu mu?

Olmaz mı? Ben bunu milattan önce ve milattan sonra diye ikiye ayırıyorum J Şaka bir yana hayatınızın tamamen değiştiği kesin. Anne olmadan önce buna hazır olmak çok önemli sanırım ama ne kadar hazır olsanız da sürekli çelişkiler içinde yaşıyorsunuz. Mesela biz bu yaz ilk defa Tibet’i anneanneye bırakıp tatile gittik. Sadece 3 gece ama ne böyle senle ne de sensiz durumu diyebilirim. Hem nefes almaya ihtiyaç duyuyorsunuz hem de onsuz yapamıyorsunuz.

En son olarakta 1Anne olarak annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Bir yerde duyduğum bir laf var benim değil ama çok sevdim: Sakın anneliğinize laf söyletmeyin. Annelik bir delilik halidir ve her anne şahane bir delidir.Bir de her zaman iç sesinize güvenin derim.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın