İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anne Kız Maydanoz Ektik

Maydanoz nasıl ekilir? Kaç günde filizlenir? Nasıl sulamamız gerekiyor?

Maydanoz üzerine o kadar çok güzel şeyler duydum ki artık bizim de yetiştirme zamanımız gelmişti.Bahçemiz olmadığı için balkonumuz da saksıda yetiştimek istedik aslında ama tohumu aldığım da onun toprağı ile birlikte satıldığını hatta o kaba dikileceğini okuyunca da hadi bakalım deneyelim dedik. İpek 1cimcime ile ilk defa böyle birşey yapmanın heyecanı ve isteği vardı üzerimizde. Onun heyecanı ,toprakla oynaması ,tohumları dökmesi herşey çok güzeldi.

Bir paket toprak almıştım, ilk olarak onu saksıya döktük tabi biz heyecanla ,baksanıza halimize 🙂

Maydanozun ne kadar faydalı olduğunu diktikten sonra biraz daha anladım diyebilirim. Annem hep maydanozu kaynat iç derdi hiç yapmadım tabi ama yapanlar çok memnun kaldıklarını hep söylemişti. Biraz da araştırdıktan sonra artık tamam dedim. Bu maydanoz çok ama çok faydalı birşey.

  • Maydanozu kaynatıp suyunu içtiğimiz zaman iltihap sökücü olduğunu
  • Mide bulantsını önlediği
  • Diş etlerinin kanamasını önlediğini
  • Yaraların kapanmasında yararlı olduğunu
  • Böbrek taşlarının düşürülmesinde
  • Kansızlıkta,halsizlikte vb. gibi şeyler de ne kadar yararlı olduğunu birkez daha öğrenmiş ve görmüş oldum.

Maydanoz ektik ama nasıl sulama yapacağız? Ne kadar sürede buna su dökeceğiz?

Twitter da sordum ve sağ olsun herkes bildiklerini paylaştı benimle. Maydanoz meğer saksının altına koyulan su yada üzerine dökülen su ile sulanmaması gerekiyormuş. Çok az püskürtme ile sulanmalıymış. Benim de cam sil şişesi vardı boş öyle koymuşum kenara, temizledim iyicene onu kaç kere çalkaladım,neyse ondan sonra suyu doldurduk ve İpek 1cimcime nin eline verdim. Nasıl severek ve hoşuna giderek fıs fısladı görmeliydiniz. Biz çok keyifli bir kaç saat geçirdik, sizler de bence deneyin.

Peki bu ekmiş olduğumuz tohumlar ne zaman filizlenecek?

Maydanozun filizlenme zamanı 20 gün sürebiliyormuş.İpek 1cimcime gidip gelip “anneee ben bunları yicem dimi?” diye sormalarına bende “evet kızım yiyeceksin ama daha büyümediler,büyüsünler o zaman toplayıp toplayıp yiyeceğiz.” diyorum. Biraz mızırdanma olsa da hadi kızım sulayalım dediğim de unutyor ,o anın keyfini çıkarıyor.Eee babamız da bolbol fotoğraflarımızı çekiyor.

Biz Anne-Kız maydanoz ektik ve çok keyif aldık, size de tavsiye ederiz !

 Hadi babamızın çekmiş olduğu fotoğraflara bir göz atalım 🙂

[nggallery id=46]

2 Yorum

Bir cevap yazın