İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendimce Çalışan Anne Olmanın Zor Yanları-6

Aylar çok hızlı geçiyordu. Artık doğum günü yaklaşıyor ve neler yapmamız gerektiğini düşünüyorduk. Hayat İpek’le çok güzel olmaya başlamıştı. Emeklemesi, yemesi, içmesi her şeyi bize çok güzel geliyordu, her anne-babanın yaşadığı hissettiği gibi…

Çalışan anne olarak kızım için elimden geleni yaparken uykusuz günler yaşamam, stresli bir işte çalışmam, eve yorgun gitmem, eşimle arada atışmamız, yada başka bazı sorunlar nedeniyle maalesef çok yıprandım yıpranmaya devam ediyorum. Hayat zor ve bunun üzerinden güzelce kalkmakta bizim elimizde. Her zaman dediğim gibi “Hayat Çocukla Çok Güzel”.

Zaman çok hızlı geçerken İpeğin yaşamış olduğu ilklerde defterimizde yerini almaya başlamıştı. Kış gelmişti ve ilk defa kar ile tanışmıştı ,yağmur yağıyordu yüzüne değdikçe bir titrer sonra yüzüme bakardı, uyku tulumunu giydirdiğim zaman uyku saatinin geldiğini anlardı. Benim minik prensesim yaşına gireceği günü bilmeden de bekliyordu belki de , bizde anne-baba olarak farklı şeyler yapmak için internette dolanıp durduk. O kadar güzel şeyler vardı ki, bizde onları gördükçe fikirlerimiz her gün değişmeye başlamıştı. Çalışan anne olarak bazı zamanlar İpeğin yaşına girmesini istemiyordum, çünkü devletin vermiş olduğu hakkım gidecekti. Haftada 1gün izinli olmak ve çocuğunla güzel vakit geçirmek paha biçilemez. Zaten hasret bir şekilde geçirdiğimiz günlerimiz vardı ve bunlar hep devam edecekti. İnşallah devlet çalışan annelerin yaşadıklarını görürde bizler için çözüm bulur. Devlet memurları bizlerden daha şanslı gibi hayırlısı bakalım , biz isteyelim belki yaparlar.

Akşamları eve gittiğim zaman İpeğin gözlerindeki ışıltıyı görmeniz gerekiyor. Daha bebekken de öyleydi şimdi de öyle. Bazı zamanlar sabah uyuyor olurdu, bırakırken kokusunu çekerdim ,koklardım, öperdim usulca… Annemle konuştuğum her saat benim için biraz üzücü geçiyordu ,hala devam ediyor. Yapmış olduklarını dinlerken üzülüyorum ama elimden bir şey gelmiyor. Çalışmak zorundayım ,onun geleceği için elimden geleni yapmam gerekiyor.

Bir gün geç gitmiştim eve trafik vardı galiba yine her zaman ki gibi ,baktım İpek yerde yatıyor ,annem güzelce bir oyun alanı yapmış ,oynuyor orda. Neyse ben gittim önce sesimi çıkarmadım daha sonra İpek birden dönmüştü ,meğer İpek hanım dönmelere başlamış beni görünce tepişmeye başlamış sesler çıkarmaya başlamıştı, sevinmişti. Ben o anda şaşkınlık içindeydim ve tuhaftı gerçekten. Yavrumun döndüğünü yeni görüyordum bu tür olayları çok yaşadım, eve geldiğimde sürprizlerim çok oldu .Hayatıma renk kattığı için anneme ve prensesime teşekkür ediyorum. Bana söylemeyerek bazı zamanlar böyle sürprizler yaptılar işte.

Bu tür olayları çalışan annelerin çoğu yaşamakta ve bunları ya annesinden yada bakıcıdan duymakta. Benim şanslı olmamın nedeni belki de annemin İpeğe bakması. Bakıcı yada başkası bakmış olsaydı büyük bir ihtimalle ben kafayı yemek üzereydim. Annemin benden daha iyi bakacağını bildiğim için ona güvenmemezlik edemezdim. Bazı zamanlar tabi ki annemle ters düştük ,onun yaptığı şeyi onaylamadığım günler oldu ama o bir kere yapıldı bir daha yapılmadı. Benim kurallarım oldu annemde sağ olsun uydu. İki arada kalan bir çocuk olmaması için buna dikkat etmemiz gerekiyordu. Sağ olsun annem benim hakkını ödeyemem.

Hadi sizlerde yaşamış olduğunuz sorunları paylaşın, sizin de unutamadığınız bir olay mutlaka olmuştur. Çalışan annelerin yaşamış olduğu sorunlar maalesef bitmiyor bitmeyecekte.

Yaşamış olduğum ve bazı annelerinde yaşadığı şeyler belki de bunlar. Bundan sonra yaşadığım bütün zorlukları sizinle paylaşacağım. Sevgiler…

2 Yorum

 1. ilknur balcı 1 Ekim 2013

  merhaba;
  çalılan bir anne olarak ilk zamanlar eve ağlayarak dönüyordum sonra alıştım çocularımı özlemeye yaşadığı ilkleri başkalarından duymaya alıştım.
  1 yıl annem baktı çocuklarıma sonra bakıcı ve sonra başka bir bakıcı şimdi kreşteler.
  çalışan anne olmak çok zor ama herşey onların geleceğe güzel hazırlanabilmesi için:)

  • 1 Anne Yazar | 1 Ekim 2013

   Evet İlknur,ilklerini annemden duymak beni kötü hissettirsede ona annemin baktığı için şanslıyım galiba.Allah uzun ömür versin sevdiklerimize.Çalışan anne olarak hep bir burukluk var içimde ama hayat bu ,herşey evlatlarımız için.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Bir cevap yazın