Kendimce Çalışan Anne Olmanın Zor Yanları-5

16 Eylül 2013 2 Yazar: Aile Merkezi

Haftalar haftaları kovalarken her ay bebeğimiz ne durumda diye merak ediyor e randevu günümüzün gelmesi için dört gözle bekliyorduk.39 hafta bu şekilde geçmişti.

Çalışıyorum ve doktor kontrol günüm geldiğinde nasıl izin alıcam diye düşünürdüm hep. Sağ olsun bizim bölüm sorumlumuz Tamer bey , baba olduğu için halimden çok anlıyordu. Hep bana bu günlerini çok arıcaksın, keşke imkanın olsa da bebeğine sen bakabilsen derdi. O günler hala gözümün önündedir. Hayat şartları, sıkıntılarını bir kez daha gösteriyordu maalesef.

Doktorumuz Hakan bey ,bazı zamanlar bana bu tansiyon ne, çok kilo almışsın böyle gidersen senin için kötü olur, dediği anlarda moralim sıfır oluyordu. Her kontrole eşimle beraber gittik, gittiğimiz zamanda vidyoya çekerdik. Daha minnacıkken bile bir sürü vidyosu olmuştu prensesin. Eşim gelmediği zamanda sağ kolum annem yanımda olur, fotoğraf makinasını ona verir o vidyosunu çekerdi ,doktorumuzda ultrason fotoğraflarını verirdi. Ne güzeldi o günler yaa, o heyecan nasıl güzel bir şeydi. Bir gün gittim son haftalarımdı artık , ebe bana baktı ve oyyy senin son anların gelmiş birazcık daha dikkat et demişti. Ben sanki karnımda bir prenses yokta o kadar rahat hareket ediyordum ki ,daha 40.haftama çok var diyordum. Nerden bilebilirdim ki 38,5 haftada geleceğini. Ayyy ne komikti yaa hala gülüyorum. Gezerken nerdeyse doğuracakmışım.

Abimin düğün için hazırlıkları devam ediyordu. Kına gecesi için biz değişik bir şeyler hazırlamıştık ve o Pazar günü de onları bitirmek için elimden geleni yaptığım gündü. Sabahı Miniatürke gitmiş orda gezmiştik ,ordan İkea ya gitmiştik ,yemek yedikten sonra artık eve gelmiştik. Evde de İpeğin dolabını son kez düzeltmiştim hatta bavulumu hazırlasam iyi olur diye birkaç parça koyup hazırlamıştım. Kapının kenarına koymuştum. Gece 12,30 da başlamıştı sancılar…Sabah 06,30 a kadar dayandım. 07.00 da hastanedeydik ve…

Hey gidi günler heyy…

Çalışan anne olmanın izin alırken ne kadar stresli olmanı, izin alırken seni sorguya çekmeleri yada senin o şekilde hissetmen, tamam izin alıyorsun ,dönüş ee ne yaptın, sonuç ne ? gibi şeyler çok duyuyorsun. Annesin sen , çocuğunun yanında olman gerekirken bırakıp geliyorsun .Bazı şeyleri ben çok büyütüyorum belki de tam bilmiyorum ama bazen yapıyorum işte. İçime attıkça onlar çoğalıyor sinir ediyor beni.

Hayattan zevk almayı bildiğiniz sürece siz zaten pozitif bir anne olursunuz. Hayatı olduğu gibi değil de, sizlerin de birşeyler katmasıyla rengarenk yaptığınız zaman, huzurlu ve mutlu bir ortam hazırlamış olursunuz. Biz ailece böyle yapıyoruz. Hayat bu şekilde çok güzel. Pozitif anne pozitif bebek demek. Hadi sizde içinizdeki kötü düşünceleri atın, hayatınızdan zevk alın almaya devam edin.

Hayat sevince çok güzel hadi sizde birazcık sevin…

Yaşamış olduğum ve bazı annelerinde yaşadığı şeyler belki de bunlar. Bundan sonra yaşadığım bütün zorlukları sizinle paylaşacağım. Sevgiler…

Burcu 1Anne