İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eda Dilhan Aydın İle Röportaj

Koçluk nedir? Öğrenci koçluğu nasıl yapılır? Çocuklar da nefes koçluğunun faydaları nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını bugün bizlere Eda Dilhan Aydın veriyor.Her çarşamba www.radyoa.com de saat 14:00 da yayınlanan #cocuklahayat programında tanıdım Eda hanımı. Nasıl güzel bir ses tonu vardı anlatamam. Keşke programın tekrarı olsa da sizlere dinletme imkanım olabilse. Hande’m benim ,sağ olsun beni çok güzel insanlarla tanıştırdı ,sırf bu yüzden bazı zamanlar Ankara’ya yerleşmeyi düşünüyorum 🙂

Program boyunca Eda hanım sağ olsun sorularımı cevapladı ve çok duygulanmıştım. Çalışan 1Anne olduğum için yaşamış olduğum sorunları söylemiştim ve o da “Eve gittiğiniz de çocuğunuza 12 kere sarılın! ” demişti. Çok ilgimi çekmişti ve bu 12 kere sarılma kuralımızın cevabını da röportajımız da göreceksiniz. Eda hanıma ulaşmak isterseniz bilgileri aşağıda. Ben kendim adıma çok teşekkür ediyorum. Bizi kırmadı ve sorularımızı cevapladı.

Hadi bu güzel söyleşimize buyrun …

Eda hanım merhaba, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar :). Ben Gazi Üniversitesi  Eğitim Fakültesinden mezunum . Üniversite 1 den beri çalışıyorum 4 sene kreş öğretmenliği yaptım kalan 11 yıl boyunca çeşitli dershanelerde  öğretmenlik , yayın ve eğitim koordinatörlüğü ve bolum başkanlığı yaptım. Bir yandan da yasam koçluğu, olumlu düşünce teknikleri eğitimi, yetişkin ve çocuk nefes koçluğu eğitimi , hızlı okuma eğitmenliği, eft ,dikkat eksikliği ve hiperaktiviteli çocuklarla oyun terapistliği eğitimlerini aldım. Daha sonra EDNIA COACHING I kurdum  .

İki güzel yeğeniniz var, onlar için neler yapıyorsunuz? Beraber yaptığınız ,en keyif aldığınız şeyler nelerdir?

Yeğenlerim benim yaşam destek ünitem J ablama her defasında teşekkür ediyorum onların varlığı için. İpek 8 yaşında ve onunla hayatı paylaşıyoruz aslında. Beraber muhteşem zamanlar geçiriyoruz.3 yaşından beri kız kıza partilerimiz var onunla 🙂 . Derste çalışıyoruz, uzun uzun sohbetler ediyoruz ,dertleşiyoruz 🙂 .Atahan 3,5 yaşında .o bir araba tutkunu onunla oyunlar oynuyoruz . Ben yeğenlerimle olabildiğince çok zaman geçirmeye çalışıyorum. Çok fazla anımız olsun istiyorum. Onlar büyüyüp biz yaşlanınca sohbetlerimiz zevkli olsun dimi ,yaşayan anılarımız , anlarımız olsun istiyorumJ dolayısıyla onlarla geçen her dakika ne yaparsak yapalım benim için çok keyifli .

Eda ve yeğenleri

Ednia Coaching nasıl ortaya çıktı? Neler yapıyorsunuz?

Ednia coaching in çok güzel bir hikayesi var. Öğretmenlik yaparken  bir günde işi bırakıp yapmam gerekenlerin listesini yaptım. Hayatımın iplerini elime almam gerektiğini hissettim. Eğitimlerimi almaya başlamıştım. EDNIA kuruldu. Ankara da ilklerden EDNİA 3 yastan 70 yasa kadar kişilere hizmet veriyoruz. Hamilelerle ilgili ayrıca eğitimlerimiz var. Nefes eğitimi ,  yeni doğan bakimi,  ilk yardım hamile yoga eğitimlerimiz var. Bunları tek ben yapmıyorum tabi ki:)

Ayrıca öğrenci koçluğu yapıyorum . Okula yeni başlayan, çalışma sıkıntısı olan , üniversite sınavına  yada sbs ye hazırlanan olan öğrencilerime destek oluyorum. DEHB  çocuklarla birebir oyun terapileri yapıyorum. Okulöncesi grupla oyun atölyeleri yapıyoruz.

eednia LOGO

Bir programda çocuğunuza 12 kere sarılın demiştiniz, bunun anlamı nedir? Çalışan anneler maalesef çocuklarıyla çok fazla zaman geçiremiyorlar ,onlar için ne öneriyorsunuz?

Bedenimizin dokunma hafızası var. Sarılmak güçtür, kabuldür. Ne kadar çok sarılırsak o kadar karşımızdakine kabul hissi vermiş oluruz oda kendini  güvende hisseder.

Çalışan anneler maalesef kötü  hissediyorlar bu konuda. Ama hep söylediğim gibi önemli olan geçirmiş olduğunuz süresi değil kalitesi önemli. Yeter ki eve geldiğinizde onunla kaliteli zaman geçirmek .kaliteli zaman ne derseniz. Geçen zamanın ona ait olduğunuz anlasın ,hissetsin ipekle bizim kız kıza partilerimiz gibi. O  zamanın tamamı ona ait unu hissediyor. Hissetmediği  sürece bilmesinin bir anlamı yok.

Nefes koçu olarak neler yapıyorsunuz? Çocuk nefes koçluk hizmetinin faydaları nelerdir?

Çocuklar belirli yaşa kadar doğru nefes alıyorlar. Daha sonra yavaş yavaş üst nefese geçiyorlar. İşte biz o noktada sırf çocuklarla değil annelerle beraber nefes oyunlarıyla nefeslerini dengelemelerini öğretiyoruz. Annelerde oyunları öğrenip  evde  tekrar edebiliyorlar.

Özgüven oyunu nedir? Bunu çocuklarımızla beraber nasıl oynayabiliriz? Anne-baba olarak neler yapmamızı tavsiye edersiniz?

Sadece bir tane oyun değil  özgüven oyunu. Bir çok oyun öz güveni artırabilir. Biz tabı ki daha yönlendirerek yapıyoruz. Hem öz güvenlerini artırıp hem de insan ilişkilerinde aktif olmalarını sağlıyoruz.

Mesela sabahları  ben yapabilirim oyunu oynayın. Her sabah kahvaltıda  gün içinde neler yapabileceğinizi birbirinize söyleyin. Güne başlarken muhteşem bir motivasyon kaynağı olur. Ayrıca kahvaltı sadece beslenmekten çıkar anne babayla kaliteli zaman geçirme zamanı olur .Hatta kahvaltı etmeyen ,yemek yemeyen çocuklar için kahvaltı zamanla muhteşem bir öğün haline gelebilir.

Eda hanım koçluk dışında neler yapar? Yeğenlerinizle birlikte sinemaya gider misiniz?

Eda hanım koçluk dışında  aile ve arkadaşlarıyla çok zaman geçirir, seminer seminer dolaşır, iyi bir okurdur her şeyi okur, izler. Meraklıdır Eda her şeyi öğrenmek ister.

Tiyatroyu çoookkk sever.

Atahan’la sinemaya gitme fırsatımız olmadı daha  ama İpekle sinemaya gitmeye bayılıyoruz.

Eda & İpek

En son olarak ta anne ve babalara neler söylemek istersiniz?

Lütfen çocuklarınızı gerekli durumlar dışında uzman uzman dolaştırmayın. Buna bu aralar çok fazla rastlıyorum. Çocuklarımızın yaş dönemlerinin özelliklerini iyi bilirsek zaten buna çok fazla  gerek kalmaz. Ve onlarla bolll booll oyun oynayın.

Şunu hiç unutmayın sizin bir gülümsemeniz onların dünyasını aydınlatır.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın