Esra Demiröz İle Röportaj

14 Ağustos 2013 0 Yazar: Aile Merkezi

2012 yılı boyunca yapmış olduğumuz röportajlarımıza 2013 yılında da devam etmeye devam ediyoruz.Bu hafta da çok güzel bir anne bizlerle beraber.Hem çalışıyor ,işini en iyi şekilde yapıyor hemde anne .Doula /doğum destekçisi. Doulaların neler yaptığını herkes çok merak ediyor ve bizde sizler için bunu öğrenmek için Esra hanıma birkaç soru sorduk.Sağ olsun bizleri geri çevirmedi ve en içten şekilde sorularımızı cevapladı.

Çok teşekkür ediyoruz ve sizleri bu özel ve güzel röportajımız ile baş başa bırakıyoruz.Keyifli okumalar…

 

Dünyalar güzeli prenses Derin’in annesi olarak Esra neler yapıyor?Esra Demiröz

Öncelikle tabi ki annelik yapıyorum. En azından elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Hepimiz biliyoruz “mükemmel anne, mükemmel ebeveyn” yoktur.

Derin’in doğumu ile birlikte çok yoğun olan kurumsal iş hayatımı bıraktım. Kızımın her şeyi ile ben ilgilenmek, ilklerini ben görmek istedim. Zor olmadı mı?

Çok zor oldu. Maddi, manevi açıdan. Ama hiçbir zaman pişman olmadım.
Anneliğin yanına doulalık ekledim son bir senedir hayatıma. Başka bir everene geçiş yaptım diyebilirim. Şimdi hem kızıma annelik ediyorum hem de doğumda anneye annelik ediyorum. Yaptığım işin çok kutsal olduğuna inanıyorum çünkü doğum çok kutsal bir şey.

Derin nasıl bir bebeklik dönemi geçirdi? Her annenin yaşamış olduğu sıkıntılar sizde de var mıydı?

Derin çok sakin bir bebekti, hala da sakin.

Sadece ilk 3 ay kolik olmayan ama klasik akşamüstü ağlamaları olurdu. Yemek sorunu hiçbir zaman olmadı. Benim her istediğim yemeği yemedi ama sevdiği şeyleri yerken de hiç sorun çıkarmadı, bu hala böyle devam ediyor. Ben de onun huyuna gittim. Sebze ile pek arası yok, brokoli, bezelye, patates, havuç dışında. Ben de diğer sebzeleri sevdiği çorbanın içine püre yaparak katıyorum. Ona göre sistem geliştirdim.

Her yere Derin ile gittim, yanımda onu oyalayacak malzeme her zaman vardır. Oyun hamuru, boya kalemi, defter vs.
Beni hiçbir konuda hiçbir zaman zorlamadı. Hep uyumlu, sakindi. Ben bebeğin, çocuğun kesinlikle bir rutini olmasına gerektiğine inandım. Öğlen uykularını istisnalar olmadığı sürece aksatmadım. Yemek saatleri hep düzenli idi. 2.5 seneye kadar her gün yıkadım, şimdi kışın gün aşırı yazları ise çok sıcak olduğu için her gün yıkıyorum. Hatta bazen gece yatmadan duş aldırıyorum.

Doula/Doğum Destekçisi? Neler yapar?

Doula doğumdan önce, doğumda ve loğusalıkta, anneye ve ailesine fiziksel, duygusal ve bilgisel destek veren eğitimli ve tecrübeli kadın demektir.Doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olur.Doğumun başından sonuna kadar annenin yanında olur.Doğumun çeşitli süreçlerinde evde ve hastanede anneyi sürekli fiziksel ve duygusal olarak rahatlatır. Masaj yapar.Fizyolojik pozisyonlar önerir.Nefes ve acı ile baş etme yöntemleri ile yardımcı olur.Cesaretlendirir.

 Sen Doula olarak neler yapıyorsun? Annelerin Doula üzerine bilgi almaları nasıl sağlanıyor?

Hamileler artık daha bilinçli, her konuyu araştırıp öğreniyorlar. Bir şekilde yolları doula ile kesişebiliyor. Ama hala olması gereken kıvamda değil doulalık. Şu an öğrenci doulalar dahil yaklaşık 20 kişilik bir grubumuz. Doulalığı yaymak adına yavaş ama emin adımlar ile ilerliyoruz. Bundan iki sene sonra çok farklı bir yerde olacağımıza inanıyorum. Ben blog yazmaya çalışıyorum, aynı zamanda HT Hayat’ta yazı yazıyorum.

doulannesra.wordpress.com/ blogun var nasıl ortaya çıktı? Neler yazıyorsun?

Doula kursuma başladıktan sonra blog yazmam gerektiğini düşündüm. Öğrendiğim bilgileri tüm hamile adayları ile de paylaşmam gerekiyordu. Bazen zaman bulamıyorum yazmaya ama yazmayı seviyorum. Hamilelik, doğum, annelik çocuk ile ilgili şeyler yazmaya çalışıyorum.

Doula

Doula olarak annelerden neler bekliyorsun? Neler yapmalarını öneriyorsun?

Öncelikle sakin olmaları, rahat olmaları gerektiğini öneriyorum. Sonrası geliyor zaten. Bedenlerine ve kendilerini hatta öncelikle bebeklerine güvenmelerini öneriyorum.

Derin’le beraber olduğunuz zaman neler yapıyorsunuz?

Oyun oynuyoruz. Parka gidiyoruz, alışverişe çıkıyoruz. Ev işi yapıyoruz, yemek yapıyoruz.

Annenle ilişkinizle senin Derin’le anne-kız arasındaki ilişki arasında farklılıklar var mı?

Annem ile ilişkim her zaman iyiydi. Ben her gün an az bir kere annemle muhakkak konuşurum bu anne olmadan önce de böyleydi, şimdi de böyle.

Derin ile ilişkimde tabi ki farklılıklar var.Anneniz ile aranızdaki ilişkide hoşlanmadığınız, yetiştirilme şekliniz de beğenmediğiniz noktaları zaten değiştirmek için çabalamaz mısınız?

En son olarak da bir anne ve Doula olarak annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersin?

Çocukları ile bol bol vakit geçirmelerini öneririm. Bunun için illa çalışmayan anne olmaya gerek yok. Yaşadıkları her anın değerini bilsinler. Aslında tüm hayat için böyle değil mi?

Dünü biliyoruz, bugünü biliyoruz, ya yarını? O yüzden bugünün tadını çıkaralım!

Esra & Derin