İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alışverişkolik ve Evlilik

Bu iki kelime ne kadar önemli değil mi kadınlar için? Alış-veriş hem alırsın hem de sevdiklerine aldıklarından hediye edersin. Hayat böyle sürüp gider, kimisi sevinir kimisi üzülür aldığınızı beğenmez ,size belli etmez yada açık açık “Bu ne yaa” diyebilir. Kadınlarda alışveriş yapmadan duramaz ve bazı alışveriş sitelerinin açılmış olması, indirimlerin bizlere hitap etmesinden dolayı devamlı bir para harcama içinde oluruz.

Alışverişkolik ve Evlilik adını duyunca acaba nasıl bir şey diye düşünmeden edemedim. Evet bu isim bir kitap ismi yazarı da Sophie Kinsella. Onun okumuş olduğum  ilk kitabı Pasaklı Tanrıça. İlk okumaya başladığım zaman biraz sıkılmış olsam da sayfaların geçtikçe ne kadar meraklandırıcı olduğunu görmüştüm. Yapılan yorumları görünce de herkesin beğendiğini ve diğer kitaplarının da güzel olduğunu okumuştum. Tatil için D&R dan kitap almaya karar verdim ,güzel ve meraklandırıcı bir kitap ararken bu kitap ve diğer serileri önüme geldi, aldım tabi ki ama maalesef tatile gidene kadar gelmedi, hatta biz döneceğimiz zaman annem aradı kitaplarınız geldi dedi. Bu haberi alınca sevindim ama bir taraftan da üzülmüştüm. Tatil için aldığım kitaplar geç gelmişti.

Gezi olayları olmadan öncesinde maalesef alışveriş merkezlerinden çıkmıyordum. Durmadan alışveriş yapar, yemeğimizi yerdik. Artık alışveriş merkezlerine gitmiyoruz galiba biraz alışverişkolik olmaktan çıktım. Özellikle İpek 1cimcime doğduktan sonra kendimi resmen herşey den soğuttum geri çektim. Beni görenler hep şaşırmaya başlamıştı. Benim için çok iyi olmasına rağmen alışkanlık yaptığım insanlara göre kötüydü.

Alışverişkolik ve Evlilik Becky adında bir kızın alışveriş yaparken nasıl kendinden geçtiğini anlatıyor aslında. Alışveriş yapmak ona göre bir heyecan ,istek, sadece almak. Sevdiği adamdan almış olduğu evlenme teklifi ise süperdi, okurken sanki gözümün önündeydi o karların içindeydim. Çok güzeldi gerçekten ,keşke herkes her kadın böyle bir evlenme teklifine sahip olsa değil mi? Kitap çok sürükleyici ve meraklandırıcı. Ramazanın girmesinden dolayı öğle aralarında okumadan edemiyorum, sabah ve akşam serviste okuduklarımda yanıma kar oluyor. Akşam eve ölü gibi gittiğim için yemek ortalığı topla biraz İpek 1cimcime ile oyna ,yat gece sahura kalk derken monoton olarak hayatımızı devam ettiriyorum. Bence bu kitapları alın ve okumaya başlayın, seveceğinize eminim ama tabi ki düşünceler kişiden kişiye değişir. Artemis yayınlarından .

Kendiniz için en son ne zaman alışveriş yaptınız? Sadece kendiniz için aldığınız bir şey var mı? Benim ilk öncülüğüm İpek 1cimcime daha sonrada eşim. Onlara aldığım zaman nedense kendimi iyi hissediyorum. Kendime en son ne aldım diye düşünüyorum ve galiba bu kitapları aldım. Benim için güzel bir koleksiyon olacak gibi. Bide kitapların cep boylarının olması çok iyi oluyor. Küçük çanta kullananlar için de süper. Kitaplar o kadar indirimde ki ama hala alanlar yok . Şimdi bir çocuğa kitap hediye ettiğinde onu atabiliyor, önemsemiyor. Bizim zamanımızda öylemiydi? Ne kadar değerliydi, kitabın neyden yapıldığını bilincindeydik, sayfalarını dikkatlice çevirir, kıvırmazdık bile, ayraç kullanırdık. Hey gidi çocukluğumuz hey… Keşke şimdiki çocuklarda böyle olabilse. İnşallah İpek 1cimcime kıymet bilen ,değer bilen bir çocuk olur. Bizim kitaplarımızı kitaplığa koyarken nasıl sıraladığımıza bakıp o da bişeyler yapmaya çalışıyorsa o zaman işte onun ne kadar dikkatli ve değer vereceğini görüyoruz. Böyle bir evlada sahip olduğum için çok mutluyum. Çok akıllı bir çocuk ve ne söylense anlıyor. Hayat çocukla çok güzel ve öyle olmaya da devam edecek .

Şöyle geriye baktığım zaman ,annemle babamın pek kitap okuduğunu hatırlamıyorum ama hep bize derlerdi okuyun kızım-oğlum. Geleceğiniz için sizin okumanız ayakta durabilmeniz gerekiyor derlerdi. Hani derler ya sen çocuğunun yanında kitap oku ki o da senden görsün okumaya başlasın, annemle babam okumazdı ki ,biz niye bu kadar seviyoruz okumayı? İçimizden geliyordu belki de. Hep Takdirname alan bir öğrenciydik biz, Liseye geçmiştim ve o zamanlar Süper Lise vardı bende oraya gittim ve bir sene hazırlık okumuştum. İlk defa ne Teşekkür nede Takdir belgesi alabilmiştim. Ağlaya ağlaya eve gelmiştim. Türkçem 2 geldiği için…

Zaman çok hızlı geçiyor ve bizler yaşlandıkça yeni nesiller çoğalıyor. Kimimiz ölüyoruz kimimiz doğuyoruz. Ölenlerin yerine yenileri doğuyor. Çok okuyan mı bilir çok gezen mi ? diye sorarlar ya işte bence her ikisi de önemli. Okuyacaksın ki o yer hakkında bilgin olacak, oraya gittiğinde zorluk çekmeyeceksin. Bol okumalı günlerimiz olsun bugünden itibaren inşallah…

  • Otuz yaşına gelinceye kadar kitapları sevmeyen, sonraları da onları anlayacak kadar sevmeyecektir (Clarendon)
  • Kitapsız büyüyen çocuk ,susuz büyüyen ağaca benzer(Çin Atasözü)
  • Kitap Hayatı Okumaktır…

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın