Hamilelikte Yaşanılan Diş Problemleri Nelerdir?

Hamilelikte Yaşanılan Diş Problemleri Nelerdir?

18 Temmuz 2013 0 Yazar: Aile Merkezi

Dişinde çürük olmayan var mı? diye sorsam belki çok az sayıda kişi bende yok diyecektir. İşte bende o kişiler arasındaydım yaklaşık olarak 23 ay öncesine kadar. Ne oldu? Doğum yaptım ve ilk dişimi kaybettim diyebilirim. Zaman geçti yavaş yavaş diğer iki dişimi de kaybettim ve geçenlerde yaşadığım sorunları biliyorsunuz zaten.

Diş Ağrısı

 

Dişin ne kadar önemli olduğunu maalesef dişinizi kaybettiğiniz zaman yada operasyon yapılırken acı çekerken hissediyorsunuz. Ağzında tek bir dolgu bile olmadan 27 yıl geçirdikten sonra 2 sene içerisinde 3 dişime operasyon yapıldı ve maalesef ben çok ağrı ve acı çektim. İlk zamanlar emzirdiğimden dolayı ilaç kullanmıyordum ama yeni yaptırmış olduğum iki dişten dolayı ilaç kullandım. O kadar dikkat etmeme rağmen dişlerimi kaybetmem beni çok üzdü ve yıprattı ama siz siz olun dişlerinize dikkat edin ve doktora gitmekten sakın korkmayın.

Peki ,bu dişlerde ki çürükler nasıl oluşuyor? Önlemi nasıl alınır? Nelere dikkat etmeliyiz ?

Dişlerde çürük oluştuğu zaman maalesef ağrılar ilk belirtileri olabiliyor. Sıcak yada soğuk içtiğiniz zaman da bile dişlerinizde sızı hissediyorsanız işte o zaman diş doktoruna görünmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Çürükler beslenme şeklimize, ağzımızdaki bakteriler ve zaman ile büyük denge içerisindedir. Beslenme şeklinize dikkat etmezseniz dişleriniz çürür, tatlılar yersiniz daha sonra dişlerinizi temizlemezseniz işte o zamanda ağzınızdaki bakteriler PH dengesini düşürür ve çürükler oluşabilir. Zaman nasıl etkili oluyor diye düşünürseniz eğer işte o bizim dişimize baktığımız ,bakımını nasıl yaptığımızla ilgili. Diş ipi kullanıyor musunuz? Diş doktoruna ne kadar sıklıkla gidiyorsunuz? Diş fırçanızı ne kadar sıklıkla değiştiriyorsunuz? İşte bunlara cevap verdiğiniz zaman , zamanın ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu göreceksiniz.

Diş çürüklerini önlemek için elimizden geleni yapmaya çalışmamıza rağmen bazı nedenlerden dolayı çürüklerin olmasını önleyemiyoruz. Ben o kadar dişime bakmama rağmen doğumdan sonra maalesef üç dişimi kaybettim. Doğumdan sonra annelerde kalsiyum eksikliği görülmekte ve bunu önleyemedikleri zaman maalesef kötü sonuçlara maruz kalabiliyorlar. Hamileyken ve doğumdan sonra ilaç kullanamadığınız için çok acı çekebiliyor yada size bir işlem yapılamıyor. Anestezi yapılarak dişlere bakıldığı zaman bu anne için bir sorun oluşturmadığı görünmektedir. Bende son iki dişimi bu şekilde yaptırmak zorunda kaldım. Dişlerde tartar oluştuğu zaman hamileyseniz bunu ikinci 3.ayda temizletmeniz gerekmektedir. İlk 3 ay çok önemli olduğu için bu dönem içersin de işlem yapılmaz. Diş ipi kullanıyor musunuz? Bende kullanmadım ama kullandığımız zaman ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Hamileliğiniz boyunca süt ve süt ürünlerinden yada bol yeşillikli beslenmediğiniz zaman ihtiyacınız olan kalsiyumu alamadığınıza zaman işte dişlerinizde çürükler oluşmaya başlıyor. Ben süt içemiyorum ,tiksinme şeklinde bendeki . Kakaolu yada meyveli süt içtiğim zamanda belki de hiçbir etkisini göremedim. Doktorum süt içemiyorsan bol bol ayran iç derdi. Onu da içmek aklıma bile gelmezdi. Yoğurt her öğünümde mutlaka olurdu. Ama ne oldu ? 3 dişimi doğumdan sonra kaybettim. Ne kadar çok baktıysam yada dikkat ettiysem olmadı .

Hamileliğiniz boyunca dişinizde sorun olursa buna maalesef doktorlar ilk 3 ay içerisinde bir çözüm yada müdahale yapamıyorlar. Arkadaşım 6.ayındaydı yani ikinci 3.ay içerisindeydi dişindeki büyük ağrıdan dolayı doktora gittiğinde doktor kurşun önlük giydirip o şekilde bakımını yapmıştı. Dişe acil röntgen çekilmesi gerekiyorsa da bu çelik yelek olmadan çektirilmemesi öneriliyor. Hamilelikte kullanılan antibiyotiklerde çok önemlidir her ilaç kullanılmamalıdır. PAROL-MİNOSET gibi küçük değerli ilaçların kullanılması söylenmesine rağmen bazı doktorlar hamilelik evremize göre ilaç verebilmektedirler. Bende çok büyük bir hastalık geçirmiştim ,doktorum bana antibiyotik vermek zorunda kalmıştı, Allahtan İpek’te bir yan etki olmadı. Allah yardım ediyor bizlere resmen.

Hamilelik evresi boyunca bizlerde çok fazla değişiklik meydana gelir ve bazı zamanlar bu değişikliklerden dolayı sitrese girip bunalabiliriz. O zaman ne yapın biliyor musunuz? Ben yatağa yatar ve İpeğin hareketlerinin vidyosunu çeker ona şarkı söylerdim. O hareket ettikçe içime huzur dolar ona kavuşacağım günün geleceğini hayal ederdim. Sizler lütfen sabırlı olun ,dişlerinizin bakımını yapın. Randevunuzu alın ve dişlerinize baktırın, kaybettikten sonra önemini anlayacağınıza sağlamken kıymetini bilin.

Geçenlerde yaşamış olduğum Diş Maceram’a buradan ulaşabilirsiniz.

Randevu almak içinde tık tık lütfen.