İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendimce Çalışan Anne Olmanın Zor Yanları-2

Çalışan anne olmanın zorluklarını kendimce anlatmaya devam ediyorum. Kendimce diyorum çünkü benim yaşadıklarım belki sizin yaşadıklarınızdan farklı olabilir. Bana verilen haklar size tanınmamış olabilir. Keşke her anne çocuğuna kendisi bakabilse…

Geçenlerde kanalları gezerken Kanal24 te anneysen.com kurucuları Aylin ve Pınar hanımı gördüm .Onların yeri bende çok farklı. İlk onlarla tanıştım 2010 yılıydı sanırım ve bizim blog açıldığında da ilk yazdığım konu onlardı. Süper bir şey benim için. O zamanlar belki onlarla tanışacağım aklımın ucundan bile geçmezken şimdi onlar benim ayda bir kez de olsa gördüğüm, arada telefonla konuştuğum, mail attığımda hemen cevap alabildiğim özel kişilerden oldular. Onların yeri her zaman bende farklıdır ve böyle de devam edecek . İşte onların katıldığı programın sunucusu çalışan annelerin doğumdan sonra hemen işe çağırıldığı ve bunun çok büyük firmaların yaptığını söyleyince benim gerçekten çok şanslı olduğumu gördüm. Benim doğum iznim bittiği zaman şirketimiz sağ olsun istersen süt izinlerini toplu kullan dedi ama ben hafta da bir gün kullanmayı tercih ettim. Daha iyi oldu gibi.

Çalışırken günler bazen çok hızlı bazen de o kadar yavaş geçiyordu ki anlatamam. İpek her geçen gün değişik ve güzel şeyler öğreniyordu. Anneannesi İpek şunu yaptı İpek bunu yaptı deyip beni arıyordu. İyi ki de yapmış. Ben işteyken en büyük sorunum süt sağmaydı. Sütü sağdığın zaman nerede saklayacaksın, sütün az mı geliyor artık diyenlerle idare etmek ,onların söylediklerine kulaklarını tıkamak …bunları yapabiliyorsan işte o zaman sen mükemmel bir anne olursun. Ama çoğu kadın benim de yaptığım gibi bazı şeyleri takıp düşünmeden edemiyor.

İş yerinde 2 saatte bir İpeği emziriyor gibi süt sağıyordum. Allahtan iş yerinde yerimiz vardı, sütü saklamak için de buzdolabımız vardı. Ama her süt sağdıktan sonra mutfaktaki abla yada beni kim görürse ayyy o kadar mı sağabildin demeleri yok mu? Nasıl sinir olurdum. Pompa ile maalesef çocuğun emmesi arasındaki farkı bilmeyen bu kişiler ,anneler ve benim yaşamış olduğum sıkıntı ve stresin farkında değillerdi. Konuşup duruyorlardı. Sağdığım sütleri saklamak için nerede nasıl saklamam konusunda internetten hep yardım aldım. Lansinoh süt saklama poşetlerini kullandım. Bazen de biberonlara koyuyordum. İş yerinde tamam buzdolabında saklıyordum ama ya yoldayken süt bozulursa diye çok korkuyordum. 45 dk lık yol sanki bitmek bilmiyordu. Bunun içinde buzluklar taşımaya başlamıştım. Ahh ahh çalışan annenin yaşadıkları zorluklar ne kadar çok değil mi? Sütün olur birisi bir şey söyler ,moralin bozulur sütün gider, sağarsın pompan bozulur benim yaşadığım bir olay daha işte…

Girdim odaya süt sağıcam, ne güzel çalışan makine bir anda durdu. Pillerini yeni doldurmuştum, düşmemişti, hiç birşey olmamıştı ama çalışmıyordu. Ağlıcam ağlayamıyordum. O gün kalıcam öyle diye çok korktum. Biraz bekledim makinayı salladım durdum ,sonra dedim bebeğim için bir kez daha deneyeyim ve çalışıyordu. O anda dünyalar benim olmuştu sanki. Çalışıyorsun ve iş yerinde böyle bir şey yaşıyorsun, süt sağman gerekiyor ama makinan bir anda bozuluyor. Siz ne düşünürdünüz ,neler yapardınız? Çalışan anne olmak ne kadar zor değil mi? İş yerine sabahın köründe geliyorsunuz , iş yerinde bir göreviniz yapmanız gereken işleriniz var ama bir taraftan da evde sizin sütünüze ihtiyacı olan minnacık kuzunuz var. Hangi birini nasıl yapacaksınız? Bol bol su iç sütün olsun, yeşillik ye sütün artsın, tatlı ye ki sütün bol olsun, daha neler neler. E bide bunları yaparken aldığınız kilolar, sorun sorun bitmek bilmiyor işte.

Anne sütü almayan çocukların ne kadar sıkıntı çektiğini biliyor ve okuyordum devamlı. Elimden geldiğince anne sütü vermeye çalıştım ve hala da veriyorum. İlk günler güzel gelen sütüm maalesef azalmaya başladı, sağdığım süt çok az oluyordu .Annem de artık yeter kızım sağma nede olsa ek gıdalara başladık ,eve geldiğinde seninle olduğunda emer demişti. Ama ben duramıyordum ve sağmaya devam ettim. Sizler de mutlaka sağın, sütünüz gitmesin. Hep içinde bir sıkıntı olmuştu, çalışıyorum yanında değilim ,tek görevim olan anne sütünü neden ondan mahrum edeyim dedim ,devam ettim sağmaya. Zor olmadı mı oldu tabi ki . Sabrettim, sabırlı oldum her şeye rağmen.

Çalışan anne olmanın zorluklarını hep yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz işte, siz neler yaptınız süt sağma aşamasında? Nasıl atlattınız bu dönemi?

Yaşamış olduğum ve bazı annelerinde yaşadığı şeyler belki de bunlar. Bundan sonra yaşadığım bütün zorlukları sizinle paylaşacağım. Sevgiler…

Bir yorum

Bir cevap yazın