İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diş Sorunum Kalmadı

Diş sorunum kalmadı, tabi şimdilik!

Sonunda tatil dönüşü gittiğim diş randevumda doktorum Gonca hanım sorun kalmadığını ve artık bittiğini söyledi. Yine o iğnelerin girip çıkması, gacur gucur seslerin gelmesi, o vidanın dişime kelepçelenmesi daha neler neler yapıldıktan sonra artık işlem bittiğinde merak ettiğim ve soramadan durmadığım soruyu sordum:

 • Gonca hanım müdahale ettiğiniz dişim benim kaçıncı dişim?
 • 7. Dişiniz
 • 7.dişim mi?
 • Evet 7.dişiniz ve bizde 47.dişiniz olarak geçmekte.46 ve 47. Dişlerinize kanal tedavisi yapıldı, sinirler öldürüldü ve artık dişleriniz ölü ,dolgunuz yapıldı.

7.dişim olduğunu duyunca vay bee dedim ve daha sonrada 47.dişiniz dediğinde de biraz tuhaf karşıladım. Hani ağzımızda 32 diş vardı J Bu soruyu sorup durdum ve eşimde şöyle bir şey söyledi belki çocukluktan beri çıkan ,dökülen ve yerine çıkan dişlerin sayısıdır dedi. Düşününce mantıklı geliyor tabi ki .

Doktordan çıktığım zaman sekreter Kanal Tedavisi yapılan diş hakkında küçük bir not kağıdı verdi. Onda şunlar yazılı :

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kanal tedavisi sonrası 2 saat yemek yenilmemelidir.
 • Kanal tedavisi sonrası 1-2 gün kök ucunda ağrı olabilir.
 • Kanal tedavisi hakkında kanal tedavisi yapılan dişin ağızda tutulacağının garantisi bulunmamaktadır. Tedavi sırasında komplikasyonlar oluşabilir. Kanal tedavisi esnasında kanal dolgu maddesi kök ucundan taşabilir. Bunun sonucunda kök ucu operasyonu gerekebilir. Tüm bu müdahalelere rağmen kanal tedavisini takiben diş çekime gidebilir.

Bu notu okuduktan sonra dişlerime daha ne kadar bakımlı bakabileceğimi bilmiyorum. Diş çekimi olmaması için bu kadar acıya katlanmama rağmen bundan sonra dişlerimin bakımını daha düzgün yapmazsam bu sonuçlara katlanmak zorunda kalacağım. Allah bir daha böyle sorun göstermesin. Gerçekten benim ne çektiğimi etrafımdakiler dışında kimse bilemez. Diş ağrısının nasıl bişey olduğunu bilmezken bundan 3 hafta öncesine kadar ağrı kesicilerin bile yetmediği ağrıları çektim. Diş doktorundan korkan, kapısının kenarından hatta ismini görmem bile benim ne kadar heyecanlı olduğumu gösteriyor. Doktoruma sizi bloğumda yazıyorum haberiniz olsun dediğimde çok şaşırdı, aa bloğunuz mu var sizin dedi .Güzel bir macera oldu benim için bu diş olayı.

Şimdi diş doktoruna gitme sırası 1Baba’ya geldi. O da benim gibi korkusunu yener de doktora giderse daha sağlıklı dişleri olacak. Anne-baba olarak çocuklarımıza örnek olmalıyız. Biz dişlerimizi fırçalarken İpek 1cimcime’nin de diş fırçasını alıp “Anneee bende “ demesi ve biz ne yaparsak aynısını yapması bizi çok mutlu ediyor. Daha ağzında 12 adet diş olmasına rağmen o kadar güzel fırçalıyor ki prenses, gel de öp beni anne diyor .Benim prensesimin  de dişleri çok geç çıkmaya başladı. Doktorumuz her seferinde geç çıkan diş daha sağlıklıdır dedi ,bizde kendimizi böyle avutuyoruz herhalde, zaten sorun olsaydı diğer dişleri de çıkmazdı dimi?

Siz siz olun benim gibi dişiniz de sorun varsa lütfen ertelemeyin. Doktora randevu almak SSK da biliyorsunuz çok zor ama benim şansıma çok kolay oldu. Acile gidip emzirdiğimi söylediğim için acil olarak almışlardı. İyi ki acile gitmişim ,iyi ki biran önce göstermişim. Dişim çok kötü bir şekildeydi . Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerindeki doktorlar artık çok iyi sizlerde mutlaka bir gidin muayene yaptırmasanız da uzaktan da olsa doktorların çalışma şekline bakın. Sırada bekleyen hastalardan doktorlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Kişiden kişiye doktor tavsiyesi değişebilir tabi ki ama ilk defa gideceğiniz yada gitmek zorunda kaldığınız bir yerdeki doktor çok önemli.

Diş doktorum Gonca Yıldırım’ a da teşekkür ediyorum.

Çayırova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi çalışanlarına da teşekkür ediyorum.

Anneler lütfen dişlerinize sahip çıkın, 6 ay da bir kontrollerinizi yaptırın. Sıcak soğuk bir şey yediğiniz zaman ağrı yada sızı hissediyorsanız mutlaka bir diş doktoruna görünün ama bu doktor herhangi bir doktor olmasın. Güvendiğiniz bir doktor ve temizlik çok önemli. Tertemiz ,bembeyaz dişler diliyorum herkese.

Randevu almak için tık tık lütfen. Şimdi randevunuzu alın, dişlerinizi zamanında kontrol ettirin.

Bir önceki diş maceram için tık tık lütfen.

2 Yorum

  • 1 Anne Yazar | 11 Temmuz 2013

   Maalesef öyle, zamanında belki biraz daha dikkat etseydim böyle dişlerim tektek gitmeyecekti…
   Hayırlısı bakalım,Allah yardımcımız olsun hepimizin.

Bir cevap yazın