İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İpek ve İlk Bisikleti

Benim gerçek anlamda ilk bisikletim galiba 8 yaşındaydım, o da abime küçük geldiği için ondan bana geçmesiyle artık benim dediğim bisikletimdi. Bianchi vardı o zamanlar şimdi de var mı bilmiyorum ama o zamanlar çok önemliydi Bianchi bisiklete sahip olmak. İlk zamanlar babam arkamdan tutardı, iki tekerlikli bisiklete binmek o kadar kolay değildi. Yavaş yavaş baktım bırakmışlar ben gidiyorum. Öyle öyle öğrenmiştim bisiklete binmeyi.

Bisiklete binersin ve düşme maceraların başlar. Tatillerde o zaman mahalleler çocuk kaynardı, akşam 12 ye kadar aileler hep birlikte bahçede oturur, saklambaçlar oynardık. Gündüz bisiklet akşamda saklambaç çok zevkli olurdu. Hey gidi günler hey. Bir gün arkadaşlarla toplandık yine bizim meşhur yokuşumuz vardı, nasıl hızla aşağıya iniyordum ki sağ olsun arkadaşım önüme gelmesiyle direksiyonu çevirmem bir oldu ve ilk bisiklet kazamı yapmıştım. Çok kötüydüm çok, bacaklarım, kollarım kanlar içindeydi, alnımdan taşlar çıkmıştı. Hala bacağımda yarık izi vardır. Uslandın mı derseniz hayır uslanmadım tabi ki . Her şeye rağmen yine bisiklet tepesindeydim ve gezmeye devam ediyorduk, çırpıcak bacaklarımla nasılda güzel sürerdim. Zaman çok hızlı geçti, bizim bisiklet hurdacıya verildi ,bizler okuduk, iş hayatına girdik, evlendik çocuğumuz oldu.

İpek 1cimcime bu yüzden çok şanslı galiba. Daha 23 aylık olmasına rağmen ilk bisikletine sahip oldu. Sürebiliyor mu? Hayır. Ayakları pedallara değiyor mu? Hayır. Onun bisikleti bisiklet değil ki, robot o robot . Bu bisikletler yeni çıkmış ve babaannesi almış. Çok büyük , çok yer kaplıyor. Avantajları çok büyük ama koşup eğleneceği bir zamandayken bisiklete bağlamak istemiyorum. Zaten İpek 1cimcime de öyle sıkıntıya gelemiyor. Bisikletin üzerinde en fazla yarım saat durmuştur. Binmesiyle inmesi bir oluyor. Allahtan anneannesinin camekanlı balkonu varda arabası, bisikleti bütün büyük şeyler orada saklanıyor. Babannesi heves edip almış ama daha İpek 1cimcime için çok erken , teşekkür ederiz.

Evet gelelim bizim bisiklete yani robot bisikletimize. Koskocaman pembe bir şey. Gölgeliği olması güzel sıcakta gezerken çocukları koruyabilir. Oturtulduğu zaman İpek 1cimcime yi koruması için önü kapatılıyor, önünde robot var ve üzerine bastığın zaman ses çıkarıyor. Pedallarını ilk zamanlar kullanamıyorsun, biraz büyüdüğün zaman da ayaklarını koyduğun basamak gibi şey çıkıyor ve oturağı aşağıya indirilip pedalları ile çevirerek sürebiliyor. Ben büyük olmasından ve çok yer kapladığından dolayı tavsiye etmiyorum. Görünüş olarak insanları çekiyor ama çok büyük ve katlanır bir şey değil, hiçbir bisiklet katlanır değil tabi ki ama biz bunu bizim arabamıza bile sığdıramadık maalesef.

Bisikletin özellikleri internette yazdığı gibi şu şekilde :

 • 1 – 4 yaş arası dönemde kullanıma uygundur.
 • Oturma bölümündeki bar sayesinde, bebeğin güvende olması sağlanır.2 yaş sonrası isteğe bağlı olarak çıkartılabilir.
 • Ayak basma tablası sayesinde bebeğin rahat dengede durması sağlanır. İlerleyen dönemde isteğe bağlı olarak çıkartılabilir.
 • Arkada ve ön tekerleğe bağlı bulunan itme sapı sayesinde ebeveynin rahatlıkla kontrol edebilmesi sağlanır. İstenildiğinde çıkartılabilir.
 • Arka tarafta oyuncak koymaya yarayan plastik sepet vardır. İstenildiğinde çıkartılabilir
 • Üst kısmında güneşi önleyici tente bulunmaktadır .İstenildiğinde çıkartılabilir.
 • Oyuncaklı ön konsol
 • Türkiye’de tek: oturma koltuğunun altında bulunan amortisör sayesinde helezonik yaylanma özelliğine sahiptir.

Johnson DB 601 Robot Ebeveyn Kontrollü Tenteli Bisiklet bizim yeni ve ilk bisikletimizin modeli ve markası bu. Almak isterseniz iyicene araştırın, kullananlara danışın, almak olsun ben aldım diye almayın lütfen. Kullanamadıktan sonra niye kenarda dursun ki, dimi ?

Çocuklarımızın ilk yılları çok önemli ,onlar için bizlerde elimizden geleni yapmalıyız. Sizde yapın, sevin çocuğunuzu, bugün birkez de bizim için sarılın. Hadi bakalım güzel günler bizlerle olsun, Hayat Çocukla Çok Güzel…

8 Yorum

  • 1 Anne Yazar | 8 Temmuz 2013

   Sağol canım ,dedesi akşamları gezdiriyor biraz biraz ama çok zorlanıyoruz. Geçen annem bindirmiş 10 dk durmuş daha sonra annemin kucağına çıkmış, çanta kolunda İpek kucağında, çantayı bisikletin üzerine koymuş kıyamet kopmuş. 2 Yaş bizi çok etkiledi çok 🙁

 1. derya 10 Temmuz 2013

  Bizimde bu bisikletten var ama çok yer kaplıyor gerçekten.Benim ilk bisikletim 6 yaşında olmuştu.O zamanlar heyecan çok olurdu ama şimdiki çocuklar böyle değil 🙁

  • 1 Anne Yazar | 10 Temmuz 2013

   Eskiden herşeyde heyecan farklıydı, bayram gelirdi, sabah olmasını zor beklerdik ama şimdi çocuklar öyle değil 🙁
   Zaman ilerledikçe hayat çok fazla değişiyor 🙁

 2. ayşegül 10 Temmuz 2013

  simdiki çocuklar cok sanslı. benim ilk bisikletim 6 yasında olmustu.yanıs hatırlamıyorsam patlamayan dolgu tekerlekmi deniyordu onlardan. 4 tekerlekti. bindiğim ilk gun yan tekerleklerden sıkılıp cıkarattırmıstım. ve gun boyu sokaklardaydım. ablama bile ben bisiklete binmeyi ogrettim. sonra pinokyo,onden vites kolu olan 3 vıteli sırt yaslanmalıgı olan bisikletim ve hayallaerimin bisikleti castello bisikletim. 20 yasına kadar bisikletten inmedim.hala bisiklet benim için ayrı bir hobidir.oturdugum yer müsait olsa alır binerim yine.ipek simdi kucuk ama bir hoşuna giderse inmeyecektir. bisikleti buyuk olsada iyi günlerde kullansın seker kızımız:)

  • 1 Anne Yazar | 10 Temmuz 2013

   Çok teşekkür ederiz canım, bakalım şimdilik sadece 10-15 dk binmesine rağmen o günkü ruh haline göre tabi istekleri değişmekte .Hayırlısı bakalım

Bir cevap yazın