İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğumdan Sonra Dişlerinizde Çürük Mü Oluştu?

Diş ağrısı yaşayan çok fazla insan olmasına rağmen doktora isteyerek giden çok az kişi vardır. Bende onlardan bir tanesiyim maalesef. Hayatım boyunca ne diş ağrısı çektim ne de dişimde çürüğüm oldu. Ama İpek şuanda 23 aylık doğumdan sonra tam 3 dişime dolgu yapılmak zorunda kaldı.

Dolgu yapıldıktan sonra değişiyor mu? Hayır tabi ki. Sahip olduğunuz kendi dişiniz gidip ölü bir diş ile hayatınızı devam ettirmeye çalışıyorsunuz. İlk olarak üst çenemde çok sızı hissettim ve o ağrıdan dolayı doktora gitmek zorunda kaldım. İş yerimize yakın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi var. Bizim fabrikada çalışanların hepsi aynı doktora gitmiş ve memnun kalmışlar. İlk defa operasyon için bir dişçiye gidiyordum, heyecan doruktaydı. İğneler vuruldu, tam 3 tane yarım saat bekle biz seni çağırıcaz dediler, beklemeye başladım. Yüzüm bir anda hissetmemeye başladı. Uyuştu , sanki dudağım şişiyordu. Sonra ismim yanınca hemen girdim ve dişime kanal tedavisi uygulandı. Meğer dolgu yapılmadan önce kanal tedavisi yapılıyormuş. Allahım o nasıl bir şey? Vidalar giriyor çıkıyor, iğneler sinirlerin olduğu bölgeye kadar iniyor …off feci acı. Neyse geçici olarak doldurmuş ve 1 hafta sonraya randevu vermişti. İpek 1cimcime emiyordu ve tam olarak ilaç içemiyordum. Üst dişime işlem yapıldığında bu kadar ağrım olmamıştı. Dolgum yapıldı günlük hayatıma devam etmiştim.

Zaman hızlı ilerledi ve İpek 1cimcime hala emmeye devam ediyor. Doğumdan sonra maalesef anneler kalsiyum eksikliğinden dolayı dişlerini kaybedebiliyorlar. Ne kadar baksanız dikkat etseniz de dişiniz gidecekse gidiyor. İlk dolgudan sonra inşallah bir daha böyle bir şey yaşamam derken sağ alt çenemdeki azı dişlerimden sızılar hissetmeye başladım, tabi doktora gitmedim ,önemli değildir diye ama meğer ok önemliymiş. Tam olarak 2 hafta diş ağrısı çektim. Ağrıya dayanamaz hale geldiğimde iş arkadaşım ne çekiyorsun gel acile bari götüreyim dediğinde gittik, doktora emzirdiğimi ve PAROL dışında bir ilaç içemediğimi ve hala ağrıdığını söylediğimde sağ olsun hemen acil olarak tedavi için randevusuz bir doktora görünmemi istedi. Ve o doktor benim önceden gitmiş olduğum doktordu. Sevindim ,zaten ona randevu almaya çalışıyordum ,yeni sistemin hastanelerin ortak randevu sisteminden baktığım zaman iki hafta boyunca doluydu. Benim için bir şanstı belki. Neyse dişimi  gösterdim ,temizlemesini, kanal tedavisini yaptı . İşe geldim fena halde ağrıyor ama nasıl bir ağrı anlatamam, twitter üzerinden annelere sordum, normal olmadığını söylediler. Ya dişimde iltihap vardı yada başka bir şeyler ters gidiyordu. Ertesi günü zor ettim. Emzirdiğimden dolayı ilaç içemedim ama o arada da İpek 1cimcime ile ilgilenemedim. Yavrum benim yaaa . Neyse ben ertesi gün arkadaşıma söyledim gel tekrar gidelim göstereyim diye veee o ağrının nedeni anlaşıldı!

İkinci bir çürük daha…

Yıkıldığımın ve içimdeki sorularının cevabını o anda almıştım. Nasıl tuhaf bir duygu anlatamam. Ağzınızda bir şeyler ağrıyor, siz işleminin yapıldığını sanıyorsunuz ama doktor çok rahat, diğer çürük dişiniz ağrıyor, onu bundan sonra yapıcaz zaten diyor. Sevinsem mi üzülsem mi anlayamadım ve randevu günümün gelmesi için dört gözle bekledim, Allahtan ağrım olmadı. Sağ olsun twitter dan herkes nasıl oldun ,ağrın var mı? diye sordular. Bazen insan bunlara ihtiyaç duyabiliyor. Herkese çok teşekkür ederim.

Diş ağrımı bilen arkadaşlarım DİŞİNOL diye bir ilacı tavsiye ettiler. Karanfil yağı ile yapılmış bir ilaç. Dişinize sürüyorsunuz, diş etinize yada dudağınıza değdiği zaman kabartılar oluyor dikkat etmeniz gerekiyor. Onu da kullandım ağrı olduğu zaman birazda olsa kesiyor ama çok şiddetli olduğu için yarım saat sonra tekrar başlıyor. Kullanmadığım kalmadı maalesef .

Randevu günüm geldi ve tek başımayım. Twitterdan hemen yazdım “Diş doktoruna gidip heyecandan kalbinin sesini duyanlar var mı?” diye .Gerçekten de kalbimin sesini duyuyordum. Dolgu yapılacak ama diğer dişin durumunu merak ediyordum. İsmimin yanmasıyla tekrar girdim içeri ve “otur Burcu “ dedi ve dolgu işlemi bitti. Diğeri için işlemler başladı. İğneler, vidalar girdi çıktı ve sinirler bir türlü öldürülemedi. İki şırınga anestezi iğnesi vurdu. Allahım neler oluyor diye düşünmeden edemedim ve o anda tansiyonum düştü. Tepemdeki ışığa bakıyorum ama ben o anda orda değildim sanki. Doktor işini güzel yapıyordu ama sabah gitmem ve heyecanlı bir yapıya sahip olmam maalesef beni bitirdi. Soğuk soğuk terledim. Yarım saat sürdü operasyon ve bitmişti. Doktor yardımcısına tekrar bir randevu tarihi verelim dedi ve cuma günü için gel dedi. Veee çıktım dişçiden ofise geri geldim.

Cuma günü de artık sabah saat 10:00 da dişçide yerimi aldım, hazırlıklı olduğum için tedbirli bir şekilde dişlerimi fırçaladıktan sonra operasyon için sıramın gelmesini bekledim. Geçici olarak ilaç kondu,biraz ağrı olabilirmiş. Tatil dönüşü için randevum alındı,o güne kadar ağrım olmazsa çok iyi olur.Tatilimiz zehir olacak yoksa. Bundan sonra zaten dikkat ediyordum daha çok dikkat edicem dişlerime. Artık acı çekmek istemiyorum …

Doğumdan sonra yaşamış olduğum bu maceralar bana çok ağır geldi ve bir daha yaşamak istemiyorum. Diş benim için çok önemli ve sizler için bu maceramı anlatmak istedim. Okuduğunuz için çok teşekkürler.

Bu arada Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu diş macunu ve diş fırçası için de ayrı teşekkür ediyorum.

Diş doktorum Gonca Yıldırım’ a da teşekkür ediyorum.

Çayırova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi çalışanlarına da teşekkür ediyorum.

Anneler lütfen dişlerinize sahip çıkın, 6 ay da bir kontrollerinizi yaptırın. Sıcak soğuk bir şey yediğiniz zaman ağrı yada sızı hissediyorsanız mutlaka bir diş doktoruna görünün ama bu doktor herhangi bir doktor olmasın. Güvendiğiniz bir doktor ve temizlik çok önemli. Tertemiz ,bembeyaz dişler diliyorum herkese.

Randevu almak için tık tık lütfen. Şimdi randevunuzu alın, dişlerinizi zamanında kontrol ettirin.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın