İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mangala Oyununu Oynadınız Mı?

MANGALA Oynadınız Mı?

Karne günü iş arkadaşımın kızı Matematik dersinde başarılı olmasına rağmen sınav zamanında çok büyük bir hastalık geçirmişti ve sınava girememiş, rapor almış ,raporu bittiğinde de okula gittiğinde öğretmeni hemen sınava sokmuş ve maalesef çalışmadığı için 3 almıştı. Karnesine de o şekilde işleneceği için çok üzülüyordu. Daha sonra öğretmeni gel seninle bir oyun oynayalım ,eğer orada beni yenersen sana kanaat notu olarak 100 vereceğim demiş. Ve oynamışlar berabere kalmışlar , bizim prenseste hak ettiği 100 puanı almış. Öğretmenin yapmış olduğu doğru değil aslında ama oynayacakları oyun gerçekten önemli bir oyundu…

MANAGALA ,bu oyunu işte ben o anda öğrendim. Bana nasıl oynanması gerektiğini anlattı fakat tam olarak anlamadım. Benimde biran önce alıp öğrenmem gerekiyor. Çok zevkli olduğunu söyledi. Zeka oyunlarını hep sevmişimdir zaten bunu da seveceğimi biliyorum. D&R ve kitapçılarda bulabilebilrisiniz. Bende en kısa zamanda alıp oynayacağım.

Biraz da bu oyun hakkında bilgi vereyim, sizde mutlaka çocuklarınıza bu oyunu öğretin hep birlikte kaliteli zaman geçirin. Çocuklarımızla geçirdiğimiz zamanlar çok önemli ve onlarla birlikte geçirdiğimiz zamanları da kaliteli geçirmek çok önemli.

Mangala Tarihi araştırmalar Mangala Oyunu’nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını göstermektedir. Dünyada “Coffee House” kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul’da atılmış; İstanbul’dan sonra günümüz Avrupa’sında kahve kültürünün izleri 1650 yılından itibaren, bizden 96 yıl sonra görülmeye başlanmıştır. Günümüze, bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak miras kalmıştır. İki kaynak da İstanbul’da resmedilmiştir. Mangala oyunu, iki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisidir. Mangala Oyunu, tarih boyunca kumar amaçlı olarak oynanmamıştır. Ülkemize gelen yabancı seyyahlar, Türklerin bu oyunu saatlerce hiç tartışmadan zevkle oynadıklarını ve asla parayla oynamadıklarını seyahatnamelerinde anlatmışlardır. Mangala oyunuyla Kurnazlık-Uyanıklık-Önceden Öğrenme –Esneklik –Direnme –Sağgörü ve Bellek ilgilidir. Bu oyunu oynadığınız zaman çok değişik şeyler üretebiliyor, oyunun şeklini değiştirebiliyorsunuz.

Her oyunun kuralı olduğu gibi bu oyununda kuralı var. 4 temel kuralı var, bunları bildiğiniz sürece daha zevkli ve heyecanlı olacaktır. Bu kurallar neler diye merak ediyorsanız ,4 temel kural şunlar:

1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3. TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

 

Mangala oyunu 48 taşla oynanır ve her çukura 4 adet konur. 5 set üzerinden oynanan bu oyunu mutlaka çocuklarınıza öğretin ve zevkli anlar yaşayın. Oynadıkça zevk alacağınıza eminim. Oyunu kazanan oyuncu 1 puan alır, berabere kalırsanız yarım puan alırsınız.

 

Mangala oyunu hakkında vidyo izleyip daha çok bilgi sahibi almak isterseniz mutlaka sitesini ziyaret edin . http://www.mangala.com.tr/

 

 

Bir yorum

Bir cevap yazın