Sosyal Anneler Ek Gıda Eğitiminde

Sosyal Anneler Ek Gıda Eğitiminde

27 Mayıs 2013 2 Yazar: Aile Merkezi

40 haftalık bir dönemden sonra hayatımıza giren prens ve prenseslerimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Hayata tutunabilmeleri için anne sütüne ihtiyaçları var. Bazı durumlardan dolayı anne sütü alamayan çocuklar Ek Gıdaya geçiş yapmak zorunda kalıyorlar.

Normal şartlarda anne sütü yeterli olan çocukların ek gıdaya geçiş yapmaları uygun görünmese de ,eğer ek gıdaya geçilecekse de bunun 6.aydan sonra yapılması uygun görülmektedir. Ben çalışan 1anne olduğum için ve devletin bana vermiş olduğu izin bittiğinden dolayı İpeği daha 3,5 aylıkken anneannesine bırakmak zorunda kalmıştım. İş yerinde sağdığım süt maalesef yetmemeye başladığı için ek gıdaya geçiş yaptık. İlk olarak devam sütü vermemize rağmen artık ayların ilerlemesiyle birlikte 6.aya gelmiş ve ek gıda için yani artık tatları öğrenebilmesi için uygun dönemin geldiğini biliyorduk. Bundan sonra verdiklerimize biraz daha önem gösterecektik. Ek Gıda ile ilgili pek bilgimiz yoktu belki de. İnternetten öğrendiklerimizin kaçı doğru ,kaçı yanlış bilmiyorduk. Deneyerek bazı şeyleri yaptık. Ta ki 4 Mayısta #SosyalAnneler olarak Ek Gıda Eğitimi düzenlendik ve bazı şeylerin önemini bir kez daha gördük. Esra Ertuğrul ile birlikte çok güzel bir gün geçirdik.Miniaktivite bizlere ev sahipliği yaptı ,herşey çok güzeldi. Esra bizlere Ek Gıda için bilgiler verirken çok içtendi. Annelerin sorularını cevaplarken ben de yapmış olduğum yanlışları birkez daha gördüm .Bunlardan bir tanesi ise İpeğin yoğurt yememesi sorunuydu. Esra bize “Eğer çocuğunuz her gün yoğurtlu çorba yiyorsa tekrar çocuğunuza yoğurt yedirmeye çalışmayın.” demişti. O zaman anladım ki ben İpek üzerine çok aşırı yükleniyorum ve yanlış yapmaya devam ediyorum.

İpek 1cimcim

İpek 1cimcime Esra’nın hazırlamış olduğu notları almış sanki okuyormuş gibi yapıyordu,çok özel ve güzel birgün geçirdik gerçekten.

Ek Gıda eğitimi bazı anneler için anlamsız gelebilir. Ben ne yiyorsam çocuğumda onu yesin diyebilirler ama bu çok yanlış. 6.aydan sonra çocuklarımızın bağışıklık sistemi tam olarak çalışmaz ve bizim yediklerimizden verdiğimizde çocuğumuza ağır gelebilir. Esra bize anlatırken ,birlikte yiyebileceğiniz yemekler yapın, hep birlikte sofraya oturun ve birlikte yemek yiyin dedi. Ne kadar doğru değil mi? Hep birlikte oturulan bir masada ve herkesin yediği yemekten de çocuğumuzun önüne koyduğumuzda ondaki heyecanı görebiliriz. İpek için bir tabak, çatal ve kaşık illa ki masada olur. Bizimle birlikte oturur yemeğini yer. Sizlerde mutlaka çocuklarınız için tabak, kaşık, çatal alın ve sen bunu başarabilirsin diyin. Israr etmediğiniz sürece o yemeğin ne kadar keyifli olacağını göreceksiniz.

Sosyal Anneler

Yemek yerken eğer bebeğiniz sizin elinizdeki kaşığa ,çatala yada yediğiniz yemeğe uzanıyorsa yada yemek gördüğünde hareketlerinde değişiklik olduğunu fark ediyorsanız işte o zaman bebeğinizin Ek Gıda için hazır olduğunu görebilirsiniz. İlk olarak bebeklerimize pirinç unu ile yaptığımız muhallebi verebiliriz ve yavaş yavaş yoğurt, meyve püresi, sebze püresi-çorbası verebiliriz. Esra domates konusunda benim farkında olmam gereken bir şeyi tekrar söyledi “Domates alerji yapabilir.” Evet İpek domates yediğinde dudaklarının kenarında hep kırmızılıklar oluyordu ve bir süre sonra geçiyordu. Anlam veremiyordum ama bu eğitimden sonra bir kez daha farkında oldum.

Pütürlü yiyecekleri vermeyen annelerin çekmiş oldukları sıkıntıları gördükçe ne kadar şanslı olduğumu gördüm. İpek hiçbir zaman pütürlü yiyecek verdiğim zaman yemek diye ağlamadı. Galiba bunda annemin payı büyük.

Esra Ertuğrul

Ek Gıda eğitiminde 3 gün bekleme kuralı diye bir şey öğrendim ve ben bilmeyerek bunu yaptığımı fark ettim. Esra anlatırken keşke ben bu eğitimi daha önceden alsaydım belki şimdi daha farklı olabilirdi diye düşünmeden edemedim. 3 gün kuralını nasıl yapıcaz derseniz eğer ,yavaş yavaş ek gıdaya başlayan bebeklerinize bir gıdayı ilk defa veriyorsanız yeni gıdayı denediği günden 3 gün sonra farklı bir gıdayla tanıştırın. Böylelikle geçen 3 gün içinde ;Alerjik reaksiyonları,Olası yan etkileri ve hangi belirtinin hangi yiyecekten kaynaklandığını kolaylıkla anlayabiliriz. Bunu mutlaka deneyin çok faydasını göreceksiniz.

SosyalAnneler

Bana ve gelen annelere çok faydalı bilgiler veren Esra Ertuğrul’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Benim için o kadar faydalı bilgiler oldu ki bunlar anlatamam. Hayat çocuklar olduğu sürece çok güzel ve en özel olan da aile ile birlikte oturulup yemeğin aynı masada yendiği anlardır. Çocuklarımız da bizlerle aynı ortamda oldukları sürece daha keyifli bir yemek yeme imkanına sahip olabiliyorlar.

Alternaatifanne.com da konuk yazar olarak yer aldım.Ordaki yazımı okumak isterseniz tık tık lütfen.

Esra Ertuğrul’a mutlaka ulaşın ve onun vermiş olduğu eğitimlerden mutlaka yararlanın.Esra ile iletişime geçmek için tık tık.

Sosyal Anneler hakkında bilgi almak ve takip etmek için lütfen tık tık.