İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her Çocuğun Oyun Oynamaya Hakkı Var!

Oyun Oynamanın Önemi

Oyun oynamanın önemi…

Oyun oynamak günümüzde çok iyi yapılması ve öğrenilmesi gereken bir kavram olmalı.Bizim küçüklüğümüzde dışarıda rahatlıkla oynayabildiğimiz yerler olmasına rağmen şuanda çocuklarımızın büyüdüğü yerler bunlara uygun değil. Herkes apartman dairesinde yada arabaların çok fazla geçtiği yol kenarlarında oturmakta. Çocukların oyun oynama yerleri de bu yüzden kısıtlı oluyor. İpek 1cimcime bu yönden bakıldığı zaman çok şanslı bir çocuk. Anneannesinin evinin büyük bir bahçesi var ve bizim evimizin de yanında da çocukların rahatlıkla oynayabileceği bir parkımız var. Herkes buna sahip olamıyor maalesef. Bu yüzden çocuklar evde yada gitmiş oldukları anaokullarında zamanlarının çoğunu geçiriyor ve oyun oynamanın belki de zevkli yanlarından mahrum kalabiliyorlar.

Nivokido yine güzel bir şey yaptı ve Tansu Oskay ile bizi buluşturdu. Annelerin büyük ilgisini çekmesine rağmen babalarında eğitimde olması ve çocukları için sorular sorup çözüm bulmaya çalışmaları çok hoşumuza gitti. Peki neler anlatıldı , neler konuşuldu, anne-babaların soruları ne yöndeydi ,neler söyledi? Sorular sorulurken , cevapları söylenirken çok keyifli bir eğitim olduğunu söylemek isterim. Güldük ,örnekler verdik ,Tansu hanım çözümler söyledi. Her şey çok güzeldi.

Oyun oynarken çocuklarımızdan ne bekliyoruz? Onlar bizden ne bekliyor ? Beraber nasıl oyunlar oynamalıyız? Tv-Dvd-Telefon bunların etkileri var mı? Çocuklarımıza nasıl oyuncak seçmeliyiz? Gibi sorular anne-babaların kafalarına takılmış ve bu sorularından çözümlerinin bu eğitimi almış bir kişiden öğrenebilmek kadar güzel bir şey olmaz ve bu özelliğe biz sahip olduk, şanslı anne-babalardanız .Çalışan anne-babalar akşam eve geldiklerinde çocuklarıyla oyun oynarken neler yapıyorlar dediği zaman biz hemen resim yapıyoruz dedik. Bütün çocukların resim yapmasını söyledi. İpek 1cimcime bazı zamanlar yemek yerken babasını masadan kaldırıp resim yapmak için masasına götürebiliyor ve o anda Tansu hanım “Çocuklarımızla oyun oynarken onların seviyesine inelim, hatta onlar gibi olalım” dedi. Çocuklarımız oyun oynarken mutlu oldukları için onların en mutlu oldukları anları bozmamalıyız. Onların istediklerini oyun içinde yaptığımız zaman hem onlar hem de biz çok mutlu olacağız.

Tansu hanım oyuncak seçerken çok dikkatli olmamız gerektiğini vurguladı. Silah gibi oyuncakların çocuklara verildiği sürece onlara nasıl zararlı olduğu ve bunun yan etkilerinin olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.

Kaliteli zaman geçirebilmek için elimizden geleni yapmaya çalıştığımız anlarda oyuncakların dışında kum-su-kukla ile de o anların keyifli ve güzel geçmesini sağlayabiliriz. Çocuğumuzun önüne su koyduğumuz zaman gözlerindeki ışıltıyı ,sevinci her anne-baba görmüştür. Bunu denemekte fayda var. Çocuklarımızla oyun oynarken çocuk odaklı olmalı olmalıyız. Onun isteklerine kulak vermeliyiz. Bazı zamanlar işten geldiğimiz zaman çocuklarımızın oyun oynama isteklerine itiraz edebiliyoruz. Onlar bizi özlemelerine rağmen bizimle vakit geçireceklerine biz onları o anda yalnız bırakabiliyoruz . Bunu yaptığımız sürece çocuklarımız çok üzülüyorlar ,lütfen onlara da zaman ayırmaya çalışın. Kitap okuma saati ayarlayın sadece 20 dakika bile olsa ona kitap okusanız onun nasıl mutlu olacağını göreceksiniz. Kitap okurken de çapraz tutmalıyız ki bizdeki tepkileri rahatlıkla görebilsinler.

Bir diğer önemli konu ise çocuklarımızın babaları ile nasıl vakit geçirdiği ,ne tür oyunlar oynadığı ,onlar oynarken bizim karıştığımız… Bir anne şöyle söyledi ”çalışan anne olduğum için eve yorgun geliyorum ve oğlumla eşim bağırarak oynamayı çok seviyorlar ve çok mutlu oluyorlar ,o anda zaten yorgun olan beynim onları kaldıramıyor” Tansu hanım o anneye sizde o anda hemen hazırlanın ve kendinize zaman ayırın ,dışarı çıkın dedi. Bazı zamanlar babalar ile çocuklarımızı yalnız bırakmalıyız ve onları oynarken rahatsız etmemeliyiz. Nasıl mutlu oluyorlarsa o şekilde oynamalılar. Bırakın istedikleri gibi oynasınlar.

Bizim için eğlenceli ve çok güzel bir eğitim oldu. Nivokido çocuklar ile gidilebilecek çok güzel bir yer. Siz eğitimde yada alışveriş yaparken çocuklarınızda abla yada abilerle çok güzel vakit geçirebiliyor. Biz Tansu hanımı dinlerken İpek 1cimcime ablaları ve arkadaşlarıyla çok güzel resimler yaptı ,balonlarla oynadı. Her şey için çok teşekkür ediyoruz. Tansu hanımın bize vermiş olduğu bilgiler çok iyi geldi ve oyun oynarken biraz daha özen göstermemiz gerektiğini öğrendik. Artık İpek 1cimcime babasıyla daha çok oyun oynayabilecek 🙂

HER ÇOCUĞUN OYUN OYNAMAYA HAKKI VAR!

[nggallery id=29]

Tansu Oskay ve Nivokido hakkında bilgi almak isterseniz lütfen tık tık:

www.tansuoskay.com

www.nivokido.com

 

 

 

 

 

2 Yorum

Bir cevap yazın