Sağlıklı Saçlar İçin Süper Besinler

Sağlıklı Saçlar İçin Süper Besinler

23 Şubat 2013 0 Yazar: Aile Merkezi

Kış mevsimininde gelmesiyle beraber saçlarımızda oluşan kırılmalar,sertlikler gibi sorunları giderebilmek için bazı besinleri yememiz gerekmektedir.Nasıl vitamin almadığımız zaman hasta oluyorsak saçlarımızında beslenmesi için bazı besinlere sahip olmalı.Peki Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapmalıyız? Hangi besinleri tüketmeliyiz?Hangi vitaminler hangi sebzelerde bulunuyor?İşte bu sorulara cevaplar burada:

DEMİR: Saçların uzamasını hızlandırır. Kırmızı et, kabuklu deniz hayvanları, güçlendirilmiş tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

PROTEİN: Saç tellerinin yapı taşıdır. Doymuş yağ oranı düşük protein almak için beyaz ve kırmızı eti karıştırabilir ya da deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

BİYONİT, B6, B12 VİTAMİNLERİ: Saç köklerinde yeni saç tellerinin oluşmasını sağlar. Tam tahıllı ekmeklerde, yulafta, az yağlı süt ve peynirde, yumurtada, somon balığında, kabuklu yemişlerde bulunur.

ÇİNKO: Çinkoda bulunan doğal yağlar saçlara parlaklık verir. Kırmızı et, kabuklu yemişler, nohut, kabak çekirdeği ve yoğurtta bulunur.

C VİTAMİNİ: Saç derisinde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Çilek, kivi, mango, portakal, ahududu, kırmızı dolmalık biber gibi parlak renkli sebze ve meyvelerde bol miktarda C vitamini vardır.

A VİTAMİNİ: Sağlıklı saçlar için gereklidir. Elma, kayısı ve tatlı patates iyi birer A vitamini kaynağıdır.

ANTİOKSİDANLAR: Hücre yenilenmesine yardımcı olarak saç derisini güçlendirir. Siyah çikolatada, otlarda, böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etli meyvelerde bulunur.

KENDİN İÇİN ZAMAN AYIRMAYA VAR MISIN ?