İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇOCUKLARI OBEZİTEDEN KORUMAK İÇİN ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER

Dr. Ayça Kaya’nın Çocukluk Çağı Obezitesine Dikkat yazısını geçenlerde sizlerle paylaşmıştık bu yazıya gitmek ve tekrar okumak isterseniz tık tık lütfen ve şimdi de Ayça hanım annelere öğütlerde bulunuyor.Hadi buyrun ,bütün anne babaların okuması gereken bir yazı.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya çocukları obeziteden korumak için annelere mutfak reformu yapmalarını öneriyor. Kilolu çocuğa yardımcı olmak için yiyecekleri herkes için sağlıklı hale getirmelerini ve yeniliğe annelerin öncelikle kendilerini değiştirerek başlamalarını tavsiye eden Dr. Ayça Kaya, çocukları fast-food tarzı yiyeceklerden uzaklaştırıp sağlıklı beslenmeye yönlendirmenin en etkili yolunun bütün ailenin sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesi olduğuna dikkat çekiyor.

Çocuklara istek gelmeden yemek yedirmemenin gerektiğini önemle belirten Dr. Ayça Kaya yemeğin nasıl piştiğine ve nasıl sunulduğuna da dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’dan çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendirmek için 10 ipucu:

1)Harçlık kontrolü yapın, çok harçlık vermeyin.

2)Beslenme çantasını düzenleyin, doğru beslenme çantası hazırlayın; küçük peynirli bir sandviç, bir şişe su, bir küçük muz, küçük kutu süt veya ayran tercih edin. Hazır kek, paketli bisküvi, hazır meyve suyu ve çikolatayı beslenme çantalarında bulundurmayın.

3)Çocuğun damak tadını keşfedin, neleri sevdiğini öğrenin; acı, ekşi, baharatlı, şekerli gıdalardan hangisini yemekten daha çok hoşlandığını bilin.

4)Sebzeleri renkleriyle sevdirin. Çocuk için sunum önemlidir. Domates, havuç, yeşilbiber, patates, brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzeleri buharda haşlayarak farklı renkleri bir araya getirip değişik kesme yöntemlerini kullanarak sunum yapın.

5)Tat değiştirmek için değişik soslar hazırlayın. Sos olarak yoğurdu sık kullanın değişikliğe yoğurdun üzerine nane veya kekikle şekiller yaparak dikkatini çekin.

6)Şekerden mümkün olduğunca kaçın. Tatlı veya kek yaparken kuru meyve ve hurma kullanın.

7)Yemeklerde kullandığınız yağ miktarını mutlaka azaltın.

8)Çok sık dışarıdan yemek ısmarlamayın. Ev yemeği yapın. Dışarıda yenilen yiyecekleri evde daha sağlıklı yollarla yapmayı deneyin.

9)Porsiyon küçültmeye başlayın; küçük tabak, küçük çatal ve kaşık kullanmalarını sağlayın.

10)Yemek sırasında çocuğa su içirin.

Bunların yanında çocuğa hareketi sevdirmenin öneminden bahseden Dr. Ayça Kaya çocukların bilgisayar ve televizyon karşısında vakit geçirmesinin minimuma indirilmesini ve çocuğun harekete teşvik edilmesini önemle belirtiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın