İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğrenme Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Öğrenme bozukluğu psikolojik, nörolojik ve sosyal nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkar. Çocuğun doğumu ile birlikte getirdiği zeka gerilikleri, dikkat, konsantrasyon bozuklukları,  algılama zorlukları… gibi nedenler  öğrenme bozukluğuna sebep olabilir.

Bir başka neden başlığı ise psikolojik sorunlardır. Özellikle ailesi ile sorunlar yaşayan çocukta öğrenme bozuklukları sıklıkla görülen bir sorundur.Okulu sevmeme, öğretmene alışamama, arkadaşları ile kaynaşamama gibi sosyal sorunlarda da kısa dönemli öğrenme bozuklukları görülebilir.

Öğrenme Bozukluklarına Nasıl Çözümler Sunulur ?

Öğrenme bozukluklarının çözümünde öncelikle soruna neden olan faktörler irdelenir ve ortadan kaldırılamaya çalışılır.

Psikolojik ve sosyal nedenlere bağlı olan sorunlar genelde kısa sürelidir ve ortam düzenlendiğinde sorunda ortadan kalkar. Anne baba ilişkisi düzenlendiğinde, okul, öğretmen ilşkisi dengelendiğinde ve çocuğa kısa bir süre ders takviyesi verildiğinde bu sorun ömür boyu olmaktan çıkar.

Zeka geriliği gibi nörolojik nedenlerle karakterize öğrenme bozuklukları ise uzun dönem uzman tedavisi gerektirir. Zeka geriliği gösteren çocuk özel eğitime gereksinim duyan çocuktur. Pek çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de bu çocuklar saplık ve eğitim güvencesi altındadır. Rehberlik Araştırma Merkezleri ya da Hastanelerden alınan  durum raporu ile evlerine en yakın “ Özel Eğitim Kurumları” nda  haftada 2 seans grup ve bireysel olarak ücretsiz eğitim alabilirler.

Spor Etkinliklerinin Çocuklar İçin Önemi Nedir ?

Spor etkinliklerinin önemi saymakla bitmez. Erken yaş çocuklarında fiziksel ve kas yapısı büyümelerini sağlarken, ilerleyen yaşlarda bunlara paralel sosyalleşme, duygusal rahatlama, bedenini tanıma, bedenini kontrol altında tutabilme, risk alabilme… gibi sayısız fayda sağlar.

Özellikle İstanbul gibi hızla gelişen kentlerde çocuklar gereksinim duyduğu fiziksel alan ( bizim çocukluğumuzdaki özgür, güvenli  sokaklar ) kısıtlı olduğu için, çocuklar günlerini televizyon ve bilgisayar karşısında pasif etkinliklerle daha fazla geçiriyorlar bu durumda başka sorunlara neden oluyor ki bir başka konuşma konusudur.

Fiziksel olarak kıstılı ortam çocuğun, gencin gelişimine tamamen terstir. Dolayısıyla çocuk ne kadar bu ortamda kalırsa o kadar istenmedik davranışlar yada sorunlar geliştirecektir. Kilo artışı, sosyalleşme sorunu, dikkat, konsantrasyon problemi, sinirlilik, saldırganlık… temel hareket ihtiyaçları yeterince karşılanmamış günümüz çocuklarının yaşadığı belli başlı sorunlardır.

Çocuklar Spor Yaparken Ne Öğrenirler ?

Gençlerde sporun ruh sağlığı üzerine yararları, bazen de ruhsal sorunları olanlarda iyileşme sürecine katkısı yadsınamaz.

Spor, gencin benzer seçimleri olan yaşıtlarıyla bir arada sosyal etkileşim içinde olmasını sağlar. İçinde bulunduğu grupla birlikte hareket edebilmek, spor dalının gerektirdiği kurallara uyabilmek için kendisini kontrol etmeyi öğrenir.

Spor yaparken belli ölçüdeki mücadele zorunluluğu kendini ifade edebilmesine, girişimcilik özelliklerini geliştirmesine yol açar. Bu süreçler grup içinde işbirliği, paylaşım ve rekabet dengesinin oluşmasını sağlar. Böylece gencin sosyal uyum yetenekleri ve kendine güveni artar.

Ruhsal faktörler göz önüne alınarak hazırlanan ilkeler doğrultusunda yapılan sporlarda bireylerin limitlerinin daha genişlediği, olası risklere karşı korunarak spor güvenliğinin arttığı ve geniş kitleler tarafından daha uygulanabilir hal aldığı görülmektedir.

Uzman Pedagog Elif Erol Kimdir?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın