İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esra Ertuğrul İle Röportaj

On parmağında 10 marifetli annelerimizden birisi daha bu hafta bizimle.Anne,eş,melek,bildiklerini herkesle paylaşmak için elinden geleni yapan bir kadın.Sesini duyduğunuz zaman içiniz yumuşar,gözlerine baktığınızda sevinci ,heyecanı görürsünüz,kim mi bu anne?Esra Ertuğrul.Benim Anne-bebek-çocuk fuarında tanışmış olduğum ve güzel bilgiler aldığım kadın,anne…

Prensi bir tanecik kuzusu Altuğ ile yaşadıklarını,bizler için önemli olan birkaç sorumuza en içten şekilde cevap veren Esra Ertuğrul sizleri de unutmadı ve 23 Şubatta Miniaktivite de yapılacak EK GIDAYA GEÇİŞ EĞİTİMİ’ne bir kişiyi gönderecek.Tek yapmanız gereken buraya 19 Şubata kadar yorumlarınızı bırakmanız.Hadi sizde bu eğitimde yer almak isterseniz yorumunuzu bırakın.Hem Esra ertuğrul’dan güzel bilgiler alacaksınız hemde Miniaktivite’de güzel dakikalar yaşayacaksınız.

Esra Ertuğrul’a çok teşekkür ediyoruz,bizimle olduğu,sorularımızı yanıtladığı hatta sizler içinde hediye verdiği için.Anneler hadi bu melek anneyle tanışmanız için bir fırsat,yorumunuzu yazın,o eğitimde yer alma hakkına sahip olun.20 şubatta kazanan RANDOM çekilişle belirlenecek,şansınızı deneyin.

Bu güzel söyleşimizi sizlerle paylaşmaktan çok mutluluk duyuyoruz,tekrar Esra hanıma çok teşekkür ediyoruz.

Merhaba Esra’cım,kısaca kendinden bahsedebilir misin bize?

Ben 1974 İstanbul doğumlu,3 Yaşında Altuğ’unun annesiyim.. İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale  HYO mezunuyum. Okul bittikten sonra Sağlık Kurumları Yöneticiliğinde master yaparken, İ.Ü.Çapa Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı araştırma ve Eğitim Biriminde UNICEF’in desteklediği bir projede çalıştım. Bu proje kapsamında Hamile Okulu kuruldu ve kliniğe başvuran anne-babalara hamilelik, doğum, bebek, emzirme ,lohusalık ve aile planlaması eğitimleri verdik. Ayrıca Prof. DR. Gülbin Gökçay’dan Emzirme danışmanlığı eğitimi alarak, Emzirme Danışmanlığı hikayem de başladı. Bu proje bitince özel bir hastanede Tüp Bebek Koordinatörü olarak görev yapmaya başladım. Hamile olmaya çalışan anne adaylarının sıkıntı ve sevinçlerini paylaşıyorum.Bu işimi de severek yapsam da kendimi motive ve mutlu etmek için 2008 yılı itibariyle Bebeimgeliyor Doğum ve sonrası için destek programları adı altında çeşitli eğitimler vermeye başladım. Oğlum doğduktan sonra bir süre ara verdim , şimdi aktif olarak eğitimler vermekteyim..

Hamile olduğunu öğrendiğin an neler hissettin ? Eşine bunu nasıl söyledin?

Ben Altuğ’a hamile olmadan önce 2 kere düşük yaşadığım için Altuğ’a hamile olduğumu öğrendiğimde çok fazla endişeliydim. Yine mİ????????Diye kafam da birçok soru vardı. Hamileliği eşime hemen telefon açarak haber verdim. Ama bizim kafamız acaba kalbi atacak mı? Devam edecek mi  ? Sorularıyla doluydu. Ama Altuğ’unun ilk kalp atışını gümbür gümbür duyduğumda eşimin ve benim elim ayağımız boşalmıştı. Önceki iki hamileliğimde olmamıştı. Çok heyecanlıydık. Sanırım endişelerimiz yaklaşık 14. hafta da azalmıştı 🙂

Altuğ nasıl bir bebeklik dönemi geçirdi? Neler yaşadınız?

Altuğ 33. Haftada çok zor bir doğumla dünyaya geldi. İlk emzirmemden sonra siyonize olduğu için yarı yoğum bakıma alındı. O nedenle var olan sütüm birden kesildi. Evdeki ilk günlerde minnacık bir bebek ve benim sütüm yok 🙂 O nedenle üzülüyordum ben endişelendikçe sütüm gelmiyordu. En önemli sorunum buydu, ilk günlerde. Sonra kendime gelip, emzirme kampına kendimi aldıktan sonra sütüm geri gelmeye başladı.

Ama prematüre bir bebek sahibi olmak, ben bu kadar deneyimliyken bile, miyadında doğan bebeklerden birazcık daha farklı. Biraz daha hassas olmak, etraftan birazcık daha soyut olmayı gerektiriyor. Ben ve eşim ilk günlerde nöbetleşe uyuyorduk. Nefes alıp-vermesini kontrol ediyorduk.O zamanlarda tuttuğum günlüğüme baktıkça şimdi gülüyorum. Her gün ne kadar emdi, altını kaçta açtık, saat kaçta yıkandı vb. şeyleri not etmişim. Bunu yaklaşık 1 yıl devam ettik.. Bilmiyorum takıntılı bir şey mi bu? Ama ben çok yararını gördüm. Kontrolum daha kolay oldu. DR. Kontrolünse gittiğimde açıp defterden söylüyordum. Eve annem geldiğinde deftere bakarak ne yapacağını biliyordu. Ben çok yararını gördüm..

Bunların dışında Altuğ sakin, uyku sorunu olmayan melek cinsinden bir bebekdi..

Geçenlerde emzik olayı gündemdeydi, Altuğ emziği bırakabildi mi? Bir çocuk sana göre ne zamana kadar emzik emmeli ya da emmesi doğru mu?

Emzik şu aralar benim en büyük sıkıntım..

Emziği ben eğitimlerimde bebek eğer emme işini öğrenmişse yaklaşık 6 haftadan sonra isterse anneler bebeklerine verebilir diye söylüyorum. Ama bazen bakıyorsun ki bebek anneyi çok güzel emiyor, fakat göğsüne yapışık. O zaman daha erkende verebilirsiniz diyorum. Ama emmeyi iyice öğrenmiş olması gerekir. Yoksa bebeğin kafası karışır.

İlk yıl bebeklerin oral dönmemi. Her şeyi ağızlarıyla tanımak istedikleri gibi emme dürtülerinin en faza olduğu dönem. O nedenle emzik bu ihtiyacını gidermekte faydalı olacaktır.

Altuğ’a gelirsek, ilk 6 ay hiç emzik almadı, istemedi. Fakat ben çalışan bir anne olduğum için bakıcı teyzemizin takdiriyle emzik kullanmaya başladı. O dönemlerde sadece uyurken emzik kullanıyordu. Fakat bu yaz iyice emziğe düştü. Şimdi emzik bağımlısı. Altuğ’unun 18. Aydan itibaren başlayan ciddi bir iştahsızlığı olduğu için, uyurken biberonla muhallebi veriyorum. Gün içindeki eksiğini tamamlamak adına. Çok saçma ama LO nedenle bu süreye kadar emzik hayatımızdan çıkamadık. Ama bir-iki haftaya emziği bıraktıracağım.

Emzik kullanmaya başlanıldığında 1 yaşı fazla geçirmemek gerekir bence. Sonrasında iş biraz sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum.

Anneler sütüm olmuyor, mememi almadı ,emziremiyorum diye hep üzülürler,sen uzman olarak annelere bu konuda ne söylemek istersin ?

Anneler bebeklerini kucağına aldıkları an itibariyle sütün yetiyor mu? bebek emiyor mu? diye çevreden o kadar çok baskı geliyor ki, hormonlarında etkisiyle, maalesef anneler sütünün bebeğine yetmediğini, emziremeyeceğini düşünmeye başlıyor. Bana hemen her gün bir –iki anneden e-mail geliyor. Sütüm yetmiyor? bebeğin göğsünü tutmuyor diye.

O annelerden biri de bendim. Oğlumun erken doğması, çevre baskısı kaygı düzeyimi o kadar çok etkilemişti ki sütüm gerçekten azaldı, artmadı. Ne zaman Esra kendine gel dedim, o zaman her şey daha kolay oldu.

Kendi deneyimlerim, yaşadıklarımdan sonra Anne sütü ve Emzirme eğitimlerine, emziren anneler Google grubu içinde Gönüllü Emzirme Danışmanlığı yapmaya başladım.
Yen doğum yapan bir annenin kendine güvenmesi, emzireceğine inanması bu işi halledeceğini gösterir. Öyle ki vücudumuz üçüz doğursak süt üretip, sadece anne sütütyle bebekleri besleyebilir. BU bilgiyi maalesef çoğu doktor da bilmediği için çoğul gebeliklerde bebek doğar doğmaz bebeklere mama başlanılıyor.

Annelere tavsiyem; ilk 3 hafta emzirme de çok önemli. İlk 10-15 gün bebek ne zaman isterse emzirilmeli, düşünsünler ki 10 gün bebeğin midesi misket kadar. O nedenle hemen dolup hemencik boşalıyor. 10. Günden sonra masa tenisi topu boyutuna geliyor. O zaman emme gücü bebeğin biraz daha arttığı için daha kısa sürede emip, daha uzun aralıkları oluyor. Bu ilk geçiş de anneler birazcık endişeleniyor.
Bir de anneler doğum öncesi mutlaka bir pompa belirlesinler.. ilk 4. Gün anne sütü birden arttığında bebekler göğsü boşaltamadıkları için fazlasını sağıp, göğüsleri rahatlatmak gerekebilir.

Çalışan anneler devletin vermiş olduğu 112 günlük izin bittikten sonra maalesef işe başlamak zorunda kalıyorlar.İş yerlerinde sağdıkları sütü ne şekilde saklamalarını ve eve taşımalarını önerirsin?

Çalışan anneler doğum izinleri bitmeden çalıştıkları işyerinin ortamını kontrol etmelerini en başta tavsiye edebilirim. İşe başladıklarında sütü nerede ve nasıl saklayabileceklerini bilsinler.

Sütlerini sağdıktan sonra sütü eve taşıyacakları bir kabın içine boşaltıp buzdolabının normal kısmında bekletebilirler. Direkt poşetlere de koyabilirler ama Aventtin Via cupları gibi bir kap da olabilir. Özellikle buzluğa koyacakları sütleri bebeğin bir öğündeki ihtiyacını düşünerek miktarı belirlesinler. İlk günlerde 40-50cc ise poşete o kadar süt koymakta fayda vardır. İşyerinde sağıp buzdolabındaki sütleri isterlerse eczanelerde ilaçlar için verilen buzkalıplarıyla birlikte eve taşıyabilirler. Ya da termal çantalarda bu iş için uygun olacaktır. Anne sütü dayanıklı bir süttür. Hemencik bozulmaz. Burada önemli olan konulan kapların veya poşetlerin içlerinin temiz olması. Ona dikkat etmeleri yeterli olacaktır.

Emzirmenin sana göre yaşı nedir? Bir çocuk kaç yaşına kadar emzirilmelidir?

Herkesin bildiği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü ondan sonra 2 yaşına kadar devam edebilirler. Özellikle ek gıdaya geçilse bile ilk yıl anne sütü ağırlıkta olmasını tavsiye ediyorum.1 Yaşından sonra ise ek gıda yanında anne sütüyle 2. Yıla kadar devam etmeli. Fakat ben 2 yaşından sonra anne sütünün kesilmesi taraftarıyım. En fazla 3 yaş olmalı. Ondan sonrası için psikolojik bir takım sıkıntılar olabilir.

Çalışan bir anne olarak Altuğ ile beraber olduğunuzda neler yaparsınız?

Çalışan bir anne olarak şu ana kadar hep suçluluk duygusuyla yaşıyorum. O nedenle evde olabildiğince bilgisayar ve telefon kullanmamaya çalışıyorum. En azından gece 2 saat sadece onunlayım.

Altuğ ile hemen her gece bir etkinlik yapıyoruz. Altuğ resim yapmayı, makasla onları kesmeyi ve yapıştırmayı çok seviyor.. Ben akşam yemeğini hazırlarken o da yanımda unlar, pirinçler özellikle de tuzla oynamayı seviyor. Masayı birlikte hazırlarız. Çatal-kaşıkları, tabak, peçeteyi kendisi taşır.

Her akşam mutlaka kitap okuruz. Dönem dönem takıntıları oluyor. İnşaat arabaları, uzay, dinazor gibi. Onunla ilgili kitap okuruz. Ortalama bir kitabı en az 5 kere okutur. Sonra dişlerimizi beraber fırçalar ve uyku arkadaşıyla yatağına yaptırırım. Uykuya dalana kadar bende başında birkaç sayfa kitap okurum.Hafta içi aşağı-yukarı böyle geçiyor.

Hafta sonları cumartesileri ben öğleye kadar genelde çalışıyorum. O nedenle babasıyla ya da ananesiyle geçirir. Ananesine bayılıyor. Annemin evi Trump Towera yakın olduğu için ananedeyse, mutlaka Turmp’a giderler. Akşamı ise onunda eğlenebileceği bir aktivite mutlaka yaparız. Pazar ise duruma göre değişiyor. Ama Altuğ’unun eğlenebileceği bir yandan da bizim rahat edeceğimiz etkinlikler yapıyoruz. Anlayacağın çalışmanın dışında her şey Altuğ paşaya göre ayarlanıyor 🙂

 Annenle kendini karşılaştırdığın zaman farklı yönleriniz olduğunu görüyor musun?

Annemin bitmeyen bir enerjisi ve sinirlenmeyen bir yapısı var. Ben öyle değilim. Altuğ ile çocuk gibi saatlerce oynar ve bir kere of demez.. Torunu olduğu için değil, bizle de öyleydi. Ben kuralcıyım, özellikle yeme-içme, ilaç konularında. Annem daha esnekdir ve doğal yolla çözümler bulmaya çalışır.

En son olarakta annelerimize-anne adaylarımıza çalışan 1Anne ve uzman olarak neler söylemek istersin?

Anne oldukları an itibariyle sabırlı olsunlar, çocukları hangi ekole göre büyütürlerse büyütsünler bebekleri onları yönlendirecektir. Hiçbir şey için endişelenmeden, kendilerine inanarak hareket etsinler.

Bana yer verdiğin için çok teşekkür ederim 🙂

Sevgilerimle

Esra Ertuğrul

EĞİTİM Hk. Bilgi için mutlaka tıklayın  EK GIDAYA GEÇİŞ EĞİTİMİ

Miniaktivite hakkındaki diğer yazılarımız için tık tık lütfen.

 

8 Yorum

 1. ARZU 13 Şubat 2013

  ÇOK SAMİMİ VE GÜZEL BİR RÖPORTAJ OLMUŞ.ÇOĞU YERDE ÖZELLİKLE DOĞUMDAN SONRAKİ DÖNEMLERİNDE KENDİMİ BULDUM…

 2. ÖZNUR 13 Şubat 2013

  güzel röportaj için ağzınıza ve yüreğinize sağlık bende açlışan bir anne olarak en büyük tedirginliğim emzirmek olmuştu ve korktupum oldu çevremdkilerin tuhaf sözleri ve davranışlarından ötürü kızımı sadece 5,5-6 ay emzirebildim hem bundan ötürü hemde çalıştığım için suçlu hissediyorum kendimi ama umarım ek gıda olayın doğru gerçekleştiriyoruzdur da benim küçük meleği anne sütünden alamadığı nı verdiğimiz ek besinlerle alıyodur.

 3. arzu gülsen bulut 13 Şubat 2013

  MERHABA YAZIYI OKUDUGUMDA Kİ ESRA HANIMDAN ŞİMDİ HABERDA OLABİLDİM KEŞKE HAMİLELEİK DÖNEMİNDE FARKINDA OLABİLSEYDİM ÇOK ZOR BİR GEBELİKTİ İLK BEBEGİM ANNE KARNINDA ÖLDÜĞÜ İÇİN İŞİMDEN AYRILDIM TAMMAEN EVE KAPANDIM ŞUAN BEBEGİM 6 AYLIK ( ZEYNEP DİLA BULUT) İLK GÜNLER ÇOK ÇOK ZORDU SÜT KONUSUNA GELİNCE ÖYLE GUNLER OLDUKİ GÖGSÜMDEN AKIYORDU KIYAFETLERE AMA K VALIDEM OZELLİKLE YETMİOR DİYE MAMA VERİYORDU KOLİK Bİ BEBEK HİÇ SUSMUYOR ONLARDA AÇ DİYE MAMA VERİYORUM AMAN ALLAHIM GUNLUGUMU B OKUSANIZ SUREKLİ AGLYAN YETERSİZLİK DUYGUSUZLA ÇRPINAN BIR ANNE INANANIN GUNLERCE KONUSABILRI BU KONUDA 🙂 ÇAALIŞMALARINIZDA KOLAYLIKLAR DİLER SAYGILAR SUNARIM

 4. Filiz Poyraz 18 Şubat 2013

  Ne yazık ki 2.ayında emmeyi bıraktı benim kuzum. şimdi 10 aylık biberondan almaya devam ediyor anne sütünü. Ahhh cahillik 35 haftalık doğunca yesin de nasıl yerse yesin dedim şimdi ben çekiyorum. 🙂 olsun, canı sağ olsun. birde 3 ayda sadece 200 gr almasın 🙁 daha fazla alsın :)))

Bir cevap yazın