İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklar ve Kitap Dostları

Çocuklar ve Kitap Dostları

Pek çok faydası olduğunu bildiğimiz kitapların çocuğun gelişiminde de etkileri yadsınamayacak kadar değerlidir. Kitap çocuğun olumlu kişilik yapısı geliştirmesini, yaratıcı olmasını, okuma ve / ve ya dinleme becerileri kazanmasını sağlar…  Kitap okuyan çocuğun kelime dağarcığı gelişir, bilgi seviyesi yükselir, zihinsel gelişimi hızlanır, kavramlar ve olaylar arası muhakeme yeteneği gelişir, kendini zorlanmadan ifade eder, dili kurallarına uygun kullanır, anadilini düzgün konuşur…

 Kitap okuma kadar, okunan kitabın dinlenmesinin de yukarıda saydığımız ve sayamadığımız pek çok yararı vardır.  Okuma becerileri henüz gelişmeyen okul öncesi dönem çocukları ve görme engelli bireyler için okunan kitaplar bütün saydıklarımıza ek olarak dinleme, algılama,  ve konsantrasyon becerilerinin gelişimine yardımcı olur.

 Yetişkinler olarak okumak istediğimiz kitapları seçme özgürlüğüne sahibiz. Kitap seçimimizi belki ilgi alanımıza belki ihtiyacımıza belki de yakınlarımızın tavsiyesine göre yaparız. Bizim için doğru ya da faydalı olmadığını düşündüğümüz kitapları ya almayız ya da bir şekilde aldıysak okumayabiliriz. Oysa çocukların cephesinden baktığımız zaman durum böyle olmuyor. Ebeveynleri tarafından tercih edilen kitaplara sahip oluyorlar. Kitabın içeriğinin gelişim düzeylerine uygunluğuna ya da seçilen kitabın pedagojik olarak doğruluğuna karar veremeyecekleri için bu sorumluluk ebeveynlere kalıyor.

 Kitap onca yararının yanında, pedagojik doneler dikkate alınmadan hazırlandığında zararlı obje haline gelir. Aksi bir yaşantıya maruz kalmadığı sürece çocuklar özgüven sorunu yaşamazlar. “ Dünyayı kurtarabilir misin, sen superman gibi olabilir misin…” gibi sorulara çoğunlukla “ Evet” cevabı verirler. Kahramanlık hikayelerini severler.  Hal böyleyken çocuğun,  hikayedeki kahramanla kendini özdeştirmesi sürpriz olmayacaktır.

 Tüm bunlar dikkate alındığında çocuk kitaplarının olmazsa olmaz bazı özelliklere sahip olmaları gerektiği karşımıza çıkar. Okul öncesi kitaplarında resimler az çizim içermeli ve  yazılardan fazla olmalıdır. Yan yana gelen sayfalarda farklı resimler kullanılmadır.  Renkler uyumlu ve gözü yormayacak sadelikte olmalıdır.

 Kitapta yazar, çocuğun dilini doğru öğrenmesini sağlayacak, akıcı ve yalın bir dil kullanmalıdır. Çocukların anlamını bilmedikleri sözcüklere yer vermemeye dikkat etmelidir.

Hikayenin konusu tek ders içermeli, çocuğa öğüt vermekten ziyade, sonucu çocuğun kendi kendine çıkarmasını sağlayacak şekilde olmalıdır.

 Özellikle baş kahramanlar daima iyi ve doğru olarak kabul edilebilecek özelliklere sahip olmalı ve hikayenin sonunda mutlaka kazanan taraf olmalıdır.

 Kitabın korunması açısından dış kapağı, iç sayfalarından daha kalın olabilir. Sayfalarda kullanılan kağıdın kalın, mat, iyi kalite kağıt hamuru olması tercih edilebilir.

Uzman Pedagog Elif Erol Kimdir?

3 Yorum

  1. Müjde Yücel Coşart Müjde Yücel Coşart 26 Aralık 2016

    Merhaba. Bir arkadaşı kızıma Elif hanımın ‘Pedi sorun çözdüren hikayeler’ serisinin bir kitabını hediye olarak getirdi. Kızım da ben de kitabı çok sevdik. Serinin diğer kitaplarını da almak istedik ancak iki kitabevi temin edemediği gerekçesiyle ücreti iade etti. Bunun üzerine neredeyse internette stoğu görünen tüm kitabevlerini aradım, ellerinde olmadığını basımının yapılmadığını söylediler. Kitapları nereden bulabileceğim yada basımının devam etmeyeceği konusunda bir bilgi verebilir misiniz

Bir cevap yazın